Herkes istediğini giymekte serbest!

6 Ekim 2021

Yıllardır bıkmadı kimse eleştirmekten, bırakın isteyen istediğini giysin,  laf söylemek aynı mesleği yaptığı insana mı düştü? Bunun için bu işin gurmesi olmuş , modanın  içinden olan isimler var , onlar eleştirmeli. Herkes kendi modasını kendisi yaratır, sahne onunsa ne giymek istediğine o karar verir,  bize de izlemek ve alkışlamak düşer. Beğenir beğenmezsin orası tartışılır tabii ama “eğreti duruyor” demek karşınızdaki insanları üzebilir. Bence herkes istediğini giymekte serbest lakin vücut ölçülerimize göre , doğru parçalar bulmak kaydıyla. 

Cover şarkılardan içimiz bayıldı! 

Müzik sektörü maalesef düşüşte,  bunun sebebi de çabuk dinleyip hızlıca eskittiğimiz şarkılar. Üretemeyen cover’a saldırıyor ve boşluğu doldurmaya çalışıyor ama maalesef kariyerini olumsuz etkiliyor. En azından ben öyle düşünüyorum. Artık müzik severler olarak sürekli eski şarkıları tekrar coverlayıp önümüze koymalarından bıktık, yeni tadıyla sevmiyoruz. Bence bırakın eski tadıyla, tozlu raflarda kalsın.

Bir önceki yazımda anlatmıştım; eski şarkıların değerini ve yaşanmışlıkları. Gerçekten artık her şeyi çabuk ve hızlı yaşadığımız için şarkılara duygu olarak geçmiyor. 

Coronalı kışlar!

Şaka gibi 3. kışımız olacak sevgili corona ile, o yüzden çok sevdiğim kışları sırf corona yüzünden hem korkar hem sevmez oldum. Eyvah yine kapanma olur mu? Eyvah ne gibi kısıtlamalar gelecek? Mesela her dışarı çıktığımda gözlemliyorum herkesi ve her yeri. 

Yazının devamı...

Konserden konsere!

27 Eylül 2021

İMPARATOR İBRAHİM TATLISES 

Çok özlemişiz onu hem de çok! Bunu zaten Kuruçeşme’de oluşan upuzun kuyruklardan da anlayabiliriz. O kadar uzun yıllar oldu ki İbrahim Tatlıses’i sahnede görmeyeli, doya doya 3 gün arka arkaya  Kuruçeşme Açık Hava konserleriyle sevenleriyle bir araya geldi. İzlemeye gelenlerden daha çok heyecanlandığını biliyorum sevgili İbrahim Tatlıses’in. Düşünsenize yıllar sonra sahneye çıkıyorsun,  konser takviminde bi’ tarih olarak anlaşırken yoğun talep üzerine üç güne çıkıyor , bu da her insanın yapabileceği yani doldurabileceği bir iş değil. Her zaman dinleyicilerine ve izleyicilerine saygısı olan İmparator bu üç günün üstesinden yine babalar gibi geldi. En güzel şarkılarını gelen dinleyicilerle birlikte bağıra bağıra söyleyen imparator, keyifle konserlerini bitirdi. Seyirciler arasında kızı Dilan Tatlıses, Gülben Ergen, Şafak Sezer, Gonca Vuslateri, Levent Dörter ve oğlu İdo Tatlıses bulunuyordu. İyi ki Polat Yağcı, aklına girdi sevgili İbrahim Tatlıses’in. Bu demek oluyor ki imparator artık sadece tv’de değil her yerde olabilir!

DEMET AKALIN ; KIŞA MERHABA DEDİ BİLE!

