Müzayedede son nokta: T-Rex

İstanbul’da kültür-sanatla ilgili olumlu gelişmeler var.

Londra’da Christie’s müzayede evinde satışa çıkan 540 yıllık Fatih Sultan Mehmet portresinin İstanbul’a getirilip Saraçhane’de sergilenmesi de, tarihi Galata Kulesi’nin restore edilerek ziyarete açılması da önemli.

Müzayedede son nokta: T-Rex

Özellikle de dünyada şu anda birçok müze ve sanat kurumu koleksiyonlarından değerli eserleri satışa çıkarmak zorunda kalırken.

Bkz. Springfield Müzesi, Christie’s müzayedesinde Pablo Picasso’nun ‘La Poule’ (1950) başlıklı eserini 4.3 milyon dolara sattı, müzeyi pandemi döneminde ayakta tutabilmek için.

New York Syracuse’taki Everson Müzesi ise Jackson Pollock’un ‘Red Composition’ (1946) başlıklı eserini 12-18 milyon dolar aralığında açık artırmaya çıkardı, eserden elde edilecek gelir müzenin koleksiyonunda çok kültürlülüğü desteklemek amacıyla kullanılacak.

341 milyon dolarlık satış

Peki ama son dönemde Christie’s’in 341 milyon dolarlık satış yapan, 280 bin kişinin çevrimiçi canlı takip ettiği açık artırmasında koleksiyonerlerin en çok ilgisini çeken ne oldu?

Hayır, Mark Rothko, Paul Cézanne, Willem de Kooning ya da Gerhard Richter imzalı eserler değil.

‘Stan’ adlı bir T-Rex dinozor iskeleti.

Tam 28 milyon dolara satıldı.

Alıcının kimliği de, kişi ya da kurum olduğu bilgisi de açıklanmadı.

Hangi kelime ne kadar ediyor?


Müzayedede son nokta: T-Rex

Londra’daki Frieze ve Frieze Masters fuarları bu yıl çevrimiçi gerçekleşiyor, ama yine de fuarın her yıl gerçekleştiği Regent’s Park’a gitmek için bir neden daha var: Frieze Sculpture Park.

Frieze’in heykel parkında Gavin Turk’un L’Age d’Or adlı eserinden Sarah Lucas’ın ‘Sandwich’ adlı eserine yine her zamanki gibi bol Instagram malzemesi veren eserler yer alıyor.

Aralarında en çok dikkat çeken ise hiç süphesiz Fabio Lattanzi Antinori’nin Frieze ve Regent’s Park civarında internette yapılan aramalarda öne çıkan kelimeler ve tıklanma oranlarına göre fiyatlarının ne kadar olduğunu gösteren ‘Ad Keywords’ adlı eseri.

Heykeller 18 Ekim’e kadar Regent’s Park English Gardens’da sergilenmeye devam edecek.

Bugün kaçırılmaması gereken söyleşi

Eserleri kadar kişisel stiline de hayran olduğum bir sanatçı: Alev Ebüzziya Siesbye.

Londra Victoria ve Albert Müzesi’nden New York Cooper Hewitt Smithsonian Tasarım Müzesi’ne dünya çapında birçok müzede eserleri sergileniyor.

Şimdi ise yeni eserleri ‘Tekerrür’ başlıklı kişisel sergisi ile bu yıl 10. yılını kutlayan Arter’de sergileniyor. Hatırlatalım: 24 Ocak 2021’e kadar görülebilir.

‘Tekerrür’, sanatçının 2019’da bu sergi için ürettiği yüksek pişirimli seramik çanaklardan oluşuyor.

Alev Ebüzziya Siesbye ve Ali Kayaalp, sergi nedeniyle bu akşam saat 19.00’da Zoom üzerinden bir çevrimiçi yorumlama etkinliğinde, ‘Tekerrür Üzerine’ bir araya geliyor.

Sanatçı, bu etkinlik kapsamında 1960’lardan beri süregelen seramik pratiğini Ali Kayaalp ile birlikte anlatacak.

Kaçırmamakta fayda var!