Yeni dönem

Gazete haberdir! Ana akım gazeteler arasında saygın bir yeri olan Milliyet’te yayın yönetmeni değişikliğiyle birlikte yeni bir sayfa açıyoruz. Bundan böyle her hafta nasıl bir gazete tasarladığımızı, Yazıişleri’ndeki haber akışını, manşetlere taşıdığımız özel haberlerin öyküsünü sizlere paylaşacağız.
Okurlarımızı mutfaktan haberdar kılacağız.
Bu şeffaflığı kamusal yayıncılığın gereği sayıyoruz.
Milliyet’teki görev değişiminin ardından yapısal bazı kararlar aldık.
İcra Kurulu oluşturuldu.
Yayıncı ailenin üç genç ismi Yıldırım Demirören, Meltem Demirören Oktay ve Tayfun Demirören’le birlikte Genel Yayın Yönetmeni Derya Sazak, Ankara Temsilcisi Fikret Bila ve milliyet.com.tr yönetmeni Ercüment İşleyen İcra Kurulu’na girdiler.
Böylece yönetimde yayıncı-gazeteci sinerjisine dayalı bir yapılanmanın önü açılıyor.
Bu kadro Milliyet ve Vatan gazeteleriyle medya sektörüne giren sayın Erdoğan Demirören’le, gazetelerin yeni bir heyecan ve dinamizmle yeniden inşasını üstlenecek.
Dünyanın belli başlı ciddi-kalite gazeteleri The New York Times, Washington Post, The Wall Street Journal, The Guardian, Le Monde, El Pais gibi habere öncelik vereceğiz. Haber ile yorum arasına net bir çizgi çekeceğiz. Muhabirlerimiz, editörlerimiz ve yazarlarımızla Türkiye’deki olayları ve küresel gelişmeleri yorumlayacağız.
Sansür, otosansür, iktidar ve güç ilişkileri öne sürülerek gazeteciliğin üzerine örtülmek istenen ‘şal’ı kaldıracağız.
Milliyet, fikir çeşitliliği açısından geniş bir yelpazeye sahiptir.
Abdi İpekçi’den bu yana ‘referans gazete’ özelliğini korumaktadır.
Bu düşünsel yelpazeyi ‘ana akım gazete’ olarak; demokrat, liberal, muhafazakâr, sol toplumun tüm katmanlarına özgürce açacağız.
Milliyet, 62 yıllık geçmişiyle Türkiye’nin her yerine, herkese ‘Bu benim gazetemdir’ diyebilecekleri ilkesiyle yaklaşacak, ulaşacaktır.
Medyanın; internet gazeteciliği ve sosyal ağların, blogların etkisiyle ‘Yazılı basın ölüyor mu?’ sorgulaması yaptığı bir çağda, alan genişletmeye ve gazeteciliğe soluk aldırmaya çalışacağız.

Yeni dönem

Önce haber
Milliyet, 62 yıllık güvenilir kimliğiyle, okurlarıyla kurduğu aile bağlarıyla köklü, ‘uzun soluklu’ bir gazete olduğunu kanıtladı.
Bu geleneksel çizgiyi koruyarak ve yenileyerek, gazetemizi yeni fikirlere, genç kadrolara açarak internet çağında dönüştürerek yola devam edeceğiz.
Gazete satışını ‘promosyonsuz’ artırmayı hedefliyoruz.
İyi gazetecilik yaparak tiraj alacağız!
Bu hafta Cumhurbaşkanı Gül’ün referandum yasasını ‘veto’ edeceğini duyurarak haberde ön aldık.
İnsani-vicdani duyarlılık noktasında, haksızlık ve hukuksuzluklarda Milliyet mazlumların yanında olacaktır.
Yeni dönemOğlunun cenaze töreni için Silivri’den Sincan’a gönderilen, ancak geceyi evinde geçirmesine izin verilmeyen Prof. Fatih Hilmioğlu’nun acısı karşısında ‘Sizin hiç oğlunuz öldü mü?’ manşetini attık. Ve ertesi gün Adalet Bakanı’nın ‘uygulamanın değiştirileceği’ sözü bu sorumluluğun ifadesiydi.
Oslo sürecinin yeniden canlandırılmak istendiği bir dönemde Can Dündar’ın Norveç’teki MİT-PKK buluşmasının gerçekleştiği oteli bulması muhabirlik heyecanını yansıtmaktadır.
O heyecan sürdükçe gazetecilik ölmez.
Milliyet Yazıişleri, muhabirinden editörüne gece gündüz size içerikli bir gazete sunmak için kolları sıvadı.
Siz değerli okurlarımızın görüş ve eleştirilerini bekliyoruz.
Övgülerinizi bize, şikâyetlerinizi yeni Okur Temsilcimiz Belma Akçura’ya iletiniz lütfen.
Saygılarımla.