El estetiği

25 Kasım 2020

Kliniğimde uzun süredir bütünsel güzellik kavramını uyguluyorum. Bence en önemli şey burada hastayı doğru yönlendirebilmek. Eğer hastanın hayalindeki güzellik anlayışı istediği işlem sonucunda olmaz ise burada tek suçlu onu doğru yönlendirmeyen doktordur. Mesela nazolabial bölgesindeki çöküklük şikayeti ile kliniğe gelen bir hasta o çizgilerin kendisini yorgun gösterdiğini düşünüyor olabilir ve o bölgeye yapılan dolgu uygulaması sonrasında hastanın yorgunluğunda hiç bir değişim olmayacaktır. Bizim görevimiz hastayı çok iyi dinleyerek hangi uygulamayı neden istediğini öğrenmek ve uygun işlemi yapmaktır.

Genel olarak hastaların bize gelme amaçları daha iyi gözükmek. Bana “Doktor bey ben elimi gençleştirmek istiyorum” diye gelen hasta sayısı bir elin parmaklarını geçmez. Hep ben onları yönlendirdim ve sonuçlarından mutlu oldular. Bugün size bütünsel güzelliğin olmaz ise olmazlarından; el estetiğinden bahsedeceğim.

Ellerimiz her koşulda yüzümüz ile birlikte dışarıdan gözüken bir parçamız. Estetik olarak bütünsel güzelliği tamamlaması adına ellerin sağlıklı gözükmesi çok önemlidir. Peki biz yaşlandığımızıda ellerimize ne oluyor?

Yaşlandığımız zaman ellerimizde oluşan belirtiler yüz bölgesinden çok da farklı değil aslında. Deri yaşlandıkça nemini kaybediyor. Özellikle içinde bulunduğumuz bu pandemi döneminden dolayı Corona savar dezenfektanlar ellerin ekstra deforme olmasına yol açıyor. Artan sabun kullanımı yaklaşan kış mevsimi derken hem yaşlanmaya bağlı hem de covid koşullarından dolayı ellerimiz ekstra kuruyor. Elleri hassas hastalarda durum daha da vahim saat başı nemlendirmesine rağmen elleri iyi gözükmeyen hastalar biliyorum.

Nemlendirmenin önemini herkes biliyor. Bunun yeterli gelmediği durumlarda biz devreye giriyoruz. Ellerimizi nasıl daha sağlıklı gösterebiliriz? Cevap modern tıbbın uzun süredir kullandığı bir metod alan mezoterapilerde saklı. Mezoterapi cildin orta tabakasını tedavi etmek demek. Kuruluk şikayeti ile bize gelen hastalarımıza hem yüzde hem de ellerde güvenle bu metodu kullanabiliyoruz. İçerisinde hyaluronik asit ve cilt için gerekli amino asit,vitamin, mineral, peptit karışımı olan ilaçları hastanın kuruluk durumuna göre miktar ve seans ayarlaması yaparak uyguluyoruz. Oldukça ağrısız ve kısa süren bu tedavi 3-4 seans sonrasında ortalama 6 ay bir iyilik hali sağlıyor.

Ellerin iyi gözükmesi sadece nemli gözükmesiyle olmaz tabii ki. Yaşlandıkça eller oldukça damarlı ve tendonlu gözükür. Bu fazla damarlı görüntüyü de dolgular ile azaltabiliyoruz.

Korumak tamir etmekten daha kolay. Peki ellerimizi nasıl koruyacağız? Ellerin korunması için en önemli faktör güneş kremleridir. Güneşin zararlı uv ışınları el derisini hasarlar ve kollajen miktarını azaltır. Bu da uzun vadede buruşuk bir görüntüye neden olur. O yüzden düzenli güneş kremi kullanmak hem ellerimiz hem de yüzümüz için oldukça önemlidir. Fiziksel bariyer olarak hem de soğuğa bağlı maruziyeti azaltmak adına eldivenler de çok değerli.

 

Yazının devamı...

