Erez'in şansı

Erez'in şansı

       HÜKÜMETİ kurma görevi Yalım Erez'e verildi.
       Çankaya'nın Ecevit'ten sonraki tercihinin bir milletvekili olacağı belliydi. DSP liderinin üç haftalık denemesi sırasında genel başkanların 18 Nisan'a kadar işbaşında kalacak bir "partiler koalisyonu"nda anlaşamayacakları görülmüştü.
       Zaten, Tansu Çiller dışındaki liderlerin hükümet kurma beklentisi yoktu. Bu durumda Demirel'in ikinci tercihini yaparken bir milletvekilini öne çıkarması siyasetin nabzını tutan çevreler açısından "sürpriz" olmadı.
       Evet artık top Erez'de...
       Yalım Bey Ecevit'in yapamadığını "başarmaya" uğraşacak. Yani, güvenoyu alacak bir hükümet kurmaya çalışacak!
       Erez, Anasol - D hükümetinin Sanayi Bakanı'ydı. Ancak "bağımsız"dı!
       Bağımsız konumu yeni hükümetin oluşturulması yönünde önemli bir avantaj olabilir. Eski kabine arkadaşları, daha doğrusu hükümetin ANAP - DSP bloku Erez'in girişimini destekleyecektir.
       Ecevit ve Yılmaz'ın bu formüle sıcak baktıkları gözleniyor. Çiller ise DYP Grubu'nda Erez'e karşı çıkmıştır.
       Fazilet'e gelince... Kutan'ın, partisinin içinde yer almayacağı bir hükümete oy vermek istemeyeceği çok doğaldır. Ancak başkent kulislerinde Erez'le ilgili görevlendirmenin yapıldığı saatlerde konuşulan bir senaryo vardı: Fazilet'ten bakan alınmayacak, buna karşılık Erbakan'ın siyasi yasağının kaldırılmasına "yeşil ışık" yakılacaktı.
       Kuşkusuz bunlar ilk günün varsayımları. Erez parti liderlerine gidecek ve hepsinden Türkiye'yi seçime götürecek bir hükümet için destek isteyecektir. O arada Fazilet'in de "dışarıdan" desteğinin sağlanması için nabız yoklanabilir.
       Evet, bir yanda ANAP - DSP bloku. Öte yanda Fazilet - DYP eksenindeki kilitlenme.
       Yalım Erez, 55. hükümete zemin hazırlayan Refahyol döneminde de Sanayi Bakanı olarak görev yaptığı için Meclis'teki ilişkileri ve "diyaloğa" açık tutumuyla parlamentodaki kilitlenmeyi çözebilir.
       Yalım Bey de Özal gibi siyasete Odalar Birliği döneminde ısındı. Demirel'in Çankaya'ya çıkması üzerine toplanan DYP kongresinde Çiller'den yana tutum alarak kazanmasında rol oynadı. Son aylarda "ya değişim ya ölüm" sloganıyla Türkiye'deki siyasetin liderler oligarşisinden kurtarılması için meydanlara çıkmıştı. Erez şimdi hükümet denemesiyle merkez sağda Yılmaz ve Çiller dışındaki "üçüncü isim" olmanın rüzgarını yakalamış bulunuyor.
       Erez formülüne Türk - İş, DİSK gibi sivil kuruluşların yanısıra sanayiciler ve askeri çevreler de olumlu bakabilir.
       Unutmayalım, Erez 28 Şubat sürecinde Çiller ve Erbakan'a derhal istifalarını öneren bakandır. Ve bir süre sonra kendisi hükümetten ayrılarak demokrasi içinde çıkış yolu arayan isimlerin başındadır.
       Yalım Bey bu defa Türkiye'yi seçime götürmenin yollarını arıyor.
       Fazilet - DYP ekseninde fazla umut bağlanamayacak destek turlarında muhalefet cephesinde başvurabileceği tek adres görünüyor:
       CHP...
       Erez, Baykal'ı ikna ederse güvenoyu alabilir.
       Peki CHP lideri, Ecevit'e tanımadığı şansı Erez'e verebilir mi?
       Mümkündür...
       Dün Baykal'la konuştuk. Deniz Bey, Erez'i 54. hükümetin bakanı olmakla birlikte "eski hükümetin devamı" gibi görmediğinin işaretlerini verdi. Yalım Bey'in Meclis'teki bağımsız konumu "düşük profilli" hükümet arzusuna en yakın model olarak değerlendiriliyor.
       Ancak Baykal'ın "olmazsa olmaz" koşulları var:
       18 Nisan'daki seçim, "rota"sından çıkarılmayacak
       Dolayısıyla Erez'in başbakanlığı altındaki yeni oluşum kesinlikle "seçim hükümeti" olacak ve bu hükümet Ecevit'in ısrar ettiği ANAP - DSP blokunun dışında yeni bir anlayışla oluşturulacak.
       Baykal, Erez'in yeni hükümete "eşitlikçi" bir yaklaşımla partilerden bakan alması halinde "CHP'nin de üye verebileceğini" belirtiyor.
       Evet, Baykal Erez formülünü peşinen reddetmiyor!
       Tersine, Erez'in kuracağı hükümetin yeni isimlerden oluşması halinde, CHP'nin de koalisyona girebileceğini söylüyor. Tabii, bakanlık sayının "sembolik" kalmaması halinde...
       Baykal'ın yaklaşımından şu sonuç çıkarılabilir:
     "İçişleri, Adalet gibi bağımsız kökenliler dışında eski bakanlardan oluşmayacak yeni bir kabineye CHP hem üye, hem güvenoyu verebilir."
       Özetle...
       Yalım Bey, Baykal'ın desteğini alabilirse, hükümeti kurabilir.
       İlk günün manzarası Erez'in Ecevit'e göre daha şanlı bir başlangıç yaptığını gösteriyor.
Yazara E-Posta: d.sazak@milliyet.com.tr