Instagram sağ olsun, Kraliçe’den önce haberimiz oldu!

Bu hafta gündemde Sussex Dükü Harry ve Düşesi Meghan’ın Kraliyet Ailesi’nden ayrılma duyurusu var. Bu kararı çok cesur ve romantik bulanlar kadar şımarık ve saygısız bulanlar da oldu. Peki ama sizce kim haklı?


8 Ocak akşamı tam da Instagram’da zaman geçirirken karşıma çıktı Sussex Royal’ın Dük Harry ve Düşes Meghan’ın İngiliz Kraliyet Ailesi’nden ayrılıp finansal bağımsızlıkları için çalışacakları ve zamanlarını İngiltere ve Kuzey Amerika arasında geçirecekleri duyurusu.

Instagram böyle bir şey işte, paylaştıkları saniyede gördüm haberi. İlk tepki, Kraliçe’nin Harry ve Meghan’ın davranışlarından rahatsız olduğu, özellikle Afrika gezilerinde çektikleri belgeselde medyadan şikayetlerini ve hatta aile içi tartışmalarını dile getirdikleri için onları affetmediğiydi.

Malum, Harry ve Meghan Afrika’nın sorunlarına dikkat çekecekleri yerde konu Meghan’ın yeni annelik sorunlarına ve Harry’nin İngiltere Kralı olacak ağabeyi Prens William ile aralarındaki sorunlara geldi.

Instagram sağ olsun, Kraliçe’den önce haberimiz oldu


Instagram paylaşımından kısa bir süre sonra, Buckingham Sarayı’ndan yapılan açıklamada anladık ki, benim gibi Instagram kullanıcılarının bile Kraliçe’den daha önce haberi oldu bu karardan ve tabii kamuoyuna duyurusundan. İşte bu noktada kamuoyu da bölündü.

Aşkı uğruna prenslikten vazgeçebilen Harry’yi özgürlüğü seçtiği için kutlayanlar, eşini korumak için bunu yaptı diyenler, durumu tamamen Meghan’ın başarısı olarak ilan edenler, hatta yılların Prens Harry’sini Meghan’ın kocası diyerek küçümseyenler, #Megxit’i başlatanlar, Prenses Diana küçük oğluyla bu kararından dolayı gurur duyardı diyenler, Prens Harry annesi Diana’nın intikamını babası Prens Charles’tan ve Kraliçe Elizabeth’ten aldı diyenler bir tarafta...

Diğer tarafta ise Prenses Diana en zor günlerinde bile Kraliçe’ye ve Kraliyet Ailesi’ne saygılıydı, Harry’nin bu kararını asla onaylamazdı diyenler, 94 yaşında babaanneye Kraliçe olsa da olmasa da bu yapılır mı diyenler, İngiliz halkının vergileriyle yapılan kraliyet düğününün, ev dekorasyonunun, güvenliğin vs masrafını geri isteyenler, herkes kendinde olmayanı istiyor, prens prenses olmanın hayalini kuranlar varken bir anda prensliği bırakabiliyor diye üzülenler, Düşes Kate’in doğum günü öncesinde bunu yaparak rol çalmaya çalışıyorlar diyenler, Pierce Morgan gibi “Meghan önce kendi ailesini, öz babasını dışladı, sonra eski arkadaşlarının çoğunu hayatından çıkardı, Prens Harry’yle Prens William’ın arasını açtı, sonra da Prens Harry’yi tamamen ailesinden kopardı” diyenler...

Her ne kadar Kraliçe bu işin bu kadar kolay olmadığının, henüz aileden ayrılma tartışmalarının devam ettiğinin altını çizse de Londra’daki balmumu heykel müzesi Madame Tussauds bile şimdiden Dük Harry ve Düşes Meghan’ın heykellerini Kraliyet Ailesi bölümünden kaldırdı.

Meghan, “The Crown”da oynar mı?

Peki ama Harry ve Meghan bundan sonra hayatlarına nasıl devam edecek, finansal bağımsızlıklarını nasıl kazanacak? Meghan’ın isteği kraliyet değil, şöhret diyenler şimdi Meghan’ın oyunculuğa geri dönebileceğini söylüyor.

Prens Harry’nin ise hayatı boyunca Kraliyet Ailesi’nden geliri dışında kendi başına para kazanmadığı düşünülürse bundan sonra ne yapacağı da merak konusu. ABD eski Başkanı Barack Obama gibi konuşma yaparak, davetlere katılarak, kitap yazarak ve Netflix yapımlarına imza atarak para kazanabileceklerini savunanlar da var. Bu aşamada tek söyleyebileceğimiz, Meghan’ın hayatının rolünün hazır olduğu, “The Crown” dizisinde kendisini oynayabileceği.