WhatsApp neden izin isteme ihtiyacı duydu?

Son günlerin en büyük olaylarından birisi de WhatsApp’ın istediği izinler oldu. Herkes artık WhatsApp’a karşı önyargılı biçimde yaklaşıyor. Peki, WhatsApp neden böyle bir adım attı? Kullanıcıların bilgilerini neden vermek istiyor? Molatik olduğumuz konu Whatsapp’ın neden izin istediği.

WhatsApp neden izin isteme ihtiyacı duydu?

Herkes şoke oldu

Herkes şoke oldu
Bir sabah kalktık ve WhatsApp’tan bir bildirim geldi. Hayır izin bildirimi değildi bu. WhatsApp izin istiyordu. Ne izni mi? Bilgilerinizin depolanması izni. Yani yazdıklarınız, çizdikleriniz, paylaştıklarınız bir depoda paylaşılacak karşınıza reklam olarak çıkacak bu bilgiler.

İşin içinde Facebook da var

İşin içinde Facebook da var
Bu bilgiler nerede mi karşımıza çıkıyor? Tabii ki Facebook başta olmak üzere diğer sosyal medya mecralarında reklam olarak görüyoruz. Sürekli bizi bir şeyler almaya, belirli şekillerde davranmaya itekliyorlar. İster istemez de insanlar etkileniyor.

WhatsApp neden bu izni istedi?

WhatsApp neden bu izni istedi?
Aslında WhatsApp zaten bunu yapıyordu. Bizden aldığı bilgileri diğer sosyal medya mecralarına aktarıyordu. Yani eskiden haberimiz yoktu artık haberimiz var bu durumdan. Peki, neden sözleşme ile bizlere duyurma ihtiyacı duydular? Cevabı Apple Uygulama mağazasında yatıyor.

"Hop nereye hemşerim"

"Hop nereye hemşerim"
Apple Uygulama mağazası son dönemde yaptığı değişiklikle kullanıcılar adına bir adım attı. Neydi bu yenilik? Yenilik, Apple uygulama mağazasında uygulaması olan geliştiricilerin, hangi diğer uygulamalarla veri paylaştığı yönünde kullanıcıya bilgi vermesi isteniyor. Kısacası “Hop hemşerim aldığın bilgileri kimlere veriyorsun?”

Kullanıcı güvenliği için önemli

Kullanıcı güvenliği için önemli
Apple’ın bu davranışı kullanıcı güvenliği için önemli bir adım. Sonuçta uygulama kullanıyoruz ama hangi uygulama nereye hangi bilgiyi veriyor bilemiyoruz. Hepimizin başına gelmiştir, saçma sapan bir yerden gelen mail, mesaj, arama tarzı ‘tacizler’.

Artık biliyoruz

Artık biliyoruz
Yapılan bu sözleşme ile WhatsApp daha önce haberimiz olmadan yolladığı bilgileri artık haberimiz olarak gönderecek. Göz görmeyince gönül katlanıyordu ama artık göz görüyor haliyle, gönül de katlanmıyor.

selcuk.bulut@milliyet.com.tr

 
Bu makaleye ifade bırak