Beyin gücü nelere kadir?

‘Acayip bir ene-rji var Kâbe’nin etrafında. Yılın 365 günü, 24 saat boyunca insanlar etrafını tavaf ediyor ve oraya bakarak dua ediyor. Bunu hissede-biliyorsun.”
Yukarıdaki sözler geçen hafta umreden dönen Zeyno Baran’a ait.
Şimdi, hafif gözlerinizi kısıp ”Zeyno Baran kimdi yahu?” diye hatırlamaya çalışacaksınız. Aslında Zeyno, medya ve dış politika çevrelerinin hiç yabancı olmadığı bir isim. Yıllarca Washington’da Kafkaslar, enerji ve Türkiye konusunda uzmanlık yapan genç kadın, 2006’da Washington’da düzenlediği bir konferansla Türkiye’de gündemi sarsmış, daha sonra ABD’li diplomat Matt Bryza ile evlenmiş ve Azerbaycan’a ”sefire” olmuştu.
Ama anlatacaklarım, geçmişle değil bugünle ilgili... Daha doğrusu, hayatın, kendini nehrin akışına bırakan insanlara hazırladığı büyük sürprizlerle...
Birkaç yıl önce İstanbul’a taşınan Zeyno’yu kalabalık bir grupla kutsal topraklara götüren, bugün ”kuantum” alanında yaptığı çalışmalar. Yani? Enerji, petrol, siyaset derken yıllardır uğraştığı dünyevi konuları kenara iten genç kadın, son yıllarda ”kuantum farkındalık” denilen ve modern tıbbı ruhani boyutla birleştiren çok farklı bir öğreti üzerine yoğunlaşıyor.
Yani? Örneğin çözemediğiniz bir ağrı, önleyemediğiniz bir kavga ya da üstesinden gelemediğiniz bir mutsuzluk var. Kuantum şifacılık, bilinçaltının farklı katmanlarına inerek oradaki tıkanıklıkları, kirli tortuları, geçmiş kodları çözerek hayatın iplerini kendi elinize almanızı sağlıyor. Biraz psikoloji, biraz New Age spiritüalizm, biraz da bilim.
Anlatınca, hokus pokus gibi geliyor; ancak Baran’ın Nişantaşı’ndaki ”Karmik Şifa” merkezi, modern tıpla derdini çözemeyenlere deva olma iddiasında.
”Bu asla bir din değil. Tam tersine, İslam’la da çok uyumlu bir disiplin. Kuantum fiziğinin yeni çözmeye başladığı bazı gerçekleri bilinçaltında anlamaya çalışıyoruz. Mesela nazar! Batı tıbbı maalesef din ve spiritüalizmi tamamen reddediyor. Biz ilahi bir sistem içinde daha bütüncül yaklaşıyoruz. Aslında insanlar mükemmel işleyen birer makine. Beden ve beyin arasında müthiş bir işbirliği var. İnsanların bunun farkına varmasını sağlıyoruz.”
Zeyno’ya bu işlere ”nasıl bulaştığını” soruyorum.
”Aslında zaten benim hobimdi. Hep çözülmez denen meselelerin aslında çözülebilir olduğuna inanırdım. Stanford’a genetik mühendislik okumak için gittim ama siyaset ağır bastı. Yine de hayatla ilgili sorulara cevap ararken kadim öğretilerle modern tıbbın, kalple aklın birleşmesi gerektiğini düşünüyordum. Bu konulara yoğunlaşınca insanlara verebileceğim çok şey olduğunu gördüm. Daha mutluyum.”
Bir dönem Türk-Amerikan ilişkilerinde Zeyno’nun rolünü, Washington’daki güç odaklarına yakınlığını düşündükçe, ”Nereden nereye?” diyorum kendi kendime. İnsanların mevki, makam, iktidar için birbirinin gözünü oymaya hazır olduğu bir dünyadan gelip, bunları elinin tersiyle itmiş olmak, kuşkusuz kendi içinde bir güç. Nehrin akışını ters döndüren bir irade...
Belki de asıl beyin gücü, bunu yapabileceğini keşfetmek diye düşünüyorum....