Mim Kemal Öke’de yeni brasserie: Raphael

Raphael sabah 9.00’dan gecenin geç saatlerine kadar gün boyu servis veren bir brasserie. Mekanda “İtalyan” mutfağına ağırlık verilmiş

Mim Kemal Öke’de yeni brasserie: Raphael

Nişantaşı’nda Vali Konağı’nın karşısından Dolmabahçe’ye inen Mim Kemal Öke Caddesi’nde geçen yıl Ece Demirbulak’ın açtığı Naomi Sushi Bar’ın yeni komşusu Turgay Yıldız’ın Raphael’i oldu. Naomi Sushi Bar’ın özelliği, menüsünde Peru-Japon füzyonuna yer vermesi. Ece Demirbulak’ın dostu, Perulu şef Giovanni Martinez, Japon, Çin ve Peru mutfaklarını bir araya getirerek benzerlerine pek rastlanmayan bir menü oluşturmuş. Naomi Sushi Bar her zaman severek gittiğim bir yer. Geçen hafta gittiğimde Demirbulak, “Sizi yeni komşum Raphael’e götüreyim” dedi. Böylece Raphael deneyimi yaşadık.

İtalyan mutfağı ağırlıklı

Raphael’in işletmecisi Turgay Yıldız, Bebek’de Lucca’da salon sorumlusu idi. Şimdilerde Karaköy’de Mitte ismiyle çok ilgi gören bir brasserie’yi işletiyor. Raphael’de “İtalyan” mutfağına ağırlık verilmiş. Mutfak şefi Kürşat Yeniçeri İtalyan mutfağı deneyimine sahip. Pasta şefi İlker Batır da işini bilen bir genç. Uzun süredir soğuk rozbif özlemi duyuyordum. Kürşat Yeniçeri, kendi hazırladığı rozbifi ince ince dilimleyerek tabağa dizmiş. Mutfakta hazırlanan değişik İtalyan türü ekmeklerle yedik. Israr üzerine de beyaz çikolatalı profiterolü paylaştık. Aşçıbaşı safranlı risotto eşliğinde servis edilen Osso Bucco’sunu ve mini hamburgerlerini övdü ama tadamadık.

Hafta sonu canlı müzik

9.00’dan gecenin geç saatlerine kadar gün boyu servis veren bir brasserie Raphael. Üç bölümü var: Kaldırım üzerindeki bölümü ısıtmalı, güzel havalarda etrafı açılacak bir kahve havasında. Kapalı bölüme girilince karşıda açık mutfak görülüyor. Sağdaki Amerikan barın karşısında ise yüksek cam kubbeyle kapalı aydınlık bir bölüm var. Koyu renk ağırlıklı dekoru, deri koltuk ve sedirleriyle çağdaş bir görünümde. Salon sorumlusu İlker Arşin. Menüye göre giriş yemekleri, keçi peynirli ızgara kuşkonmaz, kabak carpaccio, dana carpaccio, şarküteri tabağı, tuna tartar, kalamar tempura 25-50 lira arasında. Salatalar 30-40 lira arasında. Burger ve ızgara köfte 40 lira. Makarna ve risotto çeşitleri 40-70 lira arasında. Dana şinitzel, balık çeşitleri, safranlı Osso Bucco 70 lira dolayında. Hafta sonları saat 22.00’den itibaren canlı müzik varmış. Rahat, havalı, yemekleri lezzetli, servisi düzgün bir brasserie. Gün boyu orta yaş altı kadın ve erkeklerin ilgi duyacağı yeni bir mekan.