Öpülesi dudaklar

17 Kasım 2020

Dudaklar her zaman kadın estetiğinin önemli bir parçası olmuştur. Medikal estetik kliniklerine başvuruda en tepe sıralarda yer alan bu uygulama aynı zamanda hastaların da sahte sonuçlardan en korktuğu uygulamadır. Hayalimiz dolgun ve sınırları belirgin nemli bir dudak yaratmakken sokakta gördüğümüz bu tek parça, sosis gibi şiş dudaklar nasıl oluyor? Dünyanın her yanında onbinlerce estetik doktoru yüzbinlerce dudak dolgusu yapmışken bu bilgi birikimle bu kadar kötü sonuçlar nasıl oluşuyor? Bugün size dudak dolgusu uygulamaları hakkında hastalarımdan en çok gelen 13 soruyu ve bu soruların cevaplarını yazdım.

1- Sadece üst dudak dolgusu yaptırabilir miyim?

Sadece üst dudak dolgusu isteği özellikle gençlerden bir istek. Alt dudağın yeterli hacime sahip olduğunu düşünüp bunu üste yaparak dengelemek istiyorlar. Fakat bu tarz bir işlem hastayı sahte bir görüntüye sokacaktır. Çünkü üst dudağın alt dudaktan daha büyük olduğu bir ırk türü yoktur. Doğal sonuçlar için mutlaka alt dudağa da dolgu yapmak istiyoruz.

2- Benim dudaklarımı bu fotoğraftaki dudağa benzetebilir misiniz?

Hastam bana bu soruyu sorup telefonunu çıkartmaya çalıştığında daha fotoyu göstermeden cevabım bellidir. Hayır! Dudak dolgusu sonrası dudağınızın neye benzeyeceğini aynaya bakarak anlayabilirsiniz. Çünkü sonuç kendi dudağınızın bir boy büyüğü olacaktır.

3-Hocam gülerken dudağım içeri kıvrılıp kayboluyor. Bunu tedavi edebilir miyiz?

Güzel bir gülüşte damak fazla gözükmez ve dudak içeri dönmez. Dudağın boyu ne olursa olsun içi boş ise gülerken içeri dönecektir ve kaybolacaktır. Ağız etrafındaki kasların gücü ekstra fazla olan bu hastalar dolgu ve botoks uygulamaları ile tedavi edilebiliyor.

4-Gülerken alt dişlerim fazla gözüküyor. Bunu tedavi edebilir miyiz?

Yazının devamı...

''Estetiğim yok ama arada küçük dokunuşlar yaptırıyorum''

12 Kasım 2020

Magazin sayfalarından duymaya alışkın olduğumuz, içerisine kesmeli biçmeli işlemlerin girmediği genel uygulamaların adı küçük dokunuşlar oldu. Valla bizim ünlülerimiz istediği kadar estetiğim yok desinler bu uygulamalar bal gibi de estetik uygulamalardır. Hatta tam adı MEDİKAL ESTETİK uygulamalardır.

Hem ülkemizde hem dünyada medikal estetik uygulama sayıları önceki yıllara kıyasla rekor kırıyor. Benim kliniğim Nişantaşı’nda. Neredeyse her binada medikal estetik alanında çalışan bir klinik mevcut ve hepsi de iş yapıyor. Bu iş nasıl başladı? Neden medikal uygulama sayıları her yıl artıyor? Küçük dokunuşlardan kastımız neler bu yazımda sizlere bunlardan bahsetmek istiyorum.

Günümüz metropol yaşantısında en değerli şey vakit. İnsanlara vakit yetmiyor. Ameliyatlar çoğu zaman iş-güç ayarlanılması gereken durumlar. Estetik gibi hayati olmayan durumlarda özellikle ciddi bir problem yoksa ameliyatsız bir çözüm arayışına giriyor. Bu da her geçen gün medikal estetik uygulama sayılarının artmasını ve yeni kliniklerin açılışını sağlıyor. Rekabetçi ortam, dijital dünya, bilgiye ulaşmanın kolaylığı kendimizi bu alanda oldukça geliştirmemizi sağladı. Artık kaşları ok gibi fırlayan şeytani ifadeler görmüyoruz sokakta.

Neler girer bu küçük donuşların içine?

