Cıvıl cıvıl bir mekan

Kanyon’da Escale her yaştakilerin günün her saatinde gidebilecekleri, bir şeyler yiyip içebilecekleri bir mekan

ODTÜ mezunu Yücel Özalp uzun yıllar yurt dışında turizm işletmeciliği yapmış. Turizmde faaliyetine devam ederken, Gümüşsuyu’ndaki Topaz lokantasının işletmesini alarak yeme-içme sektörüne girdi. Şimdilerde karısı Gülin Özalp ile birlikte, yeme-içme sektöründeki işletmelerini çoğaltmaya başladılar.

Önce Reina’da Blue Topaz açıldı. Geçen yıl Karaköy’de Colonie hizmete girdi. Derken Kanyon’da “brasserie” olarak hizmet veren Escale müşteri ağırlamaya başladı.

İnsanı rahatlatıyor

Kanyon’daki Konyalı Lokantası nedense ilgi görmedi. Öğle yemeklerinde masalar doluyor, akşamları gelen pek az oluyordu. Konyalı’nın boşalttığı mekan daha önce Özalp çiftinin Colonie’sini düzenleyen Koray Özgen’in tasarımıyla “genç ve rahat” bir mekana dönüştürülmüş. Konyalı’nın eski mutfağı brasserie ve bar bölümü olmuş. Yol üzerindeki yemek salonu, beyaz örtülü bir lokanta salonu olarak düzenlenmiş.Tavanlar yükseltilmiş.

Escale’e brasserie bölümünden giriliyor. Gezinti platformuna açık bölüm yeşilliklerle süslenmiş. Duvar dibine uzun ve güzel (yüksek iskemlelerine tünenerek zevk alınabilecek) bir bar tezgahı konulmuş. Brasserie ve lokanta bölümü arasındaki duvarın önünde ise açık mutfak uzanıyor.Cıvıl cıvıl bir mekan

Dekoru ile Fransa’daki ve ABD’deki brasserie’leri andıran fakat geniş mekanı ile insanı rahatlatan “genç” bir lokanta yaratılmış. Mekan genç olunca, müşteri kesimi de orta yaş ve altından. Cıvıl cıvıl bir yeme-içme mekanı.

Biz arkadaşlarla ilk defa gittiğimiz için her bölümünün tadını çıkarmaya çalıştık. Önce yüksek iskemlelere tüneyerek bar bölümünde görevlilerle sohbet ettik. Sonra brasserie bölümünde gençlerin arasında biraz oturduk. Daha sonra da lokanta bölümünde, beyaz örtülü masamızda yemek yedik.

Lokanta bölümü örtüsü, peçetesi, tabağı, bardağı, çatalı bıçağı ile düzgün. Servis elemanları saygılı. Servis sorumlumuz Hakan Gökmen’di. Salih Çınar ve Cihan Demir masamızla ilgilendiler. Mutfak şefi Fatih Göktaş imiş.

Biz lokanta bölümünde önce bir pizzayı (24-34 lira) paylaştık. Sonra sığır carpaccio (29 lira) ile mühürlenmiş (tavada döndürülerek az pişirilmiş) tuna balığı (46 lira) ve kinoa salatasını (29 lira) paylaştık.

Sunum güzeldi

Enginarlı trüf mantarlı rizottoyu (38 lira) tattık. Et olarak da ızgara ve dilimlenmiş dana bonfile (62 lira) ile yemeği tamamladık. Yemeklerin sunumu güzeldi. Masamıza getirilen yemeklerin lezzetini beğendik. Menüde tavuk, ördek ve balık yemekleri de vardı.

Yemek salonuna geçmeden önce bir süre oturduğumuz brasserie bölümünde çevremizdeki gençlerin yedikleri burger ve patates tabakları (37 lira) ile şarküteri ve peynir tabakları dikkatimizi çekmişti. Bir dahaki gidişimizde brasserie bölümünde oturarak gençlerin tercih ettikleri yemekleri deneyeceğiz.

Her yaştakilerin, günün her saatinde gidebilecekleri, bir şeyler yiyip içebilecekleri bir mekan olmuş Escale.