Manşetlerde dolaşmak

London School Of Ecomomics’in Medya Araştırmaları Başkanı Charlie Beckett, yeni medya analistlerine kaynaklık eden “Gazetecilik artık açık kaynaklar ve ağlar üzerinden yürütülüyor” görüşünü sorgularken, “Amerika’daki okul katliamı gibi haberler twitter’da görülüyor ama insanlar yine de CNN’ açıp izliyor” demekte.
Hafta boyunca Küba’daydım.
Küba gibi internetin hayli sınırlı olduğu, ABD’ye mesafeli bir ülkede bile CNN’in 20’si çocuk, 6’sı yetişkin, 26 masum insanın katledildiği saldırı haberlerine ilgi büyüktü.
CNN neredeyse her bir ailenin öyküsünü ‘canlı yayın’larda günlerce ekrana taşıdı.
Obama’nın silah satışlarının yasaklanmasıyla ilgili girişimi hayli yankı buldu.
Şu bir gerçek ki, teknoloji ne denli gelişse, değişse de gazeteciliğin temeli olan, insana dayalı habercilik her zaman iş yapacak.
Habere olan ihtiyaç devam ettikçe gazetecilik ölmeyecek!
Milliyet’in bu haftaki manşetleri bu ihtiyacı doğrulayan değerdeydi.Uludere röportajı
İki muhabirimiz, Burcu Karakaş ve Ozan Güzelce, ‘Uludere katliamı’nın birinci yılında Gülyazı (Roboski) ve Ortasu’ya gittiler.
Röportajın ‘Burada kimse doğurmak istemiyor’ başlığı küllenmeyen acıların ifadesiydi.
Başbakan NTV’de ‘soruşturma sonucuna göre gerekirse özür dilenebileceğini’ söylese de 34 ölüme karşın soruşturmada bir yıldır ‘bir arpa boyu yol alınamamış olması’, olayın kendisi kadar trajiktir. Bu saatten sonra özür dilense ne olacak?!

Manşetlerde dolaşmak

Sezer’in kızları
Ankara Büromuz ise ‘yedi gün yedi manşet’ ilkesinden ödün vermiyor.
CHP’li Umut Oran’ın soru önergesiyle gündeme gelen, 10’uncu Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in Eximbank’ta çalışan iki kızının sözleşmelerinin yenilenmediği haberi üzerine Büro Şefimiz Serpil Çevikcan, Sezer’le konuştu. Medyaya konuşmayı sevmeyen Sezer, Serpil’e içini dökmüş, “Maaşımı böler, onlarla paylaşırım” demişti.
Milliyet’in haberi gün boyu televizyonlar ve internet sitelerinde yayınlandı.
Manşetlerde dolaşmak
Hozat raporu
Deneyimli polis adliye muhabirimiz Tolga Şardan ise intihar eden Hozat İlçe Emniyet Müdürü Çağlar Şan’ın, ölümünden birkaç gün önce ‘fişleme skandalı’yla ilgili bir soruşturma açtırdığını ortaya çıkardı.
Türker Karapınar’ın haberi de aynı ölçüde çarpıcıydı.
18 Mart Üniversitesi’nin ‘devamsız’ diye işten çıkardığı Doçent Güran Yaylacıoğlu kanser tedavisi görüyormuş ve rektörlüğün haberi yokmuş. O akademisyenin hayatını kaybetmesini Milliyet, ‘Mevzuat buna ne diyecek?’ manşetiyle verdi.
Ankara Temsilcimiz Fikret Bila’nın Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç’la konuşarak yaptığı ‘Hukuka aykırı delil toplanamaz’ analizi ise Yüce Divan’da beraatla sonuçlanan bir davanın Ergenekon ve benzeri davalar için ne ölçüde bağlayıcı olacağını aydınlatıyordu.

Manşetlerde dolaşmak

Saadet Işıl Aksoy
‘Sen Dünyaya Gelmeden’ adlı filmde Penelope Cruz’la oynayan sanatçı Saadet Işıl Atasoy, oyunculuğundan çok filmdeki açık birkaç kareyle gündeme gelmişti. Arkadaşımız Birsen Altuntaş, genç sanatçıyla filmdeki rolünü ve hakkındaki polemikleri konuştu. Fotoğrafları ise Hüseyin Özdemir çekti.

Pazar söyleşileri
Hafta sonları iki ünlüyü bir araya getirerek başlattığımız söyleşiler de artık Milliyet’in ‘pazar klasiği’ haline geldi.
Bu hafta Ahmet Ümit ve Kadir İnanır buluştular.
Sinemanın ‘ağır abisi’, hayatı roman olacak kadar renkli bir sanatçı.
Keyifli bir söyleşi ortaya çıkmış.

Ahmet Hakan ve Hıncal Uluç
Milliyet’teki değişime kimi zaman meslektaşlarımız da değiniyorlar.
Ahmet Hakan Hürriyet’te, “Gazete hareketlenmiş ancak renklenmemiştir” diye yazmış.
Hıncal Uluç ise Sabah’taki köşesinde bu eleştiriyi ‘haksız bulduğunu’ belirterek hafta sonu eklerini ve Cadde’yi övdü. “Gazetenin ön sayfaları da çok fark etti” diyerek, bu değişikliğin köşe yazarlarına etkisini “Mehmet Tezkan başta, adeta coştular” şeklinde yorumladı. Aslı Aydıntaşbaş’ın Taraf’taki ayrılıklara ilişkin bilgilendirici yazısı hakkında “Altına ben de imzamı koyarım” diye yazması önemliydi Uluç’un.
Övgülere de yergilere de teşekkürler.
Sevindirici olan, Milliyet’in okurlarımızca da beğenilmesi. Gazetenin kalitesinin tiraja da yansıması, yeni okurlar kazanıyor olmamız.
Bu ilgiye ve desteklere Yazıişleri adına teşekkür ediyoruz.
Saygılarımla.