Varlığıyla bizleri şaşırtan meslekler

Dünyamız çok değişti. Eskiden çocuklara “Ne olacaksın ileride?” dendiği vakit doktor, polis, hakim, mühendis derlerdi. Şimdilerde ise çok farklı meslek dalları karşımıza çıkıyor. Bazılarını görünce “Bu meslek neden var?” demeden geçemiyoruz. Molatik olduğumuz konu varlığıyla bizleri şaşırtan meslekler.

Varlığıyla bizleri şaşırtan meslekler

Influencer

Influencer
Sosyal medyanın hayatımıza soktuğu ‘fenomenlik’ ve onun getirdiği ‘influencer’ mesleği son yıllarda sıklıkla karşımıza çıkıyor. Gençlerin hedefi artık influencer olmak. Nasıl olmasın ki? Sürekli ekranda gördükleri kişi gibi olma arzusunu taşıyorlar. Devamlı ekran kaydırtıp para kazanıyorlar. Kaydırmaya devam…

Yogiler

Yogiler
Yoga yapanlara saygım sonsuz, kendi tercihleri, isteyen istediğini yapabilir. Ama herkes yoga üstadı oldu artık. Sosyal medyada dolaşırken yogi olmayan kalmadı. Eskiden tanıdığımız tek yogi Ayı Yogi’ydi. Artık metrekareye 35 yogi düşüyor.

Yaşam koçluğu

Yaşam koçluğu
Tamam, hayatımızın çeşitli zamanlarında yardıma ihtiyaç duyuyoruz ama sürekli bir yaşam koçu tutmak bana garip geliyor biraz. Onu giyme, bunu yeme, öyle davranma vs.

Marka danışmanı

Marka danışmanı
Neyi danışıyorlar? Bu mesleği yapanlar hangi okuldan ya da kurstan mezun oluyorlar? Gerçekten bilmiyorum. “Marka danışmanı nasıl olunur?” sorusunun cevabı var mıdır acaba?

Cenaze ağlayıcısı

Cenaze ağlayıcısı
Biraz goygoy gibi görünüyor ama bir ara haberlere kadar düşmüştü. Bizde var mı bilmiyorum ama dünyanın çeşitli yerlerinde var. Gelip ağlıyorlar cenazede. Maksat kalabalık görünsün.

Komisyoncu

Komisyoncu
Alıcı ile satıcının arasında bir bağ oluşturup, bağ için para alan kişilere komisyoncu diyoruz. Alıcı ile satıcı direkt temas etse olmaz mı? İlginç bir meslek.

Bonus: Overlokçu

Bonus: Overlokçu
Yazın müjdecisi overlokçulardır. Sokaklarda dolaşarak yazın geldiğini gösterirler bizlere ama overlokçu tam olarak ne iş yapmaktadır? Bilenler vardır muhakkak… Para da kazanıyorlar ki yıllardı bu işi yapıyorlar.

 
Bu makaleye ifade bırak