İstanbul’dan Miami, Basel ve NY’a transfer

Art Basel Miami 3 Aralık’ta başlıyor. Öncesinde sevindirici haber: Contemporary Istanbul’un eski direktörü, koleksiyoner Kamiar Maleki, Volta Basel, New York ve Pulse Miami çağdaş sanat fuarlarının direktörlüğüne atandı


Tam 3 yıl önce Londra merkezli İranlı koleksiyoner ve küratör Kamiar Maleki, Contemporary İstanbul’un direktörü oldu. Maleki Ailesi dünyanın en büyük sanat koleksiyonerlerinden biri. Uzun yıllardır bu işe gönül vermişler. Tanımadıkları galeri, koleksiyoner, sanatçı yok. Zaten Olafur Eliasson’dan Damien Hirst’e birçok önemli sanatçının eserlerinin yer aldığı Londra’daki evlerinde özenle yerleştirilmiş koleksiyonu inceleyince bunu anlamamak mümkün değil. Kamiar Maleki, gerçek bir İstanbul hayranı. Daha önce Erenköy’de yaşamış. Bir dönem John’s Coffee’lerin kurulmasında önemli rol oynamış. İstanbul’da başka yatırımları da olmuş. Daha sonra ailesinin yaşadığı Londra’ya dönmüş ama asla İstanbul’la bağını koparmamış.

Pek çok kişiyi ikna etmişti

Maleki, Contemporary Istanbul direktörlüğü sırasında İstanbul’a davet ettiği galericilerin ve koleksiyonerlerin başta çekindiğini anlatmıştı ama bizim kendi kendimize ikna edemeyeceğimiz çok kişiyi ikna etmişti.

“Ailem uzun yıllardır sanatla ilgileniyor, o yüzden bazı kişilere ulaşmam kolay oluyor. En azından telefonuma çıkıyorlar” diye anlatıyordu gülerek. Dışarıdan göründüğünden daha çok tevazu sahibi. Tabii ki telefonuna çıkmakla kalmıyorlar, Maleki sayesinde bazı yabancı galeriler ilk defa Contemporary İstanbul’a katıldı. O zaman güvenlik konusunda çekinenler olduğunda “Ben bütün ailemi İstanbul’a götürüyorum, İstanbul güvenli olmasa kendi ailemi tehlikeye atar mıyım hiç dediğimde diyecek sözleri kalmıyor” diyordu. Bir nevi kültür elçiliği üstlenmiş durumda Kamiar Maleki, Londra’da Frieze’de kendisiyle birlikte yürürken bile İstanbul’dan bahsedilmesi gurur veriyordu. Derken 2 yıllık Contemporary Istanbul görevi sona erdi ve şimdi kısa bir aradan sonra tam da Art Basel Miami öncesinde yeni görevlerle karşımıza çıkıyor, Volta Basel, New York’un ve Pulse Miami’nin direktörlüğünü üstleniyor.

Volta haziranda Art Basel ile eş zamanlı Basel’de, martta Armory ile eş zamanlı New York’ta ve Pulse Art Basel Miami ile eş zamanlı Miami’de gerçekleşiyor. Genç sanatçıların işlerini sergileyen ve çoğu zaman klasik fuarlardan daha heyecan verici olan Volta ve Pulse fuarları tam 15 yıldır düzenleniyor.

Unutmamak lazım, Maleki gibi bir İstanbul hayranının böyle uluslararası fuarların direktörlüğünü üstlenmesi Türkiye’deki sanatçılar için de galeriler için de umut verici bir gelişme. 

Art Basel başlıyor

Sanat koleksiyonerleri yarından itibaren Art Basel Miami’de toplanıyor. Hem eserleri inceliyor, koleksiyonlarına katmak istediklerini seçiyor, hem de Basel’dekinin aksine Miami gecelerinin de tadını çıkarıyorlar. Malum, partiler zaman zaman fuarın bile önüne geçiyor, aynı bizde Contemporary Istanbul’da olduğu gibi.

Sanat fuarı, 4-8 Aralık’ta, 3 Aralık’ta ise ön izleme günü var. Geçen yıl galericilerin ortak görüşü, katılan VIP’ler eskisi kadar çılgınca almıyor, daha çok düşünüyorlar alım yaparken. Bakalım bu yıl nasıl olacak…