NBA yıldızlı saatte Korutürk imzası

6. Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk’ün torunu, iş insanı Mehmet Korutürk, uluslararası isimleri ağırladığı partileriyle tanınıyor. Şimdi ise yeni lüks saat markasıyla gündemde

Mehmet Korutürk, 6. Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk’ün torunu. Biz onu Chanel markasının sahibi Wertheimer ailesinden Missoni ailesine, Formula 1 yarışçılarından NBA yıldızlarına birçok global ismi İstanbul’da ağırlamasıyla tanıdık. Hatta geçen yıl Contemporary Istanbul haftasında Francesco Maccapani Missoni ve Ahmet Güneştekin ile birlikte bir davet de vermişti. Bugün de Kanlıca’da Formula 1 şerefine büyük bir parti düzenliyor, hatta sırf bu parti için Kazakistan’dan Fransa’ya birçok ülkeden yabancı misafiri geliyor. Peki ama nasıl bu kadar çok yabancı ismi tanıyor, sosyal ağı nasıl bu kadar güçlü?

NBA yıldızlı saatte Korutürk imzası

Anne-babası diplomat olduğu için çok farklı ülkelerde büyümesinin yanı sıra İngilizce, Fransızca, İspanyolca ve Portekizce bilmesi sayesinde olduğunu düşünüyor. Tabii bunda sosyal kişiliğinin de etkisi çok. World Economic Forum tarafından “Global Shaper” adayları arasında yer alıyor. Türkiye’den kendisi ve Trendyol’un kurucusu Demet Mutlu aday gösteriliyor.

Axl Rose ile saat tasarladı

Uzun yıllar finans sektöründe çalışıyor, çalıştığı fon, bir Formula 1 takımı satın alınca Formula 1’e ilgisi artıyor ve Formula 1’de çalışırken buluyor kendini. İşte bu sırada bir saat markasından sponsorluk teklifi alıyorlar. O zamanlar henüz yeni bir marka olan Richard Mille. Daha sonra arkadaşları ve celebrityler, Richard Mille saat istemeye başlayınca eğlenmek için bir kreatif ajans kuruyorlar, celebrityler ile saat markalarını bir araya getirmek için. Lüks saat sektörünü böyle keşfediyor, hatta ünlü isimlere özel saat yapımı konusunda deneyim kazanıyor. Guns N’ Roses’ın solisti Axl Rose ile bir saat tasarımı bile yapıyorlar.

Şimdi ise Mehmet Korutürk kendi saat markasıyla karşımıza çıkıyor: Vanguart. Vanguart, bir Türk markası değil, 4 ortak tarafından kurulan bir İsviçre markası. Peki, ama 4 ortak kimler? Thierry Fisher, Jeremy Frelechox, Axel Leuenberger ile Mehmet Korutürk.

Yıllarca farklı lüks markalar için tasarım yapan 2 mühendis ve bir kreatif direktörle şimdi kendi markalarını yaratmış. “Vanguart olarak hedefimiz saat sektöründe en üst seviye tasarımları ve üretimi hayata geçirmek” diyor Mehmet Korutürk. En çok da saatin en sofistike mekanizmalarını da kendi bünyelerinde üretmekle gurur duyuyor. Saatten çok moda markası gibi yönetmek istiyor markayı.

NBA yıldızlı saatte Korutürk imzası

Black Hole ilk modeli

Vanguart, ilk modeli “Black Hole”ün lansmanını 20 Eylül’de gerçekleştirdi. Saatin dört farklı modeli bulunuyor. Black Hole’ün satış fiyatı 320 bin Amerikan Doları ve ilk saat hemen satıldı.

Marka lansman öncesi NBA En Değerli Oyuncu unvanına sahip basketbol yıldızı James Harden ile güçlerini birleştirdi ve böylece James Harden NBA’in ilk saat marka elçisi oldu. Vanguart hissedarları arasında yerini alan Harden, aynı zamanda Vanguart Yaratıcı Danışmanı ve marka elçisi de oldu. Vanguart Black Hole lansmanının ardından sınırlı sayıda üretilen ve James Harden tarafından tasarlanan saatler de satışa sunulacak.

Vanguart’ın yatırımcıları arasında Türkiye’den tanıdık isimler de var: Meryem Uzerli, Doğuş Balbay, Sinan Güler, Enis Ulusoy gibi. Belli ki bu markayı daha çok duyacağız.

“İmza yaratmak için önemli fırsat”

NBA yıldızı James Harden “Saat kendini ortaya koyma ifadesidir, bir imzadır. Vanguart’la yaptığımız iş birliği, klasik bir moda aksesuarını yaratıcı bir bakış açısıyla ele alarak bana özel bir ifade biçimi, bir imza yaratmak için çok önemli bir fırsat” diyor.