Puşkin’in anılarına, Namık Kemal’in dizelerine