Geri Dön
UzmanparaGıda fiyatlarında 10 yılın en sert aylık düşüşü

Gıda fiyatlarında 10 yılın en sert aylık düşüşü

Küresel gıda fiyatları temmuz ayında yüzde 8,6 düşerek 140.9 olarak gerçekleşti.

Gıda fiyatlarında 10 yılın en sert aylık düşüşü

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü'nün (FAO) yayınladığı rapora göre küresel gıda fiyatları endeksi temmuz ayında iki basamaklı bir düşüş kaydeden temel tahıl ile bitkisel yağ fiyatlarındaki gerilemeyle birlikte son 10 yılın en sert aylık düşüşünü gösterdi.

Endeks temmuz ayında bu sene başındaki tarihi rekorlarını kırdığından bu yana art arda 5’inci ayında geriledi. Endeks geçtiğimiz haziran ayına göre yüzde 8,6 düşüşle 140.9 olarak gerçekleşti.

Bununla birlikte küresel ölçekte en çok işlem gören gıda emtia ürünlerinin fiyatlarındaki aylık değişimleri izleyen endeks 2021 yılının Temmuz ayına kıyasla yüzde 13,1 daha yüksek bir seviyede kaldı.

BİTKİSEL YAĞ FİYATLARI SON 10 AYIN EN DÜŞÜK SEVİYESİNDE

FAO bitkisel yağ fiyatları endeksi haziran ayına göre temmuz ayında yüzde 19,2 gerileyerek son 10 ayın en düşük seviyesine geriledi. Palm yağı fiyatlarının Endonezya'dan bol miktarda ihracat imkanı beklentisi, palm tohumu yağının bol miktarda yeni ürün arzı öngörülerine yanıt vermesi ve soya yağı fiyatlarının uzun süreli durgun talep nedeniyle düşmesiyle birlikte tüm yağ türleri için uluslararası fiyatlarda düşüşler yaşandı.

TAHIL KORİDORU FİYATLARI DÜŞÜRDÜ

FAO küresel tahıl fiyat endeksi de ay içinde yüzde 11.5 geriledi ancak bu oran 2021 yılı Temmuz ayı fiyatlarına göre yüzde 16.6 daha yüksek bir seviyede gerçekleşti. Endekste temsil edilen tüm tahıl fiyatlarının düşmesine buğday fiyatlarındaki yüzde 14.5’lik gerileme öncülük etti. Bu düşüşe kısmen Ukrayna ve Rusya arasında tahıl ihracatındaki engellerin (önemli Karadeniz limanlarının açılması) kaldırılmasına yönelik anlaşmanın hayata geçmesi, kısmen de kuzey yarım küredeki hasat mevsimi neden oldu. Küresel pirinç fiyatları da 2022 yılında ilk kez düştü.