Bünyamin’in başarısı

Milliyet’in 24 Kasım tarihli manşetinde savaşın acı yüzünün yanı sıra müthiş bir insan öyküsü vardı.
Gazetecilik onca ateş altında mesleğin yabancılaşma perdesini kaldırarak en yalın gerçeği ortaya çıkarabilme becerisidir. Milliyet Muhabiri Bünyamin Aygün geçen hafta bu basit kuraldan hareketle büyük bir habere imza attı.Bünyamin’in başarısı
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun Gazze’de kızını kaybeden bir babaya sarılarak, hüngür hüngür ağladığı fotoğrafı anımsayacaksınız.
Bünyamin, Filistin’de kalarak o babanın peşine düştü.
Hastane kayıtlarından aileye ulaşarak 56 yaşında Filistinli bir bakkal olan Besil Murtaza Aşeva’nın 18 yaşındaki kızı Yusa’yı beyaz bir örtünün altında gördüğü anı anlatmasına yardımcı oldu.
Genç kız bombalama sonucu yaşamını kaybetmişti.
Yaşlı baba, hastanede omzuna dokunan elin, bakan Davutoğlu olduğunu bilmeksizin o anın duygularını şöyle anlatıyor:
“Yüzüne baktım bu adamın bakışlarında kendi kızı gizliydi. Kim olduğunu sonradan öğrendim.”
Milliyet, Filistinli babayı ve Gazze’ye yağdırılan bombalar altında can veren kızı Yusa’yı manşetten verdi. İşte gazetecilik budur.
Muhabirlik ise tam da Bünyamin Aygün’ün yaptığı gibi işin peşini bırakmaksızın, sıradanlaşan füze saldırılarının tek düzeliğini aşıp, can evinden vurulan bir babanın yaşadıklarını açığa çıkarmaktır.
Arkadaşımızı, Filistin’de gerçekleştirdiği röportaj ve ‘önce insan’ diyen gazetecilik etiği nedeniyle kutlarız. Elbette haberi manşete çıkartan Genel Yayın Yönetmeni Yardımcısı Umut Alphan ve Yazı İşleri’ndeki arkadaşlarımızı da.

İzmir EXPO Günleri
Hafta içinde Paris’te İzmir’in 2020 EXPO adaylığına ilişkin sunumu izledik.
Kültür Bakanı Ertuğrul Günay başta, Türkiye ekibi mükemmel bir sunum yaptı ve bir ilk gerçekleşti. İktidar ve muhalefet İzmir için güzel bir dayanışma sergilediler.
İzmir Valisi Cahit Kıraç, Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, CHP Milletvekili Şafak Pavey, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay EXPO’da buluştular. İzmir’in sloganı “Herkes için sağlık”tı. Hindistan’da yoksullara sağlık hizmeti veren bir doktorlar grubu da Türkiye heyetine katıldı.
Safak Pavey insancıl değerleri öne çıkaran konuşmasıyla uluslararası delegasyon üzerinde hayli etkili oldu. Kültür Bakanı Günay, CHP’li Pavey’i kürsüden inişinde öperek kutladı.
Bakan Günay son dönemde Türkiye’nin müzelerinden kaçırılan tarihi eserlerin dönüşü konusunda çok etkili oluyor.
Uşak müzesinden çalınan “Kanatlı Deniz Atı”nın izini Almanya’da bulmuştu.
Sırada başkaları da var
Keşke Berlin Müzesi’ndeki “Bergama Sunağı”nı da getirebilse.
Geçen hafta Gaziantep’te Zeugma Müzesi’ni gezmiştik. Sular altında kalmaktan kurtarılan mozaiklerden ve tarihi sütunlardan metropolitan düzeyinde bir müze yapılmış.
Müzenin simgesi “Çingene kızı” özel bir galeride sergileniyor.
Ertuğrul Günay müze inşaatı için defalarca Gaziantep’e gittiğini ve son eser yerine konulduğunda bir köşeye çekildiğini belirtip o andaki hisselerini “oturup ağladım” sözleriyle anlatıyor.
Umarız İzmir EXPO için verilen emekler boşa gitmez.