DASK’ınızı yenilemeyi unutmayın!

30 Ocak 2020

Bugüne kadar 800'den fazla köşe yazısı yazdım. Bu yazıların sadece sigorta sektörü ile sınırlı olması bence büyük başarı. Neden mi? Herkes, "Sigorta sektörü ile ilgili 800 tane yazı konusunu nereden bulabildiniz?" diye soruyor. Öncelikle şunu belirtmeliyim ki sigorta hayatımızın her anına, her yerine dokunan bir olgu. Sigortanın kapsama alanına girmeyen bir yer bulmak neredeyse imkânsız.

Sigorta ile ilgili yazdığım yazılarda konu çakışması elbette var. Sağlık sigortaları, kasko, trafik sigortası, tarım sigortaları ve bireysel emeklilik sistemi en sık değindiğim konuların başında yer alıyor. Fakat Zorunlu Deprem Sigortası halkımız arasında bilinen ismiyle 'DASK' , neredeyse yukarıda bahsettiklerimden bir tık daha fazla yazdığım bir konu. Deprem Sigortası gerçekten çok önemli. "Allah korusun büyük bir deprem olsa bu kadar kişiye nasıl tazminat ödenir?" Ya da "Ben öldükten sonra ne yapayım parayı " diyenler çoğunlukta. Fakat işin aslı bu kadar küçümsenecek boyutta değil.

HAYATTA KALMAK ÖNCELİĞİMİZ, GERİSİ...

Öncelikle deprem ülkemizin ne yazık ki acı bir gerçeği. Bunu geçtiğimiz hafta önce Manisa’da yaşanan ve sonrasında Elazığ’da yaşanan 6.8 büyüklüğündeki deprem bizlere bir kere daha hatırlattı. Bununla yaşamayı öğrenmeli ve önlemlerimizi almalıyız. Tek amacımız hayatta kalmak olmalı. Bunun için güvenli konutlarda oturmak çok önemli. Deprem sonrası hayatta kaldık ve evimiz hasar gördüyse asıl hayatta kalma savaşı bundan sonra başlıyor. Evet önceliğimiz hayatta kalmak ama sonrasında en azından barınma ihtiyacımızı karşılayacak bir maddi olanağı bulmamız gerekecek. Bunun için de DASK'ı yaptırmamız ve her yıl yenilememiz elzem bir durum. DASK'ın fonları çok büyük. Deprem konusunda tüm acil planları yapılmış. Ayrıca eksperlerin de bu konularda eğitildiğinin altını çizmem gerekir. Allah korusun böyle bir felaket yaşandığında mağduriyetlerin giderilmesi konusunda hızlı aksiyon alınacağından hiç kimsenin kuşkusu olmasın.

Öncelikle hayatta kalmak için önlem, sonrasında ise yaşamımıza devam edebilecek maddi olanak DASK tarafından karşılanacak. Siz yeter ki deprem olmasını beklemeden DASK'ınızı yaptırın ve her yıl yenilemeyi unutmayın.

Yazının devamı...

Trafikte havada uçuşan sigortasız motosikletler

23 Ocak 2020

Araç kullanırken yanımda neredeyse uçuşan motorlardan kendimi korumak zorunda kaldığımı söyleyebilirim. Tabi onlara zarar veririm korkusu da yok değil. Bu korkuyla araç kullanıyorum denilebilir. Çünkü nereden çıkacakları belli değil.

TRAFİKTE MOTORLAR ÇOĞALDI

Yurt dışında motor kullananları Türkiye ile kıyasladığımda inanılmaz farklar görüyorum. Örneğin Vietnam'da sokaklarda otomobilden çok motor var. Ama o kadar dikkatli kullanıyorlar ki sormayın. Örneğin Kanada'da otomobiller neredeyse motosikletlerin yanına yaklaşmaya bile korkuyor. Biz de ise durum tam tersi. Sen kaçsan bile bizim motorcular üstünüze üstünüze geliyor. O kadar riskli bir durum ki. Bunun için acaba motora binenler sigorta ile nasıl güvence altına alınıyor diye bir küçük bir araştırma yaptım. Motosiklet kullananların kurduğu sivil toplum kuruluşlarında yöneticilik yapmış olan Özgür Candar'ı aradım. Aldığım cevaplar beni daha da dehşete düşürdü. Çünkü sigortasız motosiklet kullananların sayısı oldukça fazlaymış.

RİSK ÇOK YÜKSEK!

Öncelikle motor kullananları birkaç gruba ayırmak gerekiyor. Birincisi zevk için kullananlar, ikinci grup ulaşım için kullananlar, bir diğeri ise paket yani kurye amaçlı kullananlar. Hepsi için motosiklet trafik sigortası yaptırmak zorunlu. Tabi ki kaskoda yaptırılabilir. Ama kasko biraz pahalı... Bunun nedeni olarak ise motosiklet parçalarının çok pahalı ve riskin yüksekliği gösteriliyor. Motosiklet kullanımında risk çok yüksek olduğu için bu konuda çok aktif sigorta şirketi de yok gibi. En aktif olanı ise Quick Sigorta. Motorcuların tüm aktivitelerine katılıp destek veriyor.

