Geri Dön
VitrinDünyada ikinci ülke Türkiye oldu!

Dünyada ikinci ülke Türkiye oldu!

İgdaş yerli robotuyla milyonlarca dolar tasarruf sağlayacak

Dünyada ikinci ülke Türkiye oldu!

İGDAŞ, TÜBİTAK iş birliği ile geliştirdiği Boru İçi Denetleme Robotu ile binlerce kilometrelik çelik hattı kesintisiz olarak tarayacak. 2022 yılında kullanıma hazır hale gelecek robotla milyonlarca dolar tasarruf sağlanacak. Türkiye, İGDAŞ’ın bu yatırımı ile ABD’den sonra kendi sınıfında denetleme robotuna sahip ikinci ülke olacak. 16 milyon İstanbulluya kesintisiz ve güvenilir doğal gaz arzı sağlayan İGDAŞ, çelik hatlarında oluşan ve oluşması muhtemel bozulmaları tespit etmek için denetleme robotunu yerli olanaklarla geliştirerek bu alanda bir ilke imza attı. Doğal gaz hatlarında denetleme yapan robotların yüksek maliyeti karşısında kendi alternatifini geliştiren İGDAŞ, TÜBİTAK RUTE ile birlikte Türkiye’nin ilk denetleme robotunu üretti. Böylece Türkiye, ABD’den sonra bu teknolojiyi üreten ikinci ülke oldu.

İstanbul’un altı çelik ağlarla örülü

2 bin kilometrenin üstünde çelik hattı bulunan İGDAŞ, bu çelik hatların içinde 24 saat gezecek robot ile bozulmaları önceden tespit edebilecek, çevresel etkilere bağlı geometrik farklılıkları görebilecek ve çıkardığı üç boyutlu haritalarla çelik hatlarının güvenliğini ve sağlığını an be an tespit edebilecek. Özellikle olası İstanbul depremi öncesinde risklerin analiz edilmesi ve sonrası için de çelik hatlarda olası hasarların tespitinde büyük fayda sağlayacak. İGDAŞ’ın verdiği bilgiye göre, 545 km ana çelik hattın bir kez denetlenmesi için 6 ila 8 milyon Amerikan Doları arasında tasarruf sağlanıyor.

Yerli imkanlarla üretildi

Bu büyük gelişmeyle ilgili konuşan İGDAŞ Genel Müdürü Dr. Mithat Bülent Özmen kaynaklarımızın sınırlı olduğunu bilerek hareket etmek ve her alanda teknolojiyi kendimiz üretmek için çalışmamız gerektiğine vurgu yaparak, projenin bir ufuk projesi olduğunu belirtti. Özmen, “Robotik denetleme sayesinde hizmet kalitemizi ve maliyetimizi optimum bir noktaya taşıyacağız. Bu sistem sayesinde tedbirleri önceden ve görerek alacağız. Uzun vadeli ve düşük maliyetli planlamalar yapabileceğiz, böylelikle şehrimizin ve kurumumuzun önünde yeni bir ufuk açacağız” dedi.

ROBOTİK SİSTEMİN ÖZELLİKLERİ

Sistem, taşınabilir uzaktan kontrol birimi ile kumanda edilebiliyor.

Kamera modülleri sayesinde boru hattı içerisinden anlık görüntü alınabiliyor.

Robot, boru içinde gaz akışı devam ederken, hat içerisinde, çift yönlü hareket edebiliyor.

Sensörleri sayesinde, çelik hat üzerindeki geometrik bozulma ve metal kayıplarının tespiti yapılabiliyor.

Tespit edilen tüm kusurlar konum, derinlik, uzunluk, genişlik ve hasar türü bilgileri ile detaylı olarak raporlanabiliyor.

Robotun aralıklarla yaydığı düşük frekans radyo dalgaları sayesinde, kullanılacak el cihazları ile toprak üstünden robotun nerede olduğu tespit edilebiliyor.

İran ve Azerbaycan’dan enerjide yakınlaşma

İran ve Azerbaycan’ın bir dizi enerji anlaşmasını çok yakında tamamlayacakları açıklandı. Söz konusu anlaşmalar içerisinde Hazar Denizi’nde bir petrol sahasının geliştirilmesi de bulunuyor. İran Petrol Bakanı Cevad Owji’nin Azerbaycan Başbakan Yardımcısı Şahin Mustafaev ile gerçekleştirdiği görüşmenin ardından yaptığı açıklamaya göre, iki ülke arasında bazı anlaşmalar yapıldı. Owji, “Azerbaycan’la bir doğalgaz anlaşmasına yönelik ön görüşmeler gerçekleştirildi, Azerbaycan’la komşu ülkelerden gaz takası da buna dahil. Bununla birlikte Nahçıvvan’a doğalgaz transferi ve Hazar Denizi’ndeki petrol sahalarının geliştirilmesine yönelik de ön görüşmeler yapıldı” ifadelerini kullandı. Görüşmelerin ardından Azerbaycan Başbakan Yardımcısı Mustafaev ise, “Birkaç yeni proje hakkında görüştük ve bu görüşmelerimizin sonucu olarak yakın zamanda yeni anlaşmalar imzalayacağımıza inanıyorum” dedi. İki petrol üreticisi ülke son yıllarda petrol ve doğalgaz konusundaki iş birliğini daha da artırıyor. 2018 yılında imzalanan iş birliği mutabakatıyla, Hazar Denizi sularındaki bir petrol sahasında ortak çalışma konusunda anlaşmışlardı.

