Yüz nakli

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Prof Ömer Özkan, Yard. Doç. eşi Özlenen Özkan ve ekibi Türkiye’de ilk yüz nakli ameliyatını gerçekleştirdiler. Müthiş bir başarıya imza attılar.
Haber tam da ‘Burası Türkiye’ nitelemesine uygun şekilde; Diyarbakır’daki JİTEM kazılarında çıkan kafatası ve kemiklerin kayıp ailelerinde yol açtığı ‘travma’nın DNA testleriyle ne ölçüde aşılacağı tartışmalarıyla eşzamanlı ilgi uyandırıyor.
Bir tarafta umut, öte tarafta acı var.
Akdeniz Üniversitesi’ndeki ‘yüz nakli’ Uğur Acar için hayata yeni bir bakış anlamına geliyor. Uğur Acar’ın yeni yüzünün eski sahibi Ahmet Kaya’nın organları Prof. Ömer Özkan ve ekibinin başarılı ameliyatıyla, Türkiye’de benzer durumdaki hastalar için ‘plastik ve rekonstrüktif cerrahi’nin ufkunu genişletti. Atilla Kandır adlı hastaya da çift kol ve bacak nakli gerçekleştirildi. Ancak dolaşım sorunu aşılamadığı için bacak alındı.
Ahmet Kaya’nın Uşak’taki ailesi, kızı Leyla Kahveci gelişmelerden memnun.
‘Yüz nakli’, iki taraf açısından da alışılması güç bir durum.
Leyla Kahveci, ‘Uğur’a baktığımda babamı göreceğim’ diyor.
Uğur Acar ise henüz iyileşme aşamasında ve yeni yüzünü televizyonda görmüş.
Doktorlar 19 yaşındaki Uğur’un 37 yaşındaki Ahmet Kaya’nın yüzüyle 25-30 yaşlarında gözükeceğini söylüyor. Ancak o aşamaya gelmek için bir yıl gerekiyormuş.
‘Yüz nakli’ dünyada da sık başvurulan bir ameliyat değil.
Ve dokunun tutmaması halinde geri dönüşü yok. Yrd Doç. Özlenen Özkan, ‘Yüzün telefisi yok. Eskiye döndürmek hemen hemen imkânsız’ diye konuşmuş.
Prof. Ömer Özkan, ameliyata girmeden Nicolas Cage ve John Travolta’nın başrollerini paylaştığı ‘Face Off’ filmini yeniden izlemiş. Filmin çekildiği 1977’de dünyada henüz ‘yüz nakli’ ameliyatı yapılmıyormuş. İspanya bu konuda hayli deneyimli. Bugünlerde vizyonda olan Almodovar’ın ‘İçinde Yaşadığım Deri’ filmi cinsiyet değiştirme üzerine kurulu bir psikolojik gerilim.
Kurgu olan pek çok şey yaşadığımız çağda gerçek oluyor.
‘Yüz nakli’ fantastik görülebilir, ancak organ bağışı yoluyla binlerce insanın hayata döndürüldüğü gerçeği karşısında bilimin sunduğu olanaklar pek çok aileyi hayata bağlıyor. Türkiye’de böbrek, karaciğer ve kalp bağışı bekleyen binlerce insan var. Cerrahi alanda İspanya ile aynı ölçüdeki başarı yüzdesine karşın bağış oranı çok düşükmüş.
Babasının uzuvlarıyla Uğur Acar ve Atilla Kavdır’ı sevindiren Leyla Kahveci, Uşak’ta çalıştığı mağazadaki arkadaşlarıyla birlikte organlarını bağışlama kararı aldıklarını açıklamış.
Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni kutlarız.
Prof. Özkan ve ekibi, ‘memlekette iyi şeyler de oluyor’ dedirten bir iş başardılar.
DÜZELTME: ‘Demir Leydi’ filmini konu alan yazıda eski İngiltere Başbakanı Margaret Thatcher’in Falkland’da savaş açtığı ülke Arjantin’dir.