Geri Dön
UzmanparaFirmaların kullandığı krediler 6 katına çıktı

Firmaların kullandığı krediler 6 katına çıktı

Türkiye'de faaliyet gösteren firmaların kullandığı krediler 2011-2020 döneminde 6 katına yükselerek 12,7 trilyon liraya ulaşırken, en fazla krediyi 3,6 trilyon lirayla imalat sektörü firmaları kullandı.

Firmaların kullandığı krediler 6 katına çıktı

AA muhabirinin, Türkiye İstatistik Kurumu ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası iş birliğiyle yapılan "Sektör Bilançoları 2020" araştırma sonuçlarından derlediği bilgiye göre, ülkede faaliyet gösteren firmaların kullandıkları kısa ve uzun vadeli banka kredilerinin toplamı son yıllarda düzenli arttı.

Bu firmaların 2011'de kullandıkları banka kredileri toplamı 445,7 milyar lira iken, bu tutar 2015'te 1 trilyon lira, 2019'da 2 trilyon liraya, geçen yıl da 2,6 trilyon liraya yükseldi. Böylece firmaların kullandıkları banka kredileri toplamı 10 yılda 12,7 trilyon lirayı buldu.

Kullanılan banka kredilerinin vadelerine bakıldığında, uzun vadeli olanların kısa vadeli kredilerin 2 katına kadar ulaşması dikkati çekti. Son 10 yılda kullanılan uzun vadeli banka kredileri 8,4 trilyon lira iken, kısa vadeliler 4,2 trilyon lira olarak kaydedildi.

Bu dönemde sadece "tarım, ormancılık ve balıkçılık" sektöründe yer alan firmaların kısa vadeli banka kredilerinin, uzun vadelilerden daha fazla olduğu görüldü.

Kredilerin sektörel dağılımına bakıldığında, en fazla banka kredisi kullanan firmaların imalat sektöründe yer aldığı kayıtlara geçti. Bu sektördeki firmalar 10 yılda 3,6 trilyon lira kredi kullandı. Bunların 1,6 trilyon lirası kısa vadeli, 2 trilyon lirası ise uzun vadeli kredilerden oluştu.

İmalatın ardından en fazla kredi kullanan sektör 2,3 trilyon lirayla "toptan ve perakende ticaret, motorlu kara taşıtlarının ve motosikletlerin onarımı" oldu. Bu sektörde kullanılan kredilerin 1,3 trilyon lirası kısa vadeli, 1 trilyon lirası uzun vadeli olarak hesaplandı.

En fazla kredi kullanan üçüncü sektör ise 1,4 trilyon lira ile elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı oldu. Bu sektörün kullandığı kredilerin 126,5 milyar lirası kısa vadeli, 1,3 milyar lirası uzun vadeli oldu.

Öte yandan bu dönemde kullandığı banka kredisi en az olan sektörler 6,4 milyar lirayla "diğer hizmet faaliyetleri", 22,8 milyar lirayla "su temini kanalizasyon, atık yönetimi ve iyileştirme faaliyetleri", 25,8 milyar lirayla "kültür, sanat, eğlence, dinlence ve spor" olarak sıralandı.

Yürek kaldırmaz! 3 kardeşin acı sonu
İşgal planı sızdı! Şok harita
Ülke ihtiyacının yüzde 40'ını karşılayacak! Bugün açılıyor
İkiz gibi! Gerçek Çizmeli Kedi bulundu, internet yıkıldı
Eski sevgilisi kapı aralığından evi yaktı, balkondan atladılar
Hazar Ergüçlü ile Onur Ünlü evleniyor mu?
Olası NATO üyeliği savaş sebebi! Büyük gerginlik
1200 metreye kadar menzili var! 'Siz görmeden o görüyor'
Yaptığı iş herkesi şaşırtıyor! 'Babamdan devraldım'
2 milyonluk pırlantayı sahibine teslim etti, beklemediği tepkiyle karşılaştı
Feyyaz Uçar, Sergen Yalçın'ı yerden yere vurdu!
Ordu'da araba çalıp yola çıktılar! 3 çocuktan haber var
Fenerbahçe'den tarihi transfer teklifi! Dünyanın en pahalısı
Clooney milyonları elinin tersiyle itti! Bir günde 35 milyon dolar kazanç
Robot süpürge tercihinde 5 önemli adım