KAWS artık Fortnite’da

Londra’da Hyde Park’ın tam ortasındaki Serpentine Gallery’de KAWS’nin sergisi geçen hafta açıldı.

Gerçek ismi Brian Donnelly olan Amerikalı sanatçı KAWS’nin gözleri X işaretiyle kapanmış, beyaz eldivenli, Mickey Mouse’a benzeyen, palyaço benzeri ünlü figürü Companion’u hatırlayacaksınız. Pandemi öncesinde, 2019’da gerçekleşen Art Basel Hong Kong’da bu figürün 35 metrelik dev şişme heykeli liman sularına bırakılmış ve tabii selfie rekorları kırmıştı. Daha sonra ise KAWS’nin Brooklyn Müzesi’nde açılan “What Party” başlıklı sergisinde sanatçının toplam 167 işi yer aldı.

Sanatçının ilk çıkış dönemindeki sokak işleri ve resimlerinden Companion’un çeşitli heykellerine kadar birçok eser vardı sergide. 25 yıldır işleriyle ses getiren KAWS, çağdaş sanat, popüler kültür ve iş dünyası arasında her zaman köprü kuruyor. Bir yandan tüketim kültürünü eleştirdiği bir yandan da aslında tüketim kültürünün tam da içinde yer aldığı konuşuluyor.

KAWS, yakın zamanda AllRightsReserved ile birlikte KAWS: HOLIDAY adlı balonu ilk kez İngiltere’de Bristol’da uçurdu.

Heykelin özelliği 42 metre uzunluğuyla dünyanın en büyük sıcak hava balonu olmasıydı.

Şimdi ise KAWS, Serpentine’deki 20 resim ve heykelinin yer aldığı, ‘New Fiction’ başlıklı sergisinde daha da büyük bir yenilikle karşımızda.
KAWS bu sergiyle Fortnite ile iş birliği yaptı ve ortaya aynı zamanda sanal bir sergi de çıktı.

KAWS artık Fortnite’da

Peki ama Fortnite ne?

Epic Games tarafından 2017’de kurulan ve şu anda 80,4 milyon aktif kullanıcısıyla dünyanın en popüler çevrimiçi video oyunlarından biri.

Ayrıca dünyanın en önde gelen eSports oyunlarından. KAWS, Serpentine Gallery’yi oyunun içinde yaratıcı bir buluşma noktasına çevirdi, oyuncular KAWS’nin ‘Companion’ figürleri gibi giyinip sergiyi ve dışındaki alanı oyunun içinde gezebiliyor.

Aynı zamanda Fortnite oynadığını da ve Travis Scott’un Fortnite’ta yaptığı etkinlikleri de gördüğünü söyleyen sanatçı, işleriyle oyunun çok uyumlu olduğunu düşündüğünü ve kendi yarattığı karakterin Fortnite’daki sergisinde gezmesini çok doğal karşıladığını söylüyor. KAWS aslında 2020’de “COMPANION (EXPANDED)” projesiyle sanal gerçeklik ile eseri Companion’u 11 şehre birden götürmüştü.

Yine aynı yıl Avustralya’da National Gallery of Victoria’da yer alan “Companionship in the Age of Loneliness” sergisinde ise tüm sergiyi sanal olarak gezmek mümkündü.

Şimdi ‘New Fiction’ başlıklı sergi ise sanal gerçeklik konusunda tabii ki daha da ileride.

Serginin küratörü ve Acute Art’ın sanat yönetmeni Daniel Birnbaum ise bu serginin Venedik Bienali’nden bile daha fazla kişiye ulaşacağını, lokal bir projenin global bir seyirciyle buluşacağını ve bu yüzden çok heyecanlı olduklarını ekliyor. “Bu aslında sadece KAWS için değil, Serpentine için de çok önemli, Serpentine’ın metaverse’e nasıl gireceğini test ediyor” diyor galerinin sanat yönetmeni Hans Ulrich Obrist.

Sergiyi Acute Art mobil uygulamasıyla sanal gerçeklikle de gezebilmek ve sosyal medyada paylaşabilmek mümkün. Hatırlatalım, ‘New Fiction’ 27 Şubat’a kadar devam edecek.