Aydem Yenilenebilir, bir kez daha Türkiye Lideri

Aydem Yenilenebilir Enerji, bağımsız derecelendirme kuruluşu Moody’s / Vigeo Eiris tarafından yapılan Çevresel, Sosyal ve Yönetişim (ESG) performans sıralamasında, bu yıl da elektrik sektöründe Türkiye lideri oldu ve “Gelişmekte Olan Pazarlar” dünya sıralamasında da birinciliği elde etti. Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi’nin (UNGC) Türkiye’deki imzacıları arasında yer alan Aydem Yenilenebilir Enerji, bu yıl yapılan değerlendirmede 8 puanlık artış ile skorunu 65’e yükseltti ve global çapta yaklaşık 5 bin şirketin yer aldığı ESG performans değerlendirmesinde en yüksek skor olan “A1 İleri Düzey” derecesini almayı başardı. Aydem Yenilenebilir Enerji’nin küresel ölçekteki ESG başarısını değerlendiren Aydem Enerji CEO’su ve Aydem Yenilenebilir Enerji Yönetim Kurulu Başkanı İdris Küpeli, “Şirketimiz, Moody’s / Vigeo Eiris’in dünya çapında yaklaşık 5 bin şirket arasında yaptığı derecelendirmede, şirketlerin yüzde 98’ini geride bıraktı. Bu önemli başarı, şirketimizin ulusal ve uluslararası piyasalarda alternatif finansman kaynaklarına daha uygun koşullarda erişimine önemli bir katkı sağlayacak” dedi.

Sberbank’tan, Akkuyu NGS’ye 800 Milyon Dolar kredi

Rus bankası Sberbank, Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin (NGS) inşası için AKKUYU NÜKLEER A.Ş’ye kredi sağlayacağını açıkladı. Bu amaçla şirkete 7 yıl süreyle 500 milyon ve 300 milyon ABD doları tutarında iki kredi verilecek. Krediler, NGS’nin 4 ünitesinin inşası için kullanılacak. Sberbank Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Anatoly Popov, Sberbank’ın 2009’un Ağustos ayı başlarında AKKUYU NÜKEER A.Ş için 7 yıl vadeli 400 milyon dolar tutarında kredi sağladığını hatırlatarak, “Sberbank, 2019’da Rosatom’un Türkiye’de modern bir nükleer güç santrali inşa edilmesi amacını taşıyan büyük ölçekli projesinin ilk kredi sağlayıcısı oldu. Bu proje, banka için stratejik önem teşkil ettiğinden finansmanı sürdürmekten memnuniyet duyuyoruz” dedi. AKKUYU NÜKLEER A.Ş. Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Sürdürülebilir Kalkınma ve Hissedar İlişkileri Genel Müdürü Anton Dedusenko da, “Bu yıl Akkuyu NGS’nin inşaat hızı yeni bir seviyeye ulaştı. Bugün, dört güç ünitesinin tümünde çeşitli aşamalarda çalışmalar yürütülüyor. Ekim ayında dördüncü güç ünitesinin inşası için lisans verilmesiyle lisans sürecini tamamladık ve inşaat çalışmalarında zirveye yaklaşıyoruz. Rus bankaları sürdürülebilir, düşük karbonlu elektrik üretim projelerini desteklemekte ve kredi ihtiyaçlarımıza büyük bir hevesle yanıt vermektedir” ifadelerini kullandı.

Soylu ve Karaismailoğlu'ndan önemli duyuru: 2 gün daha ücretsiz
Arnavutköy'de pes dedirten uyanıklık! Hemen 1000 liraya çıkardılar
AK Parti'den İstanbul tepkisi! Ekrem İmamoğlu'ndan özür
Dünya devinden Türkiye hamlesi! 10 şehirde kurulacak, iş ilanları açıldı...
"22 saattir buradayım" Binlerce kişi araçlarında mahsur
All Star'da bu da oldu! Yarışmayı reddetti
Galatasaray transferi bitirdi! Duyurdular, Türkiye'ye geliyor
Konut alım satımından yeni dönem! Tamamen değişecek
İntikamın böylesi! Aldatılan kadın sosyal medyayı salladı
1.5 milyonluk delik! Kamera kayıtlarında ortaya çıktı
Emre Belözoğlu'ndan bomba transfer! Visca'nın yerine...
Fatma Girik'in vefatı yasa boğdu! Mal varlığını onlara bıraktı
'Ana kuzuları'nın katili böyle can verdi!
Geri sayım başladı! Asgari ücretten kaldırıldı
Kazı Kazan Süper Renklerle Kazan Oynadı, 1.000.000 TL Kazandı!