Pop müziğin kraliçesi Demet Akalın, yaz sezonunu geçen hafta kapatıp kış sezonuna ilk merhaba diyen şarkıcısı oldu bile. İstanbul Etilerde sahne alan Demet Akalın, kışa ilk konserinde yalnız bırakmayan dinleyicilerine özel repertuvarından şarkılar seslendirerek geceyi mest etti. Ten rengi transparan taşlı elbiseyle sahneye çıkan Akalın oldukça göz kamaştırdı. Her zaman olduğu gibi yine mekanı tıklım tıklım dolduran Demet Akalın, bir hayli neşeliydi. Yoğun bir iş temposunda olan Demet Akalın tv programı hariç bir yandan da albüm çalışmaları hazırlığında. Bakalım bizi nasıl şarkılar bekliyor, özellikle slowları merakla bekliyorum. Bu arada hemen bi’ kış sahnesine gidip Demet Akalın’lanmalıyım.

BETÜL DEMİR’LE BOSTANCI!

Bostancı Gösteri Merkezi’nden bir Betül Demir geçti. Onun için çifte düğündü çünkü ,  hem büyük bir konseri olacaktı hem de doğum gününü kutlayacaktı. O kadar güzel bir konser ve repertuar hazırlamış ki dinleyicileri için, keyifle hem dinledik hem de izledik. İlk önce siyah mini üzerine zincirler işlenmiş bir kıyafetle çıktı karşımıza. Dansçılarıyla birlikte muhteşem koreografi ve hit olmuş şarkılarıyla hep bir ağızdan eşlik ederek enerjimizi yerimize getirdi. 10 dakika ara verdikten sonra ekibi sürpriz yaparak Betül Demir’den önce kocaman bir doğum günü pastası karşıladı bizi. Sonrasın da Cihan Nacar imzalı fıstık yeşili bir kıyafet ile belirdi karşımızda, yeşiller içinde muhteşem görünüyordu. İzleyiciler arasında usta sanatçı Müjdat Gezen, Mazlum Çimen, Ömür Gedik ve şarkıcı Irmak Arıcı da bulunuyordu. Sevgili Müjdat Gezen öğrencisi olduğu Betül Demir’e doğum gününde TÜRK BAYRAĞI hediye ederek seyircilerden büyük bir alkış topladı. Hit olmuş slow şarkıları ve yöremize ait harika türküleri söyleyerek konserini büyük alkışlarla sonlandırdı. Benden duymuş olmayın Şubat’ta yine Bostancı Gösteri Merkezi’nde olabilirmiş. 

Yazının devamı...

Haftanın müzik panoraması

22 Eylül 2021

ARIYORUM 

Ben herkesi star diye adlandıramıyorum maalesef ama Edis, bunun fazlasıyla üstünden geliyor. Daha ‘’MARTILAR‘’ ı uçururken birden ters köşe yaparak uçurduğu martıları ‘’ARIYORUM‘’ diye çıktı karşımıza! Ben çok beğendim. Söz-müzik. Emrah Karakuyu‘na ait. Önce bi’ ısınmaya çalıştım sonra istemsizce dilime takıldı sonra klibini izlediğimde şarkıya tutulduğumu ve eşlik edip dans ettiğimi fark ettim. Edis, yapacağı işi çok iyi biliyor bence! Ben çok başarılı buluyorum şahsen. Dans edip , kadrajı doldurmak her kişinin yapabileceği iş değil! İzlerken helal olsun diyebiliyorsun. Kısaca ben yeni şarkısına çok bayıldım! Uzunca bir süre yenisi gelene kadar Arıyorum diye gezeceğim. 

ADI ELVEDA OLSUN 

‘’Hayat‘’ albümünden sonra sürpriz yaparak karşımıza çıkan Sibel Can ‘’Adı Elveda Olsun’’ adlı single'ını dinleyicilerine sundu. Sözü Müziği Tarkan ‘a ait olan şarkı, kısa sürede dinleyicilerinin diline dolandı.  Ben çok beğendim tam Sibel Can havasında kıpır kıpır bir şarkı! Sanki biraz yaz sonuna denk geldi ama kışında içimizi ısıtacak gibi. Ben Sibel Can olan her şey de varım. Kapak tasarımı güneş tadında, Sarı sarı yeni imajını da çok sevdim. Uzun bir aradan sonra kestirdiği saçları ve modern görünümü ile Aytekin Yalçın'a çektirdiği fotoğraflarıyla da hayranlarından tam not aldı. Sibel Can ‘sız bir müzik düşünemiyorum ve yeni çalışmalarını büyük bir merakla bekliyorum. 

