Güçlü bir bağışıklık için altın süt

23 Ocak 2022

Peki Nedir Altın Süt Şifası?

Altın Süt’ün şifası zerdeçal, karabiber, tarçın gibi baharatların antioksidan etkilerinden gelir. Bu baharatların yüksek antioksidan içerikleri çeşitli çalışmalarda kanıtlanmıştır. Bu sayede;

-Bağışıklık sistemini güçlendirir

-Kansere karşı korur

-Kolesterolü düşürür

-Sindirimi destekler

-Tip 2 diyabet, obezite gibi metabolik hastalık durumlarında bize oldukça destek olur.

Ayrıca zerdeçal baharatının kilo kaybı üzerine de etkileri de mevcuttur.

Yazının Devamı

Kışın içinizi ısıtacak 2 fit içecek tarifi

16 Ocak 2022

Altın Süt Tarifi

1 su bardağı süt

½ çay kaşığı toz zencefil

½ çay kaşığı toz zerdeçal

1 çay kaşığı tarçın

¼ çay kaşığı karabiber

2 adet karanfil tanesi

1 tatlı kaşığı bal

Yazının Devamı

2022’de beslenmenizde değiştirmeniz gereken 5 alışkanlık

30 Aralık 2021

1) Daha fazla su içmelisin. Vücudunun suya olan ihtiyacı sandığından da fazla. O yüzden mutlaka su tüketimini artırmalısın.

2) Hem bağışıklığın hem de sürdürülebilir bir dünya için mevsiminde ve renk renk beslenmelisin.

3) Daha aktif bir yaşam tarzı benimsemelisin. Gün içerisindeki tercihlerini değiştirerek karbon ayak izini azaltabilirsin.

4) Daha fazla sebze tüketmelisin. Hem bağışıklık hem de sindirim sisteminin buna ihtiyacı var. Mutlaka sebze tüketimini artırmalısın.

5) Porsiyon kontrolünü ve dengeyi sağlamalısın. Yasaksız beslenmenin en önemli kurallarından. Canın tatlı istediğinde tamamını değil yarısını yiyerek ve akşamı hafif geçirerek dengeyi sağlayabilirsin. Bunu vücuduna borçlusun.

İşte bu kadar basit. Bütün bunları yapmak için bir an önce harekete geçmelisin. Unutma zaman daralıyor. Peki sen, şu andan itibaren daha sağlıklı bir yıl için var gücün ile çalışmaya var mısın?

Yazının Devamı

Bu tarif kış akşamlarının vazgeçilmezi olacak

17 Aralık 2021

Baharatlı Süt Tarifi

1 su bardağı süt

1 çubuk tarçın

1 küçük yıldız anason

1 çay kaşığı bal

Süslemek için bir tutam tarçın

Bal hariç tüm malzemeleri bir cezveye ekleyelim ve bir taşım kaynatalım. Biraz ılıdıktan sonra balını ilave edelim. Tarçın ile süsleyelim. Tarifimiz hazır. Afiyet olsun.

Yazının Devamı

Emzirme döneminde anne sütünü artıracak 5 yöntem

12 Aralık 2021

Merak etmeyin gerek yaşam tarzı değişiklikleri gerek besinlerin gücü ile birlikte emzirme döneminde anne sütünü artırmak mümkün. Peki nasıl? İşte emzirme döneminde anne sütünü artıracak 5 yöntem:

1) Su tüketimi mutlaka en az 3 litre olsun: Anne sütü %90’a yakın oranlarda sudan oluşur. Bu nedenle emzirme döneminde su tüketimi çok önemli ve gereklidir.

2) Sık sık emzirin: Anne sütü üretiminin teşvik edilebilmesi için süt depolarının boşalması gerekir. Bebeğiniz emdikçe süt yapımını destekleyen hormonlar devreye girer ve süt üretimi başlar.

3) Yeterli ve dengeli beslenin: Her şey de olduğu gibi süt artırma konusunda da yeterli ve dengeli beslenmek elzemdir. Günlük beslenme düzeniniz ile sütünüzün hem miktarını hem de içeriğini desteklemek mümkün.

4) Stresten uzak durun: Stres, gün içerisindeki duygu durumunuz sütünüzü etkileyen en önemli etmenlerdendir. Emzirme döneminde stresten olabildiğince uzak durulmalı.

5) Sütünüz&u

Yazının Devamı

Yeni yılı fit karşılıyoruz! Nasıl mı? Gelsin Aralık detoksu

28 Kasım 2021

1) Su tüketimi mutlaka en az 2,5-3 litre olmalı

2) Her gün mutlaka en az 20 dakika yürüyüş yapılmalı

3) Her öğüne bir küçük kase salata eklenmeli

4) Porsiyon kontrolü için küçük tabaklar tercih edilmeli

5) Stres seviyesi minimumda tutulmalı

Yaşam tarzı değişikliği önerilerine ek olarak sizler için bir detoks programı planladım. Bu detoks programını 3 gün aralıklı olarak uygulayabilirsiniz.

Yazının Devamı

Hastalık geliyor gibi hissettiğinizde direncinizi artıracak pratik tarifler

21 Kasım 2021

Tüm bu beslenme ilkelerine ek olarak aşağıda sizinle paylaştığım 2 tarifi vücut direncinizi artırmak için hastalık geliyor gibi hissettiğinizde hazırlayıp tüketebilirsiniz.

Altın Süt Tarifi

1 su bardağı süt

1 çay kaşığı zerdeçal

1 çay kaşığı tarçın

¼ çay kaşığı toz karabiber

2-3 adet karanfil tanesi

1 tatlı kaşığı bal

Yazının Devamı

Gebelikte bebeğin beyin gelişimini destekleyen örnek diyet listesi

14 Kasım 2021

Hepimiz biliyoruz ki beslenmenin beyin üzerine olan etkisi gebelikte annenin beslenmesi ile başlamakta. Gebelik döneminde ve sonrasındaki yaşamın ilk iki yılı, anne ve bebeğin yetersiz beslenmesi sonucunda beyin gelişimindeki negatif etkiler kalıcı ve değiştirilemeyen sonuçlar doğurabilir. Şöyle bir düşündüğümüzde bebeğin beyin ve sinir gelişimini destekleyen birkaç vitamin ve mineral bu noktada ön plana çıkmakta.

Örneğin folik asit hücre yapı taşlarının oluşumunda, DNA’nın yapımı ve onarımında görev alan suda çözünen bir vitamindir. Gebeliğin erken evrelerinde (ilk 28 gün) bebeği merkezi sinir sisteminin gelişimi için mutlaka gereklidir. Folik asit kuru fasulye, nohut gibi kurubaklagliller, ıspanak, marul, maydanoz gibi yeşil yapraklı sebzeler gibi besinlerle alınabilen bir vitamin olmasına rağmen bu dönemlerde günlük ihtiyacı karşılamak için takviye gerekir. Anne olmak isteyen kadınların gebeliğe hazırlık döneminden gebeliğin ilk 12.haftasına kadar her gün 400 mikrogram folik asit almaları doğacak bebeğin beyin, omurga ve omurilik

Yazının Devamı