Wireless nedir?

Wireless uzun zamandır hayatımızda olan bir teknoloji. Öyle ki akıllı telefonlarla birlikte vazgeçilmez bir öneme sahip. Fakat birçoğumuz onu kullansa da ne anlama geldiği ve özellikleri hakkında detaylı bilgiye sahip değiliz. Peki wireless nedir? Gelin Molatik olalım...

Wireless nedir?

Wireless nedir?

Wireless’ın dilimizdeki karşılığı radyo veya telsiz dalgası ya da kablosuz iletişim ve transfer olarak kullanılabilir. İlk olarak acil durumlarda iletişime geçilmesi için geliştirilmiş bir sistem olan ve daha sonra sağladığı avantajlardan dolayı gittikçe yaygınlaşan wireless, kablolu sistemlerde yer alan yüksek maliyet internetin kullanım oranını düşürdüğü için tercih edilen bir sistem haline geldi.

Günümüzde ise wireless, artık sadece bilgisayar ya da telefonlarda değil onlarca farklı cihazda kullanılıyor. Fakat Wi-Fi ile de sık sık karıştırılıyor ve aynı anlama geldiği sanılıyor. Aslında Wi- Fi kavramı wireless’in çatısı altında yer alır. Yani wifi bir wireless standardıdır. Açılımı da Wireless Fidelity’dir.

Wireless çeşitleri nelerdir?

Wireless bağlantıları kendi içerisinde ikiye ayrılır. Bunları “Wan” ve “Lan” olarak birçok yerde görebilirsiniz. Lan (W-Lan), Wireless Local Area Network kelimelerinin kısaltmasıdır. Dilimizde ise Kablosuz Yerel Alan Ağı anlamına gelir. Radyo dalgaları kullanılarak kablosuz ortamlarda bilgi alışverişinin yapılmasını sağlar.

Wan ise Wireless Wide Area Network kelimelerinin kısaltmasıdır. Zorlu şartlarda ve kablo bağlantısının yetersiz olduğu durumlarda binalar arası bağlantının kablosuz cihazlarla (wireless bridge) yapıldığı sistemdir.

 

Bu makaleye ifade bırak