SİGORTANIZI İHMAL ETMEYİN

Motosikletlerin trafik sigortası, denetimin az olduğu taşra bölgesinde yarı yarıya olduğu belirtiliyor. Büyükşehirlerde ise paketçi tabir edilen dağıtıcıların ise birçoğunun Trafik sigortası yok. Bilindiği gibi Trafik sigortası karşı tarafa verilen zararı karşılıyor. Motordaki bir hasarın karşılanması için Kasko yaptırılması gerekiyor. Edindiğim bilgiler ışığında motosikletler için Trafik Sigortası yaptırmanın bedeli 300 TL'den başlıyor ve daha yukarılara da çıkabiliyor. Motor kaskosu ise genellikle yüksek fiyatlı motor kullananların tercih ettiği bir sigortaymış. Prim tutarları ise 4-5 bin TL'leri buluyormuş.

CANDAR: "SİGORTALILIK ORANI DÜŞÜK"

Yazının devamı...

Riskler artıyor! Sigortanız var mı?

17 Ocak 2020

Milyonlarca insanın başına her gün "iyi ki sigortalıyım" dediği olaylar gelebiliyor. Bunun için özlü sözler de var. Bu sözleri yazılarımda sıklıkla kullanırım. Örneğin, ‘Sigorta, ihtiyacın olduğunda satın alamadığın tek şeydir’, ya da ‘Sigorta yaptırmayacak kadar zengin misiniz?’ Yaşanan ekonomik çalkantılar içerisinde bir de sigortaya ayıracak bütçemiz yok diyebilirsiniz. Fakat ekonomik sıkıntı yaşadığınız bir dönemde başınıza gelecek bir felaket sonrasında eski yaşamınıza dönmeniz için aslında çok daha fazla paraya ihtiyacımız olduğu da aklınızın bir köşesinde kalmalı.

İHTİYACINIZ OLDUĞUNDA SİGORTANIZ YOKSA

Sigorta faydalı bir şey midir? Bu sorunun yanıtı tabi ki evet. Sigorta sektörü ve şirketleri geçmişte suçlandığı gibi 'poliçeye imza attırana, primi kapana kadar var. Hasar anında bul bulabilirsen mi?’ Hayır. O köprülerin altından çok sular aktı. Şimdi, tabii ki istisnalar olabilir ama yüzde 99'u tüketicisini memnun etmek isteyen bir sektör var karşınızda. Yeter ki suiistimale başvurulmasın. Sigorta şirketleri bu konuda hiç suçlanmamalı. Çok zor bir iş yapıyorlar. Yangın olduğunda, araba kazası yaptığında, kanser olduğunda, vefat ettiğinde, işyerini su bastığında veya benzeri durumlarda aradığın kurumlar bunlar. Sigorta şirket yöneticileri eminim, Milli Piyango Müdürlüğü'nün en büyük ikramiyesinin çekini vermek isteyen yönetici tarafında olmak isterler. Ama dünyanın manevi hazzı en yüksek olan mesleğini yapıyorlar. Fabrikası yanmış, aracı takla atmış, işyeri su basmış sigortalısının mağduriyetini ortadan kaldırdığında aldığı hayır duasını bence hiç kimse alamaz.

TUR ASSİST'E SEKTÖR ADINA TEŞEKKÜR ETMEK İSTERİM

Sigorta şirketlerinin sigortanın faydalı olduğunu geniş kitlelere duyurma konusunda ne yazık ki sıkıntıları var. Hatta mağduriyeti giderilmiş kişilerle ilgili bile haber yapmamızı pek istemezler. Konuya 'zaten işimiz bu' diyecek kadar mütevazı yaklaşırlar. İşte şimdi milyonların takip ettiği gazetelerin dijital kanalları sayesinde sigortanın faydalarını başta gençler olmak üzere geniş kitlelere ulaştırmak için yola çıktık.

Bu konuda sigorta sektörünün en önemli asistans şirketi Tur Assist önderlik yaptı. Elini taşın altına koydu demek yanlış olmaz. Sigorta sektörü adına kendilerine teşekkür ederim. Tam da bu noktada sektörün ihtiyacı olan bir kanal açtı. Reklam Assist ve Sigorta Medya Yayıncılık A.Ş işbirliği ile gazetelerin dijital kanallarına içerik üretmeye başladık. Gençlerin ve geniş kitlelerin başlarına bir şey gelmeden sigorta yaptırmalarının faydalarını anlatan, bilgilendiren, hatırlatan ve uyaran haber içeriklerimiz olacak. Ben de buradan sizlere her hafta gündemle ilgili yazılar yazmaya devam edeceğim.

Yazının devamı...