PKK 8 Mayıs’tan sonra Türkiye’den çekiliyor

PKK’nın 8 Mayıs itibariyle Türkiye topraklarından geri çekileceğini açıklayan Murat Karayılan, ”Silahsızlanma o kadar basit değil. Dağda insanlar silahsız nasıl çekilecek? Kurtlar bile engel olur” dedi.

PKK 8 Mayıs’tan sonra Türkiye’den çekiliyor
Kandil’de Murat Karayılan’ın basın toplantısını beklerken ellerinde otomatik silahlar olan PKK’lı kadınlarla sohbet ettik, süreçle ilgili düşüncelerini öğrendik.

PKK’nın kalbine yolculuk yaptık
Murat Karayılan’ın basın toplantısını izlemek için, Türkiye’den gelen bir grup gazeteci, Erbil’den sabahın 6’sında yola çıktığımızda, bizi neyin beklediğinden habersiziz. Yönümüz İran istikametindeki Kandil dağı. Nasılsa, üç kelime Türkçe bilen şoför Halid’le, iki kelime Kürtçe bilen bendeniz, Tarzanca sayesinde yol boyu laflıyoruz. 30 yaşındaki Halid, Kandil köylerinden. Yeni evlenmiş, (galiba) günün birinde Avrupa’ya gitmek istiyor. Aslında Celal Talabani liderliğindeki KYB’ye üye, ancak 10 yıldır PKK’nın şoförlüğünü yapıyor. Özetle dünya görüşü şu: ”Gerilla xweş, peşmerge naxweş” (Gerilla güzel, peşmerge değil)

Dağlarda Öcalan resmi
Birkaç saat sonra, inanılmaz güzellikte yemyeşil ve dağlık bir coğrafyadan geçerek, Kandil eteklerine varıyoruz. Karşımızdaki tepede, taşlarla yapılmış devasa bir Öcalan portresi, önümüzde PKK kontrol noktası var. PKK’lılar, Türkçe konuşuyor.
Biraz sonra bütün gazetecilerin buluşma noktası olan Kandil Belediyesi’ne ait bir tesise varıyoruz. Birkaç odalı, bahçeli bir villa. Bizleri PKK’nın medya sorumlusu Roj Welad karşılıyor. Roj Welad, basın toplantısını da organize eden isim. Aynı zamanla tanıdığım ilk Mekaplı insan. Welad’ın ayağında PKK’yla özdeşleşen Mekapları görünce, ”Sahiden hala giyiliyor mu?” diye soruyorum. ”Evet ben çok seviyorum. Çok rahat” diyor.

AA’dan 3 ekip
Kandil konuk evinde bir saat olarak planlanan bekleyişimiz, insansız hava uçaklarının yoğun faaliyeti nedeniyle 5 saati buluyor. Önce Roj Welad bizlere kurallarla ilgili bir brifing veriyor. Ardından beklemeye başlıyoruz. Türkiye’den gelen medya, değişen siyasi iklimi yansıtıyor.
Ana akım medyanın bütün kuruluşları burada. Milliyet, Hürriyet, Vatan dışında, Radikal, Cumhuriyet, Birgün, Nuçe TV, IMC televizyonu, Özgür Gündem ve ANF var. Tüm ajanslar ve haber kanalları da akredite. Anadolu Ajansı’nın (AA) toplantıyı 3 ayrı ekiple izlemesi bile bizzat Türkiye’de değişen iklimin göstergesi. Ajansın Ankara, Diyarbakır ve Erbil muhabirleri burada; zaten Arapça’dan sonra Kürtçe yayın projesini hayata geçirmek üzere.
Sonunda PKK’lılar, jipler ve arkası açık Toyota pickup’larla Kandil belediyesinde bekleşen gazeteci grubunu alıp Kandil dağları eteklerinde bir alana götürüyor. Alan, basın toplantısı için organize edilmiş. Kadın PKK’lılar, üzerimizi arıyor, çantalar didik didik ediliyor. Ve yine uzun bir beklemeden sonra Murat Karayılan geliyor.

Murat Karayılan, Kandil’deki basın toplantısında PKK’nın 8 Mayıs itibariyle Türkiye topraklarından geri çekilme kararını açıkladı. PKK güçlerinin kendilerini korumak için silahlarıyla birlikte çekileceğini söyleyen Karayılan, “Silahsızlanma o kadar basit değil. Dağda insanlar silahsız nasıl çekilecek. Kurtlar bile engel olur. Yaşayabilmeleri için kendilerini korumaları gerekir. PKK güçleri kendi gücüne dayanarak çekilecek” dedi.
Sert ifadelerden kaçınan Karayılan, çözüm sürecinin ilk aşamasının geri çekilmeyle tamamlandığını, bundan sonraki aşamada yeni bir anayasa ve Diyarbakır, İstanbul, Erbil ve Brüksel’de Kürt konferansları düzenlenmesini istedi.