DOM DOM KURŞUNU 

Tabii ki bu sefer İbrahim Tatlıses değil Dilan Çıtak Tatlıses gelsin aklınıza! Artık ona '’DİLAN’’ diyeceğiz çünkü tüm soy isimlerini rafa kaldırdı. Güçlü ve özel sesiyle ‘’DOM DOM KURŞUNU‘’ ile çıktı karşımıza! Aslında ben şahidiyim. 2019 ‘dan beri sadece babasının şarkıları olmak üzere proje albümü olarak çıkacaktı ama  çok fazla ara verdi diye albümdeki hareketli şarkı olan ‘’dom dom kurşunu‘’ nu önden dinleyicilerine sunmak istedi. Şarkı çok kısa sürede başarıya doğru adım adım ilerleme yolunda devam ederken  bir yandan da büyük titizlikle devam eden ‘’EMANET’’ albümün çalışmalarını tamamlamaya devam ediyor. Kolay değil İbrahim Tatlıses’in şarkılarıyla bir albüm oluşturmak. Ama Dilan’ın nasıl titizlikle ilerlediğini az buçuk bildiğim için endişe duymuyor merakla bekliyorum. Çünkü ondan ve o güçlü sesinden  dinlemek çok özel olacak!   

Yazının devamı...

Günümüzün şarkıları kötü değil ama hepsi de iyi değil!

16 Eylül 2021

Bu hafta köşemi müziğe ayırmak istedim. Biliyorsunuz müzik hayatımızın bir parçası. Çocukluğumdan beri müziğe aşırı bir düşkünlüğüm var. Uykum gelirdi, hemen kaset çalarımızın yani teybimizin yanına  koşar , Tarkan ‘dan şımarık albümü koyup uykuya dalardım. Güzel günlerdi, çok şanslıydım çünkü kaset devrine yetişen en son nesildim. Sevdiğimiz şarkıyı başa almak için kalemle kaseti sarar başa alırdık. Neden kaset devri diyorum çünkü o zamanlar bana göre müziğinde güzel olduğu zamanlardı. Baksanıza hala 70’ler – 2000 tarihleri arası müzikleri zevkle dinliyoruz. Arkadaş ortamlarına girdiğim zaman müzik hakkında tartışma yaptığımızda hep bu zamanların şarkılarının kötü olduğunu konuşuyoruz. Tabii ki bu benim düşüncem ,merak ediyorum siz de benim gibi mi düşünüyorsunuz?  

Bazen diyorum ki ; acaba büyüdükte şimdi mi şarkı seçiyoruz ya da o zamanların şarkıların tınılarına alıştık da yeni nesilde mi beğenmiyoruz? Sonra yok diyorum ,imkansız. Bence tüm müzik piyasası duygusunu yitirmiş ya da  bizler çabuk tükettik. Önceden şarkılar aşk , sevgi üzerine yapılırdı. Bi’ kavuşma hayali vardı ya da birini kaybettiğimizde duygular taze kalır ,dökülürdü sözler kağıda bu da okurken dudaklardan şarkı olarak çıkardı karşımıza. Dinlerken öyle etkilenirdik ki çünkü yazılan çizilen sözler gerçekti, hissettiriyordu. Şarkıyı dinlerken hayalini kurabiliyordun, işte o yüzden diyorum ya duygularımızı yitirmiş olabiliriz diye. 

