Yanlış çeviri Madonna'yı Corona yaptı!

‘Madonna’nın Corona virüs testi pozitif çıktı’, ‘Dünyaca ünlü 61 yaşındaki yıldız corona’ya yakalandı!’ Nasıl, yeterince gündem yaratıcı, öyle değil mi? Küçük bir çeviri hatasıyla Madonna’yı da hasta ettik ya, vay bize vaylar bize!

Yanlış çeviri Madonna'yı Corona yaptı!

Dezenfektan değil dezenformasyon!

Dezenfektan değil dezenformasyon!

Öncelikle şunu belirtelim, dün haber sitelerine bomba gibi düşen ‘Madonna’nın Corona virüs testi pozitif çıktı’ haberleri külliyen yalan… Peki sebebi nedir derseniz? Yanlış çeviri…

Dünyaca ünlü 61 yaşındaki sanatçı, bir süredir ‘Quarantine Diary' (Karantina Günlüğü) adı altında Instagram’a özel videolar çekiyor ve sevenlerinin beğenisine sunuyordu.

Başa bela espri

Başa bela espri

Yine daktilo başındaki bir videosunda pop müziğin kraliçesi kafa karıştıran cümleler kurdu. Madonna, videoda, “Test yaptırdım ve antikorlara sahip olduğumu öğrendim. Bu yüzden yarın aracımla uzun bir yola çıkacağım. Pencereyi açıp COVID-9 havası soluyacağım” diyerek, esprili bir dille sevenlerine seslendi.

Çeviri hatası hasta etti

Çeviri hatası hasta etti

Dünyaca ünlü haber siteleri bu videoyu, ‘Madonna’nın korona antikor testi pozitif çıktı’ şeklinde haber yaptı. Yaptı yapmasına… Ama durum ülkemizde biraz farklı algılandı. Daha doğrusu bir ufak çeviri hatası yıldızı hasta etmeye yetti. Antikor kelimesini görmezden gelen birtakım ‘haberciler’ Madonna’yı coronavirüslü ilan etti, iyi mi?

Sosyal medya köpürttü

Sosyal medya köpürttü

Haber sosyal medyada da kısa sürede çığ gibi büyüdü. Öyle ki bazı Türk hayranları sanatçıya geçmiş olsun dileklerinde bile bulundu. Bu durum dış basın tarafından henüz fark edilmedi, şükürler olsun! O arada bizler de kaynağa bakmadan ve emin olmadan inanılan bazı haberlerin ne gibi sonuçlara yol açabileceğini hepbirlikte görmüş olduk.

Öte yandan "Vücut antikor ürettiyse bu hastalığı geçirmiş demektir" gibi yorumlar yapıldı fakat bir kez daha uyaralım, bilim dünyası bu konuda net bir kanıya varmış değil ve Madonna 14 gündür karantinada!

Neden sorgulamıyoruz?

Neden sorgulamıyoruz?

Bu gibi şoke edici etki yaratabilecek haber başlıkları, ‘Önce ben paylaşmalıyım’ düşüncesiyle hızlıca yayıldığı için önlem almak zor… Fakat işin sorgulama boyutu işte bu noktada devreye geriyor. Daha dün yaşadığımız güncel örnekte yabancı dil bilmeyenler maalesef çoğunlukta olduğu için kaynağı sorgulamış olsalar bile anlayamıyor ve yan yana gelen ‘test’ ve ‘positive’ kelimelerini görünce şak yapıştırıyorlar teşhisi!

Ders çıkarmak şart!

Ders çıkarmak şart!

Bu ve benzeri dış basın kaynaklı haberlerde yaşanan minik hataları ülke boyutuna varmadan önce bir bilene sormak şart!

Bizler de molatik ailesi olarak birçoğumuzdan daha sağlam olduğu ortaya çıkan Madonna’dan bir daha böyle espriler yapmamasını rica ediyor ve özellikle sosyal medyada her gördüğümüz habere görür görmez inanmamamız gerektiğini tekrar tekrar hatırlatıyoruz.

eda.unsun@milliyet.com.tr

Bu makaleye ifade bırak