GERİ DÖNEN ZARARLI ÇIKAR
Çekilmeyle PKK’nın üzerine düşeni yaptığını belirten Karayılan, Barış sürecinin ‘geri dönülemez’ noktaya gelip gelmediği sorusunda “Her iki taraf açısından da bir süreç gelişti. Geri dönen zarar eder, negatif konum kazanır. Umarım böyle bir durum olmaz” dedi.

YENİ DÖNEM
İmralı sürecinin Orta Doğu’da yeni bir dönem başlangıcı olması gerektiğini belirten Karayılan, “Orta Doğu’daki sorunların silah değil diyalogla çözülmesi anlamlıdır. Ortadoğu halkları çatışa çatışa yorgun hale geldi. Tüm orta Doğu halklarına ön açıcı bir rol ve misyon temelinde bakıyoruz” dedi.

KARAR ŞART DEĞİL
Karayılan, daha önce ifade edilen “Hükümet çekilme için yasa çıkarsın” şartından vazgeçtiğini “Biz geri çekilme konusunda Meclis kararı, komisyon ve akil insanlar grubunu istemiştik. İkisi oldu; hükümet Meclis kararını kendi üstüne aldı, bunu da sözel olarak ifade ettiler. Buna dayanarak. Bir karar gerekiyorsa daha sonra olur diye bildirimde bulundular” diye açıkladı.

ZOR KARAR
“Bizim için kolay bir karar değil. Tarihsel bir karar. Ama barış için sürecin başarısı için bu kararı aldık” diyen Karayılan, gelecekte Öcalan ya da PKK yöneticilerinin statüsünün ne olacağı konusunda “Üç aşamalı bir sürecin ilk aşamasındayız. Bunlar son aşamanın konusu. Henüz gündemimizde değil” diye konuştu.
Karayılan, “Öcalan 14 Nisan mektubu ile bizlere silahlı güçleri Türkiye dışına çekilme çağrısı yaptı. Çağrıyı tartışıp değerlendirdik. Sonuçta süreci Öcalan geliştirdiği için çağrısı bizim esas alınması gereken perspektif ve talimattır. 23 Mart’tan bu yana ateşkes ilan ettik. Demokratik çözümün gelişmesi Türkiye’nin demokratikleşmesi ve diyalog ile sorunun çözümü önemlidir” ifadelerini kullandı.
Karayılan, Öcalan’ın İmralı sürecinin ilk aşamasında üzerine düşeni yaptığını belirterek, “Bundan sonra sıra bizde ve devlette. İkinci aşama, daha çok Türk devlet ve hükümetinin yükümlülükleriyle ilgili aşamadır. Anayasal reform sürecinin gündeme girmesi gerekmektedir” dedi.

Dünya basını oradaydı
- Beraberinde KCK yürütme konseyinden Zeki Şengal ve Hacer Zagros’la Kandil eteklerinde PKK’nın belirlediği bir alanda yapılan basın toplantısının ulaşım ve organizasyonunu, yine PKK yaptı. Basın toplantısına CNN, BBC, Al Jazeera dahil Türk ve dünya basını ve Irak Kürdistan bölgesinden yayın kuruluşları katıldı.
- Barış sürecinin Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun dediği gibi ‘geri dönülemez’ bir noktaya gelip gelmediği sorusunda ”Gerçek şu ki her iki taraf açısından da bir süreç gelişti. Geri dönen zarar eder, negatif konum kazanır. Umarım böyle bir durum olmaz” dedi.
- İmralı sürecinin Ortadoğu’da yeni bir dönem başlangıcı olması gerektiğini belirten Karayılan, ”Ortadoğu’daki sorunların silah değil diyalogla çözülmesi anlamlıdır. Ortadoğu halkları çatışa çatışa yorgun hale geldi. Tüm Ortadoğu halklarına ön açıcı bir rol ve misyon temelinde bakıyoruz” dedi.
- Gelecekte Öcalan ya da PKK yöneticilerine yönelik bir genel af ya da Türkiye’ye dönüş imkanı olup olmadığı konusunda ”Üç aşamalı bir sürecin ilk aşamasındayız. Bunlar son aşamanın konusu. Henüz gündemimizde değil” dedi.
- Karayılan, Öcalan’ın İmralı sürecinin ilk aşamasında üzerine düşeni yaptığını belirterek, ”Bundan sonra sıra bizde ve devlette. İkinci aşama, daha çok Türk devlet ve hükümetinin yükümlülükleriyle ilgili aşamadır. Anayasal reform sürecinin gündeme girmesi gerekmektedir” dedi.
-Anayasada ‘Türk milleti’ ifadesinin yer almasıyla ilgili ”Anayasada Türk ulusu lafından rahatsız olmayız ama o zaman bu durumda o milletin içeriğini de belirtmek gerekiyor. Burada başka milletler de var, Kürtler de var. Biz de fazlasını, ne eksiğini, olanın resmini istiyoruz” dedi.