Weiwei’in içinde yaşanılabilir sanatı

Sanatçılar ve endüstriyel tasarımcılar mimariye de ilgi duyuyor, bazen ev ya da bina tasarımları da yapıyor.

Bunlardan biri de 2017’de Sakıp Sabancı Müzesi’ndeki sergisiyle daha yakından tanıma fırsatı bulduğumuz Çinli aktivist sanatçı Ai Weiwei.

Hatırlayacaksınız, sergide Weiwei’nin meşhur ay çekirdekleri, Twitter kuşlu duvar kâğıdı, porselen çiçekleri gibi daha önce gördüğümüz eserleri de vardı, legolardan yaptığı portreleri ve sadece bu sergiye özel üretilen porselen işleri de...

Daha önce çeşitli ülkelerde çeşitli şehirlerde görmüş olduğumuz eserleri İstanbul’da bir kez daha görmek de mutlu ediyor.

Bu eserlerin İstanbul’a gelmesinin ne kadar meşakkatli bir iş olduğunu bildiğimiz için.

Ai Weiwei, ülkesi tarafından defalarca cezalandırıldı, hücrelere kapatıldı, hiç anlam verilemeyen bir vergi cezasına çaptırıldı, vergi cezasını ödeyebilmek için bağış toplamak durumunda kaldı, pasaportuna el konuldu, yıllarca ailesini göremedi, Twitter’da düşündüklerini yazdı, ülkesinde Twitter tamamen yasaklandı.

2008 Pekin Olimpiyatları için inşa edilen Kuş Yuvası adlı olimpiyat stadına danışmanlık yaparken insan hakları ihlallerine yakından şahit olduğunu açıkladığı ve bu konuda eleştiriler yapmaya başladığı andan itibaren hayatı değişti.

Weiwei’in içinde yaşanılabilir sanatı

Ai Weiwei, pasaportunu geri aldığında tüm sanat dünyası sevindi.

Suriyeli mültecilere dikkat çekmek için Anish Kapoor ile birlikte ellerinde battaniyelerle Londra’nın bir ucundan diğer ucuna yürüdüler, tam da Londra’da Royal Academy of Arts’da sürekli onu izleyen güvenlik kameraları, gaz maskeleri, kenarlarında kelepçelerle Twitter kuşu başrollerdeki sergisi devam ederken.

Şimdi ise Ai Weiwei, ABD’de tasarımını yaptığı ilk ve tek ev ile gündemde, çünkü ev geçen hafta tam 4.9 milyon dolara satıldı.

Ai Weiwei, yatırımcı Chistiopher Tsai’ye ait olan, New York’un iki saat kuzeyinde yer alan Ancram’daki evi, İsviçreli mimarlık firması HHF Architects ile birlikte tasarladı.

Ev daha önce de 2013’te 4.25 milyon dolara satılmıştı.

Oysa bu fiyat ne kadar yüksek olsa da Ai Weiwei’in sanat eserlerinin gerisinde kalıyor.

2015’te Phillips müzayede evinde Circle of Animals/Zodiac Heads adlı eseri
5.42 milyon dolara satılmıştı.

Daha önce de 2008 Pekin Olimpiyatları Kuş Yuvası stadı için İsviçreli mimarlık firması Herzog and de Meuron ile iş birliği yapan Ai Weiwei’in ABD’deki tek yapı tasarımı bu.

Boşuna bu ev, emlak sitesinde ‘İçinde yaşanılabilir sanat’ olarak özetlenmemiş.

2013’te Amerikan Mimarlık Ödülü de alan evin üç yatak odası, iki salonu, misafir evi ve havuzlu dev bir bahçesi var.

Bu durumda içinde yaşanılabilir sanatın taşınabilir sanat eserleri kadar değerli olmadığını görmek düşündürücü.

DİĞER YENİ YAZILAR