1-Toksin uygulamaları

Botoksu bırakın duymayanı yaptırmayan dahi kalmadı. Ağırlıklı olarak üst yüz gençleştirmede kullandığımız botoks diş sıkma, terleme gibi ekstra alanlarda da kullanılıyor

2-Dermal dolgu uygulamaları

Neredeyse saçın başladığı yerden tırnak ucumuza kadar her yere dolgu yapabiliyoruz. O kadar ilerledi ki bu dolgu işi. Alın dolgusu ile alın bombeleştirmeye, çene ucu dolgusu ile gıdı azaltmaya, kulak memesi kırışıklarından, el sırtı gençleştirmeye kadar bir çok alanda kullanıyoruz.

Yazının devamı...

Estetik ve eş durumu

10 Kasım 2020

Dün gazetede bir demeç okudum. Bir ünlü oyuncumuz şaka yollu “ Burnumu yaptırırsam eşim beni boşar “ diye demeç vermiş. Ben de mesleğimdeki sekizinci yılımın sonunda ikili ilişkiler konusunda biraz deneyim biriktirdim diye düşünüyorum. Sizlerle de paylaşmak istedim.

Bu anlatacağımı daha çok orta yaş hastalarımda yaşıyorum. Gençler birbirlerine karşı çok daha rahatlar. Mesela çene dolgusu planlıyoruz. Hastaya işlem öncesi bilgi veriyorum bir kaç gün şişlik ödeminiz olacak diye. Hastadan şu tarz bir cevap geliyor. “Hocam; kocam 10 gün sonra bir iş seyahatine gidecek, O ara yaparsak harika olur. “ Soruyorum kaç yıldır evlisiniz? 20 yıl diyor. Bu neyin gizemi? Diyorum. Yanıt alamıyorum.

Ben prensip olarak hasta görüşmelerini tek yapıyorum. Özellikle karı-kocaları asla birlikte almamaya çalışırım. Bunun bir kaç nedeni var. Öncelikle eşler sanıldığı kadar birbirlerine dürüst değiller ve yargılanmaktan hoşlanmıyorlar. Fakat birbirlerini yargılamaktan asla çekinmiyorlar.Mesela kadın dudak dolgusu yaptırmak istiyor adam direk kestirip atıyor sen böyle güzelsin diye. Beni de rencide etmemek için şöyle bir cümle sıkıştırıveriyor araya. “Hocam siz öyle yapmazsınız ama görüyoruz televizyonlarda kadınlar dolgudan ağzını açamıyorlar” Ortam geriliyor. Kadın adamı susturmaya çalışıyor. Adam zaten benim kliniğimde olduğu için çok mutsuz. Belli ki zorla getirilmiş. Estetik yaptırmak sadece bize keyif katması gereken bir durumken ben dahil odada ki herkes gergin durumda oluyor. Halbuki kadın daha önce 5 kere dudak dolgusu yaptırmış adam farkında bile değil. Bunun tam tersi de kadın tarafından ters tepebiliyor. Adam karısının her şeyi yaptırmasını istiyor. Hatta karısının sormadığı şeyleri de soruyor. Hocam sizce benim karıma jawline yakışır mı? Hocam geçen sefer şakak dolgusu yapmıştınız biraz daha eklemek ister misiniz? Bu tarz gereğinden fazla destekleyici hareketler de kadın tarafından “Beni beğenmediği için mi bu kadar şey yaptırmamı istiyor?” gibi algılanabilir.

Hastayla birebir görüşmenin verdiği dürüstlük ve şeffaflık sonucunda tıbbi işlemlere bağlı olası komplikasyon risklerini de azaltıyoruz. Mesela 2 aylık sevgili bir çift düşünün. Kadın klinikte en sık yaptığımız işlemlerden olan yanak dolgusu için gelmiş olsun.Fakat kadının yanaklarında 10 yıl önce yaptırdığı kalıcı bir dolgu olsun. Eğer görüşme sırasında sevgilisinden çekinip bana bu bilgiyi vermezse aynı bölgeye yapılacak geçici dolgu bizim için felaket ile sonlanabilir. Çünkü kalıcı dolgu üzerine geçici dolgu yapmak her zaman bir risktir.