Günümüzün şarkıları kötü değil yanlış anlaşılmasın ama hepsi de iyi değil. Ama beğendiklerimizden de çabuk sıkılıyoruz ,1 ay olmadan kulakta eskiyebiliyor. Dinlerken duygu aramaktan yorulduğumu hissetim, bunu da köşe yazılarıma eklemek ve sizlerle paylaşmak istedim. Aynı düşüncede olduğunuzu hissediyor gibiyim. Ben gerçekten müziğe aşığım, müziksiz iş yapmam, yapamam. O yüzden sorguluyorum aklımda neden artık 10’da 10 yapamıyoruz diye, bunu bir tek TÜRKİYE için demiyorum bence tüm Dünyada bu böyle. Artık iyi bir isimin şarkı çıkaracağını duyduğumuzda heyecanlanıyoruz ,dinlediğimiz zaman ise hayal kırıklığına uğrayabiliyoruz. Neden diyorum neden! Halbuki kulakta var. Milyonlar satan bir isim, bunu dinlemeden mi söyledi? Bunu mu yakıştırdı dinleyicilerine deyip ,kendi kendime tartışıyorum sonra da bir sonraki projesi için heyecansız kalarak korkarak dinliyorum. Bi’ üzüldüğüm başka bir konuda cd'lerin artık yavaş yavaş yok olması, her şeyin tek tıkla ulaşılması. Üzülüyorum çünkü albüm satın aldığımda o bize özel hazırlanmış kartoneti açıp karıştırmak gibisi yok maalesef. Bu konuda müzik severler iyi anlar beni. Merak ettiğim müzik iyileşecek mi , eski duygulara dönecek miyiz? Lütfen dönelim , itimadım var. 

Bu Aralar Dinlediğim İlk Nostalji 5 Şarkım 

1.Nilüfer - Bir Gün Darılıp Bir Barışma 

2. Sezen Aksu -Gülümse 

Yazının devamı...

Kendi modasını yaratmış 10 ünlü

7 Eylül 2021

1. DEMET ÖZDEMİR

Son zamanlarda çok beğeniyorum Demet Özdemir’i, bana göre hem vücudunu artık tanıyor hem de bambaşka bir enerji ile döndü aramıza. Bir de aşk yaradı sanki. Son zamanlarda benim sevdiğim gibi blazer ceket kombinlerini çok sevdi ve güzel de taşıyor, böyle devam etmeli. Bu arada, fosfor renklerini herkese yakıştırmam lakin Demet Özdemir muhteşem taşıyor. Mesela bu ay bir derginin kapağında boy gösterdi, koşa koşa almaya gittim, özellikle içeriği çok merak ettim. Tam da beklediğim karelerdi, ben bayıldım sizi bilemeyeceğim!

2. GÜLŞEN

"Gülşeeeeeeeen!" diye çığlık atacağım. Ya sen neler yapıyorsun? Resmen Gülşen’in instagramında konser sonrası fotoğraflarını koyması için iple çekenlerdenim. Bir insan her konserinde sanat üzerine sanat yapabilir mi? Gidenler hem konserini izliyor hem de defilesini. Modayı seviyor, bu çok belli. Bu da moda severleri mutlu ediyor. Örneğin, sarı gold tek bant ayakkabısı çok dikkatimi çekti, neden mi? Üç konserinde de aynı ayakkabıyı giydi. Yani tek ayakkabıya bağlı kalarak üç ayrı konserde üç ayrı kombin yaptı. Anlayacağınız her kombinde ayrı ayakkabı giymenize gerek yok. Bütçenizi küçükte olsa kontrol etmenizde fayda var. Neyse Gülşen, daha nice konserlere!

3. NESRİN CAVADZADE

Son dönemde yakın takipte olduğum isimlerin başında Nesrin Cavadzade’de var. Vücudunu o kadar çok seviyor ki modayla resmen baştan aşağı kendisini besliyor. İşte ben bir önceki yazımda da bunu söylemiştim. Vücudunu ve kendini seveceksin ki doğru parçalara ulaşasın. Bir insan hem gündelik hayatında hem de ekranda maalesef kendi modasını dengeleyemiyor ama Nesrin bu iki yaşamda da muhteşem, hep böyle kal!

Yazının devamı...