Enseyi karartmayın

Yeni yıl için tüm okurlara tavsiyemdir: Enseyi karartmayın.
Biliyorum, günlerdir içinizi şişiren, karamsar yazılar okuyorsunuz. Biliyorum, Türkiye’de demokrasi açısından kaygılı olmamıza neden olacak çok şey var. İfade özgürlüğünden kuvvetler ayrılığına kadar açık toplumun temel sütunları sallantıda. Meclis şaka gibi. Çirkinlik diz boyu. Her şey göstere göstere yapılıyor.
Üstüne üslük, her kanalda boy gösteren o taksilerin önündeki süs hayvancıkları gibi sürekli kafa sallayan tipler, insana bezginlik veriyor.
Ama ben yine de karamsar değilim. Türkiye, hep zorlu süreçlerden geçti. Bu ilk de değil son da. Siyaset, 15 yıl önce de karmakarışık, pespaye, kakafonik oldu; bugün de öyle. Aslında bu yüzden ben ”Her şey çok kötüye gidiyor” diye değil; “Hiçbir şey değişmiyor” diye üzülüyorum.
Ama üzülmenin, yıpranmanın anlamı yok. Gidin güzel bir kitap okuyun; bir değişiklik yapıp bu ay tiyatroya gidin. Bir ‘kişisel sorumluluk projesi’ olarak gülün, eğlenin. Dostların kapısını çalın, olmadı herkesi eve davet edin bir akşam. Eğer sevdikleriniz yanınızdaysa, bunun değerini hatırlatın kendinize.
Bir kadeh kaldırın hayata. Biliyoruz ki mevcut sosyoekonomik realite, siyaset tablosunun uzunca bir süre değişmeyeceğini söylüyor. Ama Allah aşkına, ”uzun” ne ki? 2 yıl mı 4 yıl mı? İnsan ömründe göz açıp kapayıncaya kadar geçen kısa parantezler bunlar...
Hayat Tayyip Erdoğan ya da Mehmet Müezzinoğlu’ndan ibaret değil. Hayat siyaset ve devletten ibaret de değil. İzin vermeyin siyasilerin hayatınızı esir almasına. Kendi alanınıza, o biricik dünyanıza sıkı sıkıya sahip çıkın. Bendeniz birkaç yıl öncesine kadar gazeteyi açıp Müezzinoğlu’nunki gibi demeçlere sinirleniyordum. Şimdi ise, ne yalan söyleyeyim, kah kah gülüyorum. Tavsiye ederim. Unutmayın; bu insanlar, siz hayatınıza soktuğunuz müddetçe var. Sokmayın, ciddiye almayın, hiç sinirlenmediğinizi göreceksiniz.
İhmal ettiğiniz işleri yapma yılı olsun 2015. Biliyor musunuz; hayatta en büyük stres kaynaklarından biri, ihmal edilmiş işleri düşünmekmiş. Hemen yapın. O sigorta formunu doldurmak, eski bir borcu ödemek, kentin ücra bir köşesinde oturan yaşlı teyzenizi ziyaret etmek... Her neyse ihmal ettiğiniz, bu ay içinde yapın.
Evde kullanmadıklarınızı atın ya da kaldırın. Evler tıkma tıkış. Ama nefes alınamayacak yerlere, hayat enerjisi de gelmez. Yarım gününüzü ayırın, kıyafetlerden başlayarak evden vereceklerinizi ayırın. Ardından ”Vermeye kıyamıyorum ama giymiyorum da” kategorisinden giysileri battal bol çöp poşetlerine koyup gözden ırak bir yerlere kaldırın. Hayatınız bir anda hafifleyecektir.
Müzik dinleyin, yazı yazın, inadına dans edin. Aynaya bakın ”Bundan sonra iyi yaşayacağım” diye söz verin kendinize.
Dünyayı takip edin. Hâlâ niyetiniz varsa, o yabancı dil kursuna 2015’te yazılın artık. Unutmayın; hayat Türkiye’den ibaret değil! Üstelik bu memleket dünyanın merkezi de değil. Bazen biraz yabancılaşmak iyidir. Gezin, okuyun, izleyin.
Kendinizi yaşananlara bambaşka bir açıdan bakarken bulacaksınız.
Ve her şeye rağmen, hafifleyeceksiniz...