Geri Dön

Ajan 007 Yeniden Görevde

Ajan 007 Yeniden Görevde

Yalçın DOĞAN

KIZILDERİLİLERİN kuşların bakımına ilişkin bir kitabını okuyor. Bir yandan da boşandığı eşine ödeyeceği nafakayı düşünüyor. Tasarladığı roman tamam, ama kahramanın adı hala yok. Kitabı karıştırırken, gözüne aniden bir isim çarpıyor ve "milyonların sevgilisi" böyle doğuyor:
"Bond, James Bond, ajan 007..."
1950'lerde ünlü yazar Ian Fleming yarattığı bu tiple hem kitap, hem film dünyasını altüst ediyor. Cesur, attığını vuran, judo ve karate cambazı, bin türlü marifetle her sefer ölümden kıl payı kurtulan, çapkın ve yakışıklı "James Bond" ismini milyonların kalbine kazıyacak aktör hemen bulunuyor: "Sean Connery." Ve ardından bir efsane başlıyor.
ABD Başkanı Kennedy bir gün Washington'da sokakta Fleming'e rastladığında "Rusya'dan Sevgilerle benim en çok sevdiğim on filmden biri" diyor, bu sözler basında yankılanıyor ve film dünyada rekorlar kırıyor.
Efsane ve rekorlar boşuna değil. Dünyada Doğu - Batı geriliminin doruk dönemi. Soğuk savaşı halka benimsetmek gerek. İşte, "Bond soğuk savaşın tipi." Tüm filmleri Doğu ile Batı arasındaki kültür ve ideoloji farkını, Batı lehine yorumluyor. Her film mutlaka Doğu'nun insanlığı yok edecek planlarıyla dolu. Her film mutlaka "Batıyı mahvetmek isteyen o alçak Doğuluların yenilgisiyle" sonuçlanıyor. "Batı ülkelerinin ve güzel kadınların koruyucu meleği" rolüyle karışık, Bond bir anda tüm dünyada orta sınıfın vazgeçilmez kahramanı oluyor. Soğuk savaş artık halkın malıdır.
Yıllar birbirini kovalıyor, soğuk savaş bitiyor. 007 James Bond, yani Sean Connery de bu arada yaşlanıyor. Ve Bond filmleri unutuluyor.
Bugünlerde Amerikan sahnelerinde "yeni bir Bond" var. Bu kez ajan 007 Pierce Brosnan adındaki genç bir aktör. Pazarlama yine Amerikan vari ve dünya piyasalarını sarmak üzere. Dönem değiştiğine göre, konular da ona göre. "Yeni Bond şimdi silah tüccarları, uyuşturucu mafyası ve teröristlere karşı amansız takipte!.." Daha ilk filmi "Tomorrow Never Dies" sinema listelerini altüst etmiş durumda. Yine kadınların kalbini çalıyor, yine binbir tuzaktan kurtuluyor ve "görevini yerine getirmenin huzuruyla" yeni bir kötülüğü ortadan kaldırmak için kolları sıvıyor.
Şimdi biz de böyle bir ajan bekliyoruz. Şöyle Susurluk'tan girecek, kumarhane kralı cinayetiyle devam edecek, Gerede üçgeninde tozu dumana katacak, trafik kazalarının altını üstüne getirecek, Edirne'deki cinayetten çıkacak, olaya karışan polis şeflerine kelepçeyi geçirecek ve halkın gönlünde taht kuracak!.. Nasıl film ama?..


Yazara EmailY.Dogan@milliyet.com.tr

Emrah Safa Gürkan | RöportajEmrah Safa Gürkan, geçtiğimiz haftalarda yayınladığı Bunu Herkes Bilir kitabıyla gündemde. İnternette tarih videolarıyla dikkat çeken Emrah Safa Gürkan ile hem yeni kitabı hem de tarihi konuları konuştuk.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber