Geri Dön

Ankara 417 22 39...

Ankara 417 22 39...

Yalçın DOĞAN

KUMARHANELER kralı Ömer Lütfü Topal, hani "esrarengiz bir cinayete kurban giden", ilişkileri garip ağlar ören, hani Susurluk'la bağlantılı olduğu öne sürülen ünlü mafya babası...
Susurluk'la ilgili Başbakanlık Teftiş Kurulu Başkanı Kutlu Savaş'ın birkaç aydır yürüttüğü soruşturma sırasında Ömer Lütfü Topal'la ilgili "dikkat çeken bir bulgu" ortaya çıkıyor. Topal'ın telefon faturaları inceleniyor, bir numara var ki, "çok sık" aranmış!..
"Ankara 417 22 39" nolu telefonu Ömer Lütfü Topal çok sık arıyor. Kime ait bu telefon?.. "DYP Genel Merkezine." Telefon faturalarına göre, "Topal'ın DYP Genel Merkezini çok sık aradığı" belirleniyor. Neden o kadar çok arıyor, oradan kiminle konuşuyor, herhalde bir süre sonra netleşir.
Geçen akşam Bakanlar Kurulu toplantısı sonrasında Başbakan Mesut Yılmaz ANAP Başkanlık Divanı'nı topluyor. Susurluk raporundan MİT'e, siyasal gelişmelerden hükümet çalışmalarına kadar çeşitli konular ele alınıyor.
3 Ocak'ta koalisyonu oluşturan üç partinin genel başkanı bir araya geliyor. Bülent Ecevit yanına Devlet Bakanı Hüsamettin Özkan ile Milli Eğitim Bakanı Hikmet Uluğbay'ı, Hüsamettin Cindoruk yanına Milli Savunma Bakanı İsmet Sezgin ile Devlet Bakanı Rıfat Serdaroğlu'nu alıyor. Mesut Yılmaz'ın yanına alacağı iki bakan henüz belli değil. 3 Ocak'ta hükümet ortakları "altı ayın bilançosunu" çıkartacak. ANAP yönetimi "bu tür görüşmelerin belli sürelerde yapılmasında" birleşiyor.

ANAP yönetiminde Susurluk bağlamında "MİT ile Emniyet arasındaki anlaşmazlık" üzerinde uzun uzun duruluyor.
MİT Müsteşarı kim olacak?.. Başbakan Yılmaz: "Şimdiki müsteşar Sönmez Köksal Paris'e büyükelçi olarak atandı ve gidiyor. Yerine asker ya da diplomat kökenli biri gelmeyecek. Müsteşarlığa, bu işlerde deney kazanmış, bilgili biri gelecek." Kim o?.. Yılmaz isim vermiyor, ama belki Kutlu Savaş.
Susurluk'la ilgili soruşturmayı yürüten Kutlu Savaş'ın raporunu on gün içinde bitirmesi bekleniyor. Başbakan Yılmaz: "Raporun ayrıntılarını daha bilmiyorum, ancak Susurluk'la ilgili önemli ipuçlarının ortaya çıkacağını tahmin ediyorum." Kutlu Savaş dört - beş aydır devletin çeşitli birimlerinde araştırma yapıyor, yüzlerce kişiyi dinliyor. Kolay değil böyle bir raporu hazırlamak, çünkü:
"Devletin içinde büyük çıkar çatışması var. Devletin ilgili birimleri aynı konuda birbirinden farklı bilgiler veriyor. Hatta, zaman zaman bilgi akımında güçlük doğuyor. Eksik ya da yanlış bilgilendirme bile olabiliyor."
Buna rağmen, Kutlu Savaş'ın belli bir noktaya geldiği de gerçek.
Bu arada Tansu Çiller'in son zamanlarda "bir meşruiyet krizi" çıkarmak istediği yaygın bir kanı. Sorsanız, doğru tanımlamada zorlanacağı demokrasi kavramına sarılarak, olur olmaz yerlere çektiği fakslarla, bir telaş içinde. Bu telaşta Ömer Lütfü Topal'ın faturasından çıkan "417 22 39" nolu telefonun etkisi olabilir mi, dersiniz?.. Hiç sanmam!..Yazara EmailY.Dogan@milliyet.com.tr

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber