Geri Dön
VitrinFNN Sürdürülebilirlik Merkezi

FNN Sürdürülebilirlik Merkezi

ACARARCH tasarımı FNN Sürdürülebilirlik Merkezi projesinde, tamamen kendi içine kapalı bir program olan arşiv, dışa dönük bir program olan müze ve yer yer kendi içine kapalı, yer yer açık bir organizma gibi davranan ofis programı tek bir yapı içerisinde bütünleştirilmiş.

FNN Sürdürülebilirlik Merkezi

Mimari ve İç Mimari Tasarım

ACARARCH

İşveren

TEKFEN İnşaat

Ana Yüklenici

YOO Mimarlık

Proje Yeri

Ceyhan, Adana

Tamamlanma Tarihi

2021

Toplam İnşaat Alanı

3.040 m2

Fotoğraflar

İbrahim Özbunar, Egemen Karakaya

Tekfen İnşaat 2017 yılında Adana’nın Ceyhan ilçesindeki Güney Anadolu Tamir Atölyesi (GAT) içerisine arşiv, müze (sergi) ve idari ofislerin yer alacağı bina için sınırlı-davetli yarışma düzenlemiş. Şartname programı kapsamında Tekfen İnşaat’ın tüm projelerini barındıracak arşiv bölümü, eski ekipmanlarla birlikte hatıra değeri taşıyan görsel malzemelerin sergileneceği müze ve ilgili bakım birimlerine ait ofislerin bir arada bulunması istenmiş. yarışma sonucunda seçilip uygulanmaya değer bulunan projesinde, uluslararası enerji tasarruflu yeşil bina standartlarını gözeterek inşa edilmesini hedeflenmiş. GAT içerisinde Tekfen İnşaat’ın en büyük çelik imalat atölyesi de bulunduğu için yapının taşıyıcı sistemini oluşturan çeliğin bir tasarım öğesi olarak öne çıkarılması düşünülmüş; binanın çelik imalatı da tesis içerisinde bulunan çelik atölyesinde üretilmiş. Tamamen kendi içine kapalı bir program olan arşivin, dışa dönük bir program olan müzenin ve yer yer kendi içine kapalı, yer yer açık bir organizma gibi davranan ofis programının tek bir yapı içerisinde nasıl bir bütün oluşturacağı konusu tasarımın ana çıkış noktasını oluşturmuş. Arşiv bölümü betonarme bir yapı olarak inşa edilmiş. Ofis alanları ise çelik strüktürünü bina içerisinde tamamen gösterecek şekilde şeffaf cam cephelerle desteklenerek tasarlanmış.

FNN Sürdürülebilirlik Merkezi

Müze ise bu tam kapalı ile tam açık programın ara kesitinde iki farklı programın fuayesi, buluşma noktası olarak ele alınmış. Farklı karakterleriyle birbirinden ayrılan bu programları dışarıdan bir çelik kabuk sararak bir araya getiriyor. Yarı geçirgen ve dinamik çelik kabuk, yapıya yer Emre Acar, Mimar yer uzaklaşıp yaklaşarak, yer yer de alçalıp yükselerek cephe-kabuk ara kesitinde bahçeler, özel ve sosyal alanlar oluşturuyor. Bu kabuk aynı zamanda yapının doğrudan güneş ışığı almasını engelleyerek iklimlendirme kontrolü de sağlıyor. GAT, Adana-Osmaniye otoyolunun hemen kenarında yer alıyor. FNN Sürdürülebilirlik Merkezi ise tesisin hemen girişinde, otoyola komşu. Bir tarafından işlek otoyolla, diğer tarafından bakım tesisinin işlek atölyeleriyle çevrelenen yapının tamamı beyaz bir kabukla, tesis içerisindeki diğer hangar yapıları gibi kendi içine kapalı olarak tasarlanmış ve özellikle otoyoldan geçen araçlara sadece göz kırparak kendi varlığını hissettirecek kadar ilişki kurması istenmiş. Ofis bölümünün iç mekanında zengin ve konforlu bir çalışma ortamı yaratabilmek için bina ortasında iç bahçe, bina çeperinde yan bahçe ve birinci katta çatı teras bahçesi tasarlanıp ofislerin yeşil alanlarla ilişkili olması hedeflenmiş. Sergi ve ofis bölümleri birbirine entegre edilmiş; ofislerde ses izolasyonunun gerektiği yüzeylerde kütüphanelere yer verilmiş; geri kalan tüm duvarlarda şeffaflık ön planda tutulmuş. Mekanların birbiri içerisinde akıp gitmesi ve yapı içerisindeki hareketin sürekliliğinin izlenilebilmesi sağlanmış. FNN Sürdürülebilirlik Merkezi; atık sularının geri dönüştürülmesi, peyzaj kullanımları, endemik bitkileri, cephe gün ışığı değerleri, aydınlatma tasarımı ve fotovoltaik panellerin de desteğiyle binada kullanılan enerjinin %45’ini kendisi üretebiliyor. Bu doğrultuda yapının enerji korunumu ve sürdürülebilirlik değerleri LEED Platinum Sertifikası ile belgelenmiş

                                                                          

        

 

              

Dikkat çeken uyarı: Türkçe için felaket habercisidir
Yılın ilk MGK'sında Ukrayna vurgusu! Taraflara tansiyonu düşürün çağrısı
Meteoroloji yeni raporu yayımladı! 21 il için kritik uyarı
İstanbul Valisi duyurdu! İşte yasağın biteceği saat...
Erzurum'da çığ felaketi! Acı haber geldi...
Fikret Orman'dan Şafak Mahmutyazıcıoğlu açıklaması
Fatma Girik son yolculuğuna uğurlandı!
Film gibi operasyon! Gizlenmeye çalıştı, yara izi ele verdi
Asgari ücretin üzerinde çalışanlar dikkat! Maaş tabloları ortaya çıktı
Kritik senaryo! Gram altın yıl içerisinde...
Acun, Süper Lig efsanesini getirdi! Fotoğraf basına sızdı
Bircan Bali gözyaşlarıyla anlattı! Mahmutyazıcıoğlu'nun son sözleri
F.Bahçe ilk transferini bitirdi! Duyurdular, 1.5 milyon euro bonservis
Nusret Gökçe son paylaşımıyla sosyal medyanın diline düştü
Kuyumcularda altın günleri başladı!