Geri Dön

Bu seminerler çok antika

Bu seminerler çok antika

Bu seminerler çok antika
19 Eylül 1998 Ersoy YÜZÜNCÜOĞLU

Son yıllarda antika eşyalara karşı ilginin artması antika piyasasına canlılık getirdi. Bu ilgiyi farkeden KÜSAV, meraklıları için seminerler düzenliyor.

Antika eşyalara gösterilen ilgiyle birlikte, bu konuda bilgilenme gereğini duyanların sayısı da arttı. Antikaya artık sadece gelir düzeyi yüksek kesim rağbet etmiyor. Bunun en büyük nedeni antika eşya satan yerlerin sayısının artması. Satış noktası çoğalınca ister istemez rekabet oluşuyor ve beraberinde ucuzluğu getiriyor. Elbetteki değerini hiç kaybetmeyen ve asla ucuzlamayan eserler de var. Bizim kastettiğimiz bunlar değil.
Kültür ve Sanat Varlıklarını Koruma ve Tanıtma Vakfı (KÜSAV) bu ilgiyi farkederek, bu konuda bilgilenmek isteyenlere kapısını açmış. KÜSAV 1993 yılından bu yana arkeoloji, sanat tarihi ve antika seminerleri düzenliyor. Konu hakkında bilgisine başvurduğumuz KÜSAV Kültür Sanat Sorumlusu Çiğdem Birol, seminerlere her yaştan ve kesimden insanların katıldığını belirtiyor. Amaçlarını, antikaya ilgisi olanları bilgilendirmek, bu konuda kültür sahibi olmalarını sağlamak olarak özetliyor. Seminerler yılda iki dönem ve haftada iki gün olarak gerçekleştiriliyor. Salı ve perşembe günleri 16:30 - 18:30 arasında düzenlenen seminerlere, öğretim üyeleri ve konusunun uzmanı olan kişiler konuşmacı olarak katılıyor. Derslerde dia ve projeksiyon gösterileri de yer alıyor.Mart ve mayıs aylarına rastlayan programlarda sınıf içi uygulamalara ek olarak, şehir içi kültür gezileri de yapılıyor.
Seminerin üçte ikisine eksiksiz devam edenlere yıl sonunda KÜSAV sertifikası veriliyor. Bu sertifika birçok kuruluşca referans kabul ediliyor. Bu da KÜSAV'da gerçekleştirilen eğitimin ne denli ciddi ve kabul edilir olduğunun en önemli göstergesi. Seminerlere katılanlar herhangi bir sınavdan geçirilmiyor.Her dönemde değişik konu başlıkları olmakla beraber birkaç dönem önce ilgi görmüş konular tekrar programa alınarak yeni başlamış olanlara fırsat veriliyor. İsteyenler seminer programının tamamını, isteyenler bir kısmını alabiliyor. Bir anlamda seçmeli ders sistemi gibi oluyor.KÜSAV'ın 12. dönem sanat tarihi ve antika seminerleri 13 Ekim 1998 - 7 Ocak 1999 tarihleri arasında gerçekleşecek. Salı ve perşembe günleri gerçekleşecek seminerin günlük ders ücreti KDV dahil 7 milyon lira. Ücret kayıt esnasında veriliyor. Seminerler için son kayıt tarihi 5 Ekim 1998. Acele etmenizde fayda var. Kayıtlar dolmadan hemen kendinizi kaydettirin. Kayıt için bir vesikalık fotoğraf yeterli. Bu arada öğrenci ve emeklilere yüzde 25 indirim yapılıyor.

12. dönem seminer programı

a) Prof. Dr. M. Baha Tanman
Tekke sanatında simgeler ve amblemler 2 gün 14 milyon
b) Cihat Soydan
İznik çini sanatı 1 gün 7 milyon
c) Miyuki Akiyo
Osmanlı - Japon kültür ilişkileri ve19. yüzyılda sanatların karşılaştırılması 3 gün 21 milyon
d) Hayri Yılmaz
Türk - Bizans kültür ilişkileri 1 gün 7 milyon
e) Selçuklu dönemi kültür ortamı,sosyal hayat unsurları, çiniler, ağaç işleri 1 gün 7 milyon
f) Topkapı Sarayı'nda gündelik hayat 1 gün 7 milyon
g) Dr. Uzlifat Özgümüş
Genel cam sanatı (Antik dönem, Anadolu, Batıve Osmanlı camcılığı) 2 gün 14 milyon
h) Perran Üstündağ
Mağara döneminden Barok çağa Avruparesim sanatı 4 gün 28 milyon
i) Monik Benardete
Art - Nouveau 1 gün 7 milyon
Art - Deco 1 gün 7 milyon
j) Serdar Gülgün
Osmanlı hat sanatı 1 gün 7 milyon
k) Osmanlı dönemi nakışları ve şamdanları 1 gün 7 milyon
l) Osmanlı dönemi halıları ve mutfağı 1 gün 7 milyon


Bilgi için: KÜSAV, Sinanpaşa İş Merkezi Kat: 3, No: 304, Beşiktaş İstanbulTel: 0212 260 77 00 - 260 52 66

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber