Kırca nasıl kurtulur?

Kırca nasıl kurtulur?

       YAZIK oldu, Levent Kırca'ya... RTÜK Yasası'nın Meclis tarafından değiştirileceği umuduyla başladığı "açlık grevi" birkaç ay sürebilir.
       Kırca "sansüre" karşı çıkıyorum derken, hayatından olabilir!
       Sanatçı TRT kökenli ama, meslek yaşamını uzun süredir İstanbul'da sürdürdüğü için Meclis'ten yasa çıkarmanın, deveye hendek atlatmaktan güç olduğunu unutmuştur.
       Televizyonda izledik:
       Hikmet Çetin, TBMM Başkanı sıfatıyla, sanatçıya destek vermenin demokratik gereklerini anlatırken, Kırca rahatlamış gözüküyordu.
       Öyle ya, meseleyi Yüce Meclis çatısı altında "milletin vekillerine" emanet ettiğine göre, İstanbul'a gönül rahatlığıyla dönebilirdi.
     "Ulusal egemenlik milletindir" ilkesi gereğince Türkiye Büyük Millet Meclisi RTÜK Yasası'nı değiştirir, ekranları karartan "sansür" kaldırılır, Kırca'nın açlık grevi de "ölüm orucu" gibi tatsız şeylere dönmeden, şekerli su aşamasında son bulurdu.
       Sanatçının direnişi yaşamsal "risk"lere yol açmadan, RTÜK'le ilgili akılcı bir çıkış bulunarak çözüme ulaşılacağını umuyoruz.
       Ancak Kırca'nın parodilerinde işlediği başkent gerçeklerini de unutmayalım.
     "Olacak O Kadar"ın kahramanı RTÜK'e meydan okurken, içtüzük kurbanı olabilir.
       Çünkü, Ankara'da işler o kadar da hızlı gitmiyor.
       Örneğin RTÜK Yasası'nı değiştirmek ya da bu kurumu tümden lağvetmek o kadar kolay değil.
       Hele, erken seçim sath - ı mailine girmişken, Meclis'ten "komisyona havale" olmaksızın yasa çıkarmak neredeyse olanaksızdır.

       RTÜK nasıl değişir? İnceleyelim:
       * Hükümet bir yasa tasarısı hazırlayacak. Malum, koalisyonla yönetildiğimizden bu tasarının Bakanlar Kurulu'ndan geçmesi için üç partinin liderlerinin ve de bağımsız üyelerinin imzalarının tamamlanması gerekecek.
       * Hükümetten tasarı gelmesinin beklenmesi yerine daha kestirme yol, komisyonlarda bekleyen bir milletvekiline ait yasa önerisinin desteklenmesidir.
       * Varsayalım Kırca'yı "açlık grevi"nden vazgeçirecek bir yasa önerisinde Meclis birleşti.
       Bitmiyor!..
       * Önerinin, Meclis'in "bekleyen işler" bölümündeki yüzlerce tasarı ve tekliften, yazılı ve sözlü soru önergesinden kurtarılıp "öncelik ve ivedilikle" ele alınması için Danışma Kurulu'nun toplanması gerekir.
       * Danışma Kurulu'nda haftanın gündemi oluşturulurken, yalnız iktidarın değil, muhalefet partilerinin de teklife onay vermesi zorunludur. Aksi halde Kırca teklifinin Meclis'te ele alınması için oylama şarttır.
       * Bunlar olurken, Kırca açlık grevinde 10., belki 20. gününe girecek, o anda kamuoyu baskısı artacak, Türkiye "yapmayın, göz göre göre bir insan ölüme gidiyor" diye ayağa kalkacak.
       * Hadi Cumhurbaşkanı da devreye girdi diyelim.
       Ne olacak?
       * Köşk'te liderler zirvesi toplanacak. Medya uyaracak: "Yapmayın, rejim elden gidiyor, çetelerden vazgeçtik, Levent Kırca için uzlaşın!.."
       * Canlı yayın ekipleri Çankaya'ya dolacak. Gonca tekrar soyunacak. Reha Muhtar Mesut Yılmaz'a soracak "Tansu Hanım'la anlaştınız mı, efendim?"
     
* Siyasiler Köşk'ten Meclis'e inecekler, artık her şey tamam. "Kırca kurtuldu" denirken, "önce Tansu Hanım'ı Yüce Divan'a gönderelim" tartışması başlayacak. Çiller "radyomu istiyorum" (Televizyonu değil!) diye yollara düşünce, DYP oturumlara katılmayacağı için çoğunluk sağlanamayacak.
       * Ertesi hafta, her şey yolunda giderken Kırca'nın kaseti çıkacak, ortalık yeniden karışacak.
       * Gündemi yeniden tayine çalışırken, Yılmaz ve Baykal'ın halen 10'da kalan zirvelerinden 22'ncisi de gerçekleşmiş olacak. Hükümetin "profili" tartışmaları yüzünden Levent Kırca, iyice güçten, kuvvetten düşecek.
       * Komisyonlara devamsızlık, genel kurulda yoklamalarda bulunmama, transferler gibi sorunlar aşılıp, bu defa tamam denildiği anda "gizli celse" önerisi yapılacak.
       * Ve nihayet Kırca telifi oylama aşamasına gelip, "kabul", "ret" ışıkları yanıp sönmeye başladığında "çekinser"lerin bolluğu yüzünden karar yeter sayısı bulunamayacak.
       * Levent Kırca'dan başka "Olacak O Kadar" ekibi de birer ikişer döküldüğünde takvimler Mart'ı gösterecek, Meclis seçim tatiline girmiş olacak.
       * Kırca hala sağ kalmış ve çıkaramadığı yasaya inat, bir partiden milletvekili adayı olmamışsa artık son umut seçim kampanyasıdır:
     "RTÜK değişsin, Kırca'lar ölmesin."
       Tecrübeyle sabittir.
       RTÜK değişecek diye Meclis'e güvenme Kırca... Açlıktan ölürsün!

Yazara E-Posta: D.Sazak@milliyet.com.tr