Son olarak estetik yaptıran kadınlar bu tarz uygulamaları gerçekten kendilerini iyi hissetmek için yaptırıyorlar. Kendilerinin en iyi haline ulaşabilmek için. Asla kocasına kendini beğendirmek değil amaç. Bu benim çok hoşuma giden bir durum. Kişilerin yüzündeki negatif ifadeleri sildiğiniz zaman ifadelerini daha doğru yansıtabiliyorlar. Nedir bu negatif ifadeler? Yorgunluk, sarkıklık, üzgünlük ve kızgınlık. Negatif ifadeleri ne kadar silebilirsek o kadar genç, pozitif, fresh, dinlenmiş ve en önemlisi özgüvenli oluyorlar. Ağırlıklı olarak medikal estetik yaptıranlar kadınlar olduğu için toplumdaki özgüvenli kadın sayısı artmış oluyor. Buna hizmet eden bir sektörde çalıştığım için kendimi çok şanslı hissediyorum.

Yazının devamı...

''Ne estetiği, daha 15 yaşındayım!''

7 Kasım 2020

Özellikle sosyal medyayı aktif kullandığımdan lise çağındaki kızlar ailelerine ısrar edip bana ve benim gibi estetik doktorlarına gelmeye çalışıyorlar. Aile rızası olsun ya da olmasın ben 18 yaş altı kozmetik hastası kabul etmiyorum. Ancak legal olarak aile onayı alındıktan sonra her türlü tıbbi uygulama yapılabilir. Şu tarz mesajlar çok alıyorum: ''Hocam annem ne belge lazımsa imzalayacak. Dudak dolgusu yaptırmak istiyorum ya da ameliyatsız burun estetiğine uygun muyum hocam?''

Bu yılın best model kazananı Melisa İmrak daha 15 yaşında. Yarışmayı kazandıktan sonra “Estetik yaptırmadım” açıklamalarıyla gündeme oturdu. Melisa daha 15 yaşında ve çok güzel bir kız. Boyu 1.80 yani kemik yapısı çok güçlü. Bir insanın kemik yapısı güçlü olduğunda özellikle de Melisa gibi yağ oranı düşükse elmacık kontürü ve çene hattı harika bir şekilde ortaya çıkıyor. Bu da akla hemen dolguları getiriyor. Ben estetik yaptırdığını düşünmüyorum. Gerçekten çok iyi bir genetiğe sahip. Özellikle gülüşünden yola çıkarak, dudakların kadın estetiğindeki önemini, Melisa’nın yüzüne baktığınızda bir daha anlıyorsunuz.

Melisa gibi güçlü kemikli insanlar estetiğe başlama yaşını öteleyebilirler. Çünkü güçlü elmacıklar yüzdeki sarkmaları hep geciktirecektir ya da kuvvetli çene kemiğinden dolayı 3-5 kilo alsa dahi gıdısı çıkmayacaktır. Ama kemik yapısı bu kadar güçlü olmayan insanlarda durum değişiyor. Mesela 25 yaşında bir hastayı ağız kenarları aşağı bakıyorken yani üzgün pozisyonda yakaladığımızda hemen tedavi etmek istiyoruz. Biliyoruz ki beklediğimiz her dakika üzgün surat ifadesi artacaktır. Bu da kişinin çevresinden sürekli olarak ”Neye canın sıkıldı?, Niye surat asıyorsun?” gibi sorulara maruz bırakacaktır. Sabit bir yaş veremem. Ancak bir problem varsa hemen başlanılmalı.

Örneğin 20 yaşında botoks yaptırmazsanız 40 yaşındaki botoks uygulaması zaten sizi mutlu etmez. Çünkü çizgileriniz oturmuş olur. Botoks uygulaması oturmuş çizgileri açan bir uygulama değil. İnsanlar hep kişinin ne kadar çok çizgisi var ise o kadar botoksa ihtiyacı var gibi düşünüyor. Tam tersi, çizgiler oturdukça, botoksun olumlu etkileri azalıyor.

Yazının devamı...

Pandemide estetik bir başka

2 Kasım 2020

2021 e bu kadar az kalmışken corona hız kesmeden devam ediyor. Maskeler dünyanın dört bir tarafında zorunlu. Peki yüzümüzün çok büyük bir kısmı maske altındayken estetiğe rağbet azaldı mı? Şu an insanlar en çok hangi uygulamayı yaptırıyor?

