Geleceğe dönüş

Milliyet gibi köklü bir gazetede 62 yıllık tarih yeni fırsatlar sunar

Milliyet gibi köklü bir gazetede 62 yıllık tarih yeni fırsatlar sunar.
Geleceği kurarken, geçmişten sayfalar açarsınız.
O sayfalar sizi eski ve yeni okurlarla buluşturur.
Abdi İpekçi döneminde bir “Milliyet klasiği”ydi, “Düşünenlerin Düşüncesi” köşesi. Üniversite yıllarında Türkiye’deki fikir hareketlerini Abdi beyin röportajlarından, Ali Gevgilili’nin iktisat-siyaset yazılarından izlemeye çalışırdık. Milliyet Sanat okurduk. Karar vericiler, hukukçular, diplomatlar, iş dünyası, akademisyenler Milliyet’e makale yazarlardı.
Kesip, saklardık.
Ufkumuz açılırdı!
Milliyet’te “Düşünenlerin Düşüncesi” köşesini yeniden açtık.
İlk hafta Ömer Madra, Orhan Miroğlu, Fuat Keyman, Cevat Öneş küresel ısınma, Kürt sorunu, ölüm oruçları ve İmralı üzerine yazdılar. Düşüncelerini Milliyet okurlarıyla paylaştılar.

Yeni sayfamız geniş yankı buldu; olumlu tepkiler aldık.
Sayfa giderek dünyadaki “kalite” gazetelerin “Opinion Page” bölümlerine benzer şekilde “okur” görüşlerine de açılacak. Klavye ile 3 bin vuruşu geçmeyen yazıları yayımlayacağız.
Böylece Milliyet’in güçlü köşe yazarlarına, kanaat önderleri ve okurlarımız da eklenecek.

Çevre ve iklim yazarı
Küresel ısınma ve iklim değişikliğinin fırtına, sel ve ani değişen hava olaylarıyla hayatımıza girdiği, İstanbul’a “elektrik yağdığı” şu günlerde Türkiye’de alanında uzman bir isim Prof. Mikdat Kadıoğlu Milliyet yazı ailesine katıldı. İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Afet Yönetim Merkezi ve Meteoroloji Mühendisliği öğretim üyesi olan, uluslararası çalışmalarıyla da tanıdığımız Prof. Kadıoğlu, bundan böyle Milliyet Pazar’da yazacak.

Tam sayfa tenis
Bayram günlerinde İstanbul, dünya sıralamasında ilk 8’de olan kadın tenisçilerin heyecan dolu görkemli mücadelesine ev sahipliği yaptı. TEB-BNP Paribas WTA Championships Uluslararası Kadınlar Tenis Turnuvası beş gün boyunca on binlerce tenisseveri Sinan Erdem Spor Salonu’na ve ekran başına çekti.
İlk günkü üç maçın toplam süresi 9 saati aştı.
Saatler 02’ye geldiğinde korttaki tenisçilerin ve seyircilerin tükenmeyen enerjisi karşısında EuroSport yorumcusu, “İstanbul’da şu anda saatler geceyarısını çoktan aştı, korttaki mücadele inanılır gibi değil” diye şaşkınlığını ifade ediyordu.
Finali Serena Williams, Maria Sharapova oynadılar. Nefes kesen maçtan sonra kupa Williams’ın oldu.
Milliyet Spor, tenis turnuvasını her gün tam sayfa yayımladı.
Muhabirimiz Ulaş Gürşat, foto muhabirimiz Mustafa Alkaç, Sinan Erdem’de sabahladılar. Turnuvayı tüm renkleriyle aktardılar.
Serena’nın seyircilerle kucaklaştığı anı Milliyet birinci sayfadan verdi.
Tenisçi iki yazarımız Can Dündar ve Mehmet Tezkan da korttan yorum yazdılar.
Milliyet Spor Müdürü Cem Şengül ve ekibine teşekkür ederiz.
Böylece sporda “futbolun egemenliği”ni de kırmaya başladık!

Haberde fikri takip
Muhabir gazeteciliğinin önde gelen isimlerinden Tolga Şardan bu hafta manşet haberinde Hatay-Dörtyol’da polisleri hizaya çeken milletvekilinin oğlu ve görevliler hakkında açılan davayı ve toplam 21,5 yıl ceza istenen iddianameyi ele geçirerek, habercilikte “fikri takibin” önemini sergiledi.

Kemal’in Türkiye’si
Bugün Cumhuriyet’in 89’uncu kuruluş yıldönümünü kutluyoruz.
Boyut Yayınları Genel Yönetmeni Bülent Özükan’ın önerisiyle deneyimli gazeteci-yazar Lütfü Tınç’ın hazırladığı “Kemal’in Türkiye’si” adlı diziyi yayımlamaya başladık. Erken Cumhuriyet dönemini anlatan Fransızca basılı “La Turquie Kemaliste” adlı dergiler 2012 Türkiye’sinden 1930-40’lı yıllara nostaljik bir yolculuğa çıkarıyor.
Saygılarımla.