Bodrum’dan ilk izlenimler

Bodrum’da sezon bu hafta sonu itibariyle resmen başladı. Bodrum’un taze mekanlarında bir tura çıkıyor, Tilkicik 29’dan X Beach’e, Turgutreis Swissotel’den Yalıkavak Palmarina’ya uzanıyoruz...

Kimileri için yazın en heyecanlı, kimileri içinse yazın en “Eyvah, nasıl atlatacağız?” endişesiyle beklenen hafta sonuydu. Uçaklar dolu, açılış ve davet gündemi yoğun... Nerede kalınacak, nerede kalınırsa hangi açılışa-partiye daha yakın olunur, yollarda daha az sürünülür hesapları gırla... Ne de olsa bitmek bilmeyen bir kıştan sonra ilk defa yaz başlıyor. Okullar tatile girerken, ramazan henüz başlamadan kalan tek hafta sonumuzda Bodrum sezonu açılıyor.
İşte Bodrum’dan en taze haberler...

-Yalıkavak’ın yükselişi hızla devam ediyor. Yalıkavak’taki Palmarina, yerli turistler kadar Arap turistlerin de istilasına uğramış durumda. Özellikle Japon restoranı Nobu ve İtalyan restoranı Cipriani’de yerlilerden çok Arap ve Rus turistler dikkat çekiyor. Yerliler ise daha çok Nusr-et ve balıkçı Sait’i tercih ediyor. Ayrıca Hünkar’da ev yemekleri kadar canlı müzik de dikkat çekiyor.

-Bu yaz Palmarina’nın en büyük sürprizi Huqqa ve Emirgan Teras. Huqqa marinanın göbeğine konuşlanmış, S Lounge’dan sonra marinanın ikinci nargilecisi olmuş durumda. Emirgan Teras ise ilk defa İstanbul dışına çıkıyor. Şimdilik Gizli Kalsın’ın canlı müziği olmayacak denmesine rağmen ısrarlara daha fazla karşı koymaları zor olabilir ve çok yakında Türkbükü’ndeki Sess’e Yalıkavak’taki Emirgan Teras rakip gelebilir.

Klasik balıkçılardan farklı

-Nedim Binler’in işlettiği Sess cuma akşamı açıldı, DJ Can Parlak’ın çaldığı kulüp Bodrum gecelerinin finali için belli ki yine sayılı seçeneklerden olacak.

-Yalıkavak’ta Palmalife yolu üstündeki balıkçı Barboom bu yaz Bodrum’un en popüler balıkçılarından. Daha sezon tam açılmadan dolup taşar duruma
gelmiş bile.

-Yalıkavak’ta açılan 29 Tilkicik, Mikonos’un sevilen beach club’ı Nammos gibi küçük, derli toplu. Zeynep Fadıllıoğlu imzalı, bol yeşillikli dekorasyonu çok güzel olmuş. Ayrı bir iskelede olan restoran kısmı ise yeşilliklerle süslenmiş. 29’un klasikleşen yoğurtlu kebabından lahmacununa bütün sevilen lezzetleri bir arada. Metin Fadıllıoğlu’nun açılış daveti gelecek cumartesi gerçekleşecek.

-Gelecek cumartesi açılış daveti olacak diğer bir mekan da Türkbükü’nde Maki’nin yerine açılan No: 81. Burası bakalım yeni işletmesiyle iyi lokasyonunun hakkını verebilecek mi?

-29’un hemen üstünde yer alan Kabuki adlı deniz ürünleri restoranı da bu yazın dikkat çekenlerinden. Klasik balıkçılardan farklı, Bodrum’daki Orfoz’a rakip gelebilir.

Merakla beklenen açılış

-Yalıkavak’ın yeni restoran-barlarından biri de Didem Özgen ve Ergun Yıldız’ın işlettiği Mufla. Yeni bir yer görmek ve Türkçe müzikle coşmak isteyenlere iyi bir seçenek.

-Yalıkavak’ta Highlight otelde Lal Dedeoğlu’nun Bej’inden boşalan mekanda Ergun Yıldız’ın işlettiği X Beach bu hafta sonu açıldı. Locaları çok güzel olmuş. Gazi ve Bilal Ateş’in Chef Mezze’si de, yılların Etiler Şamdan’ı da burada. Etiler Şamdan uzun bir zamandan sonra ilk kez Bodrum’da. Hatta komşuları rahatsız etmemek için 10 kademeli bir ses duvarı bile yapılmış. Chef Mezze’de paella yiyip sonra Şamdan’da sabaha kadar eğlenmek mümkün. Kalkınca da Urban Health’in kurucusu Onur’la pilates yaparak güne başlanabilir.

-Bu hafta sonu en çok merakla beklenen açılış Turgutreis’teki Swissotel’indi. Hello! dergisiyle birlikte yapılan açılış partisi de çok ses getirdi. Amanruya ve Mandarin Oriental’den sonra bu yaz Jumeirah ve Swissotel grupları da Bodrum şubelerini açtı. Bundan sonra Bulgari ve W gibi zincirlerin de gelmesi bekleniyor.

-Türkbükü’nde en çok konuşulan otel, Yu’nun yerinde açılan Bella Sombra oldu. Şebnem Ercantürk ve Murat Özalp sayesinde. Türkbükü’nden çok kendinizi Toskana’da bir villada gibi hissedebileceğiniz bir yer yarattılar.

Yeni projeler gündemde

-Cennet Koyu’nda Mandarin Oriental’da geçen yaz Juju by Babylon adıyla açılıp bu yaz da Juju adıyla devam edecek olan beach club, önümüzdeki hafta sonu Buddha Bar ve Hotel Costes’un DJ’i Stephane Pompougnac’ı ağırlıyor. Pompougnac, 20 Haziran Cumartesi günbatımı partisinde çalacak. Ayrıca Salih Saka ve Maestro gibi DJ’ler de bu yaz Juju’da. Bu yaz şöyle bir değişiklik var, saat 13.00-16.00 arasında güne özel yemeklerin sunulduğu bir açık büfe olacak.

-Bir Bodrum klasiği olan Mimoza ise Gümüşlük’te yeni projeler peşinde. Fikret Alphan’ın Mimoza kadar zevkli bir de butik otel projesi var. Heyecanla bekliyoruz.