Tarihi hatırlıyorum. 13 marttı kliniği kapattığımda. İlk haftalarda endişeli bir şekilde evde vakit geçirirken sonrasında çok hızlı bir şekilde uyum sağladık. Nisan ayında hastalarımdan ne zaman kliniği açacaksınız? Eve gelip uygulama yapar mısınız? Sadece benim için 5 dakikalığına açar mısınız kliniği? gibi sorular almaya başladım. Nisan ayı aslında sokağa çıkma yasaklarının en yoğun olduğu dönemdi. Neden insanlar bu kadar tutkulu bir şekilde estetik yaptırmak istiyorlardı?

Mayıs ayında kliniği açtığımda çok yoğun bir ilgiyle karşı karşıyaydım. Diğer doktor arkadaşlarımda konuştumda onlarda da aynı durumun olduğunu gözlemledim. Dolgu firmaları doktorlara dolgu yetiştiremeyecek duruma gelmişlerdi.

Şu an bunun cevabını çok iyi gözlemleyebiliyorum. Pandemi döneminin kendine has dokusu insanları kararsız, depresif ve üzgün bir moda soktu. Biz ayna karşısındaki görüntümüzün modumuzu ne kadar olumlu ve olumsuz etkilediğini çok iyi biliyoruz. Kimse görmese bile aynaya baktığımızda kendimizi iyi hissetmek için yaptırıyoruz estetiği.

Peki bu dönemde artan estetik uygulamalar oldu mu?

Tabii ki botoks uygulaması zirve yaptı diyebilirim. Maskeden dolayı tek gözüken bölge botoks bölgesi olduğundan hastalar botokslarına ekstra dikkat eder oldu. Çünkü botoks kaş arası, alın ve göz kenarında çıkan çizgileri rahatlatarak aydınlık bir görüntü sağlıyor. Özellikle alın bölgesine verdiği bebeksi parlaklık botoks yaptıran hastalar tarafından çok sevilen bir durum.

Bir diğer problem de maskeden dolayı florası bozulan, rahat nefes alamayan ciltlerimiz. İster istermez hepimizin cildi sivilceye yatkınlaştı. Tabii ki şu an ki sivilce artışının tek nedeni maskeler değil. Pandemi döneminde çoğu insanda artan stres ve kilo artışına bağlı hormonların etkilenmesi de sivilcelenmeyi arttırıyor. Biz cildin tekrar ışıltısını kazanması için uzun yıllardır güvenle uygulanan mezoterapi tedavilerini sıkça yapar olduk. Mezoterapiler özellikle göz altında çıkan, botoksun etki etmediği ince çizgilenmelerde, gözenek sıkılaştırmasında, nem eksikliğini yerine koymada, göz altı morluklarında yani cilt kalitesini arttırmak için sıkça yapılan bir uygulamadır.

Yazının devamı...

Bu çeneye o dudak olmaz

30 Ekim 2020

Medikal estetik kliniklerine başvuru nedenleri arasına baktığımızda dudak dolgusu talebi en üst sıralarda yer alıyor. Her yıl dünyanın dört bir tarafında binlerce doktor yüzbinlerce hastaya dudak dolgusu yapıyor. Bu alanda bu kadar bilgi birikim sahibiyken sokakta gördüğümüz kötü sonuçların nedeni nedir? İyi bir dudak nasıl gözükmeli? Her isteyene dudak dolgusu yapabilir miyiz? Mesela 50 yaşında hiç bir işlem yaptırmamış bir hastaya dudak dolgusu ile başlamak doğru bir fikir mi?

Öncelikle iyi bir dudak görüntüsü için dudağı etrafındaki yapılar ile değerlendirmek lazım. Bu özellikle hastaların atladığı bir durum. Dudağın etrafında neler var?

1- Yanak volümü

Yanak ve elmacık bölgesindeki güçsüzlükler yaşınız kaç olursa olsun dudağın bir miktar aşşağı doğru bakmasına neden olacaktır. Özellikle yanak çok düz ve önce dudak dolgusu yapılır ise büyük ve üzgün bir dudak yaratılmış olur. O yüzden dudak dolgusu planlarken yanak ve elmacık volümü oldukça önemli.

