Geri Dön
UzmanparaFed faiz oranını değiştirmedi

Fed faiz oranını değiştirmedi

ABD Merkez Bankası (Fed), faiz oranını yüzde 0 ile 0.25 aralığında sabit tutarak değiştirmezken, 2022 için 3 faiz artırımı sinyali verdi.

Fed faiz oranını değiştirmedi

Fed, politika faizlerine ve varlık alımlarının azaltılmasının hızlanmasına ilişkin kararını açıkladı. Faiz oranının yüzde 0 ile 0.25 aralığında sabit tutulduğu belirtilirken, 2022 yılında birden fazla faiz artışı olacağının sinyali verildi. Açıklanan grafiklere göre Fed, 2022'de 3 faiz artışı daha beklendiğini duyurdu. Yapılan açıklamada, "Salgın ve ekonominin yeniden açılmasıyla ilgili arz ve talep dengesizlikleri, yüksek enflasyon seviyelerine katkıda bulunmaya devam etti" denildi.

Fed ayrıca 2023'te 2 kez ve ardından 2024'te de 2 kez daha faiz artırımı olmasının beklendiğini aktardı. Bu yılki faiz artırımının daha da artmasının artık "yalnızca önümüzdeki aylarda iyileşmesi beklenen bir iş piyasasına bağlı olacağını" vurgulayan Fed, enflasyonu "geçici" olarak nitelendirdi. Fed, fiyat artışlarının "bir süredir" yüzde 2 hedefini aştığını kabul ederken, yeni Omicron mutasyonunun ekonominin gidişatı hakkındaki belirsizliği artırmasıyla birlikte bunun devam ettiğini kabul etti. Yapılan açıklamada, "istihdam kazanımlarının sağlam olduğu", işsizlik oranının ise önemli ölçüde düştüğü belirtildi.

Faiz oranının 2022 sonunda 0.9'a yükselmesi bekleniyor

Fed, işsizliğin yüzde 3.5'e düşeceğini, faiz oranının ise 2022 sonunda 0.9'a yükselmesini bekliyor. Fed yıl sonu enflasyon beklentisini 2021 için yüzde 4.2'den yüzde 5.3'e yükseltti. 2021 sonu için çekirdek enflasyon tahmini ise yüzde 2,3’ten yüzde 2,7’ye çıkarıldı.

Powell: Yüksek istihdam için uzun süre beklemek gerekecek

Fed Başkanı Jerome Powell, faiz oranlarına ilişkin yaptığı basın toplantısında, işsizlik oranının düşmesine rağmen istihdamın "hayal kırıklığı" yaşattığını söyledi. Powell, "Geçen sonbaharda işsizlik sigortasının kalkması, aşılamanın artması, okulların açılması gibi unsurlar nedeniyle istihdamın artacağını düşünmüştüm. Biraz iyileşme görmeye başladık ancak yüksek istihdam için uzun süre beklemek gerekecek" dedi.

Powell ayrıca Omicron mutasyonunun ekonomiyi etkileyip etkilemediği konusunda Omicron'un bir risk olduğunu, ancak bunun belirsiz olduğunu söyledi. Powell, Omicron'un ekonomi üzerindeki etkisinin "arz yerine talebi ne kadar bastıracağına bağlı olacağını" söyledi.

Fed'in faiz kararı karşısında Microsoft, Amazon gibi büyük firmaların yüzde 1'den daha fazla, Apple'ın yüzde 2'den fazla kazanç elde ettiği belirtildi.

Eleştirilere yanıt: 1-2 saat gitmekten doğal bir şey olmaz
İmamoğlu'na peş peşe tepkiler! 'Ne görüştüğünü açıklamak zorunda'
Meteoroloji'den yeni uyarı! 'Sıklıkla görülmeyen hadise'
Millet İttifakı'nda 'yok sayma' çatlağı! CHP'li belediyelere eleştiri
Feci kaza yürek yaktı! 2’si çocuk 3 ölü
Rüya ev! Görenin ağzı açık kaldı...
Kuryeler itiraz etmişti! Trendyol'dan zam açıklaması
Anne ve babasını aynı anda kaybetmişti: Eksi dört derecede yan yana ölüm
Galatasaray'dan bomba golcü hamlesi! Eski Fenerbahçeli...
Emre Karayel bebeğinin yüzünü gösterdi: Baba oldum ben!
'Kar' bereketi! Randevu patlaması yaşanıyor
Gözler saat 22.00'de! Piyasalar nasıl etkilenecek?
ABD'de korkunç cinayet! Türk öğretmen öldürüldü
G.Saray istiyordu, F.Bahçe kapıyor! Resmi transfer girişimi
Kuzey Kutbu'nda yeni cephe açıldı! Savaş gemileri adım adım izleniyor