Yasaklanan popüler çizgi filmler

Birçoğumuz çizgi gilm izleyerek büyüdük. Ne kadar yetişkin olsak da hâlâ takip ettiğimiz ya da ara sıra izlediğimiz bazı çizgi filmler vardır. Çizgi film kahramanları ise ailemizden biri gibi olur. Lakin bazı bölümlerde kahramanlar çocuklara uygun olmayacak davranışlarda bulunurlar. Bu davranışlar sebebiyle de bir çok ülkede yasaklanırlar. Peki dünya genelinde yasaklanan çizgi filmlere gelin hep birlikte Molatik olalım... 

Yasaklanan popüler çizgi filmler

1- Winnie the Pooh

1- Winnie the Pooh

Balı seven kurgusal bir oyuncak ayıyı konu edinen Winnie the Pooh nasıl Çin cumhurbaşkanı Xi Jinping'i eleştirmek için kullanıldığı gerekçesiyle ülkede yasaklandı.

2- Simpsons

2- Simpsons

3 Eylül 2016'da Rus youtuber Ruslan Sokolovsky, dönemin gözde oyunu Pokemon Go'yu oynarken çektiği bir video yüzünden 'dini duyguları aşağılamak' suçlamasıyla tutuklandı ve 3.5 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Bunu takriben Rus kanalı Simpsons'ın 'Bay Goodbart'ı Arıyor' bölümünü oyun bağıntısından dolayı yasakladı. Uluslararası Af Örgütü bu otosansürü kınadı.
 

3- Bugs Bunny

3- Bugs Bunny

Dostlar yetişin! Kanada'da 1998'de açılan bir dava dizinin cinsiyetçi, kadın düşmanı ifadelerinden dolayı yayınının Kanada'da bir süre durmasına neden oldu. Soruşturma sonucunda zararsız olduğuna karar verilen çizgi film, şimdilerde tekrar yayında.

4- Tiny Toon Adventures

4- Tiny Toon Adventures

Bugs Bunny'den Daffy Duck'a onlarca animasyon karakterini hayatımıza katan, 1990'lı yıllardan beri yayın hayatına devam eden Tiny Toon Adventures'ın üç kısımdan oluşan 'Fil Sorunları' serisinin ilki 'Bir Bira', alkol içeriği nedeniyle yasaklandı. Bölüm; üç kafadarın uçurumdan atlayıp toon cennetine yükselmeden önceki sarhoş maceralarını konu ediniyordu. Çocukların sevdiği karakterde sorumsuz davranışlar görmesini engellemek için yapılan bu sansür gereği dizi TV'de yayınlanmadı, DVD olarak satışa sunuldu.

5- Mickey Mouse

5- Mickey Mouse

Korku filmlerinin tartışmalar yarattığı 1930'larda iskeletleri 'yaşayan ölümsüzler' olarak kabul eden İngiliz mahkemesi, Mickey Mouse'ın 'Deli Doktor' bölümünü yasakladı. Korku filmlerini 'yozlaştırılmış sanat' kabul eden dönemin Nazi Almanyası da dizi için benzer bir karar almıştı.
 

6- Peppa Pig

6- Peppa Pig

Neredeyse tamamıyla çocuk kitleye hitap eden Peppa Pig düşük eğitimliler üzerinde 'tehlike' arz ettiği için Çin'de yasaklandı. Peppa Pig'in ülke çapındaki rap şarkı sözleri ve dövmelerde başrole taşınarak isyana yol açtığı belirtildi. Mister Skinnylegs bölümü ise örümceklerin zararsız olduğunu söylemesi nedeniyle Avustralya'da yasaklandı.

7- Batman

7- Batman

Televizyon tarihinin en çok izlenen animasyonlarından Batman: Brave and Bold'un ikinci sezon 24. bölümünde Birds of Prey ile birlikte söylediği şarkı 'müstehcen cümleler' içermesi nedeniyle yasaklandı. Televizyonda hiç yayınlanmayan bölüm dizinin DVD setine 'bonus' olarak eklendi.

8- Pokemon

8- Pokemon

Pokemon'un 38. bölümünde tarihe geçen 12 Hz frekansta parlak mavi ve kırmızı flaşlar, çocuk sağlığına zarar vermesi nedeniyle tartışmalara neden oldu. Pokemon Shock adı verilen ve tarihe geçen bu olay sonrası bölüm Japonya, Türkiye ve Orta Doğu ülkelerinde yasaklandı.

9- Sünger Bob Kare Pantolon

9- Sünger Bob Kare Pantolon

Dünyanın en popüler çizgi filmlerinden Sünger Bob Kare Pantolon, Nickelodeon'un en çok izlenen dizisi olsa da bazı bölümleri sınırları zorladığı için yasaklanmasına neden oldu. Örneğin Sünger Bob'un arkadaşı Patrick ve patronu Bay Krabs ile geçirdikleri çılgın gece ertesinde bir kadının evine girip iç çamaşırlarını çalma serüvenini konu edinen 'Mid-Life Crustacean' bölümü 2018'den beri yayınlanmadı.
 

Fazilet.Senol@milliyet.com.tr
twitter.com/SenolFazilet
instagram.com/SenolFazilet
 

Bu makaleye ifade bırak