2- Çene

Eğer çeneniz küçük ve geriyse dudağınızın altındaki kaslar olduğundan daha aktif çalışacaktır. Bunun dudağa bir kaç olumsuz yansıması var. İlki aslında yanak volüm eksikliği ile aynı. Ağzı aşşağı çeken kaslar güçleniyor. İkincisi çene küçük ve geri olduğunda alt dudak önden büyük gözükür fakat yandan baktığımızda çene alt dudağı taşıyamadığı için alt dudak düşük ve önde duracaktır. Halbuki bizim yan profilden beğendiğimiz görüntü üst dudağın alt dudağın bir tık önünde durduğu görüntüdür. Bunun dışında bir diğer önemli konu oransal olarak önce dudak dolgusu yapılırsa çene daha da küçük ve kötü gözükecektir. Çene küçükse dudağa işlem yapmadan önce mutlaka çene dolgusu yapılmalıdır.

3-Dişler

Dişler dudak dolgusu değerlendirmesinde hep atlanan bir konudur. Dişin uzunluğu, ağzınızda eksik diş olup olmaması, dişlerdeki asimetriler dudağınızın görüntüsüyle direkt olarak alakalıdır. Ağzınızdaki karanlık alanın fazla olması dişlerinizdeki renklenme problemleri de gülüşünüzü etkileyecektir. O yüzden dudak dolgusu planlarken estetik alanında çalışan bir diş hekiminden destek almakta fayda var.

Yazının devamı...

Sadece vücudunuz zayıflasın, yüzünüz değil

29 Ekim 2020

Hangimiz pandemi sonrası 3-5 kilo almadık ki? Evde oturup hareket alanımızın kısıtlanması bu dönemi eğlenceli hale getirmek adına yapılan sağlıksız beslenmeler zorlu geçen üç ayın sonucunda hepimizi etkiledi. Açıkçası ben tekrar çalışmaya başladığım dönemde eski kıyafetlerimin içine giremez oldum. Tabii ki ilk yaptığım şey spora başlamak oldu. Peki sizde bir miktar kilo verdiğinizde vücudu iyi gözüküp yüzü kötü gözükenlerden misiniz? Victoria’s secret mankenleri nasıl bu kadar zayıf ve fit gözükürken yanakları dolu dolu ve sağlıklı oluyor? Bu durumu sadece iyi genetikle açıklayabilir miyiz?

Sevgili okur çok iyi anlaman gereken bir durum var. Spora ve diete başladığınızda düşecek olan yağ oranına bölgesel bir müdahalede bulunamazsınız. Yani yağlar karnımdan gitsin, basenimden gitsin ama yanağımdakiler kalsın diyemezsiniz. Sağlıklı bir kiloya indiğinizde yüzünüzün de iyi gözükmesinin tek yolu kaybı yerine koymaktır. Bunun da bilinen en kolay yolu dermal dolgulardır. Doğru noktalara doğru miktarlarda yapılan dolgular sizi daha az sarkık daha az üzgün ve daha az yorgun yapacaktır.

Diyet ve sporla birlikte özellikle orta yüz ve şakaktaki boşalmalar bizi gerçekten yorgun kılıyor. Şakaktaki boşalmalar gözlerin düşük durmasına yanaktaki boşalmalar yerini derin nazolabial çizgilenmelere bırakıyor. Yanaklarda oluşan boşalmalar aynı zamanda çene hattının netliğini de bozuyor ve ağız kenarları daha üzgün, ağlak bir forma sokuyor.

Biliyorum. Bu yazıyı okuyan herkes dolgu sonrası yüzünün büyümesi ile korkuları var ve kliniklere adım atmaktan çekiniyorlar. Şunu unutmayın güzel sonuçlar hiç bir zaman dolguları, estetiği düşündürmediği için iyi gözüken insanların doğal olduklarını düşünürüz. Çünkü kafamızda estetik yaptırmak hep olumsuz ve diğer insanlar tarafından anlaşılır olarak kodlanmıştır.

Son olarak ameliyatsız estetiğin asıl amacının yüzdeki negatif ifadeleri silerek kişiyi olabileceği en iyi forma sokmak olduğunu; yeni bir insan yaratmak olmadığını hatırlatmak isterim.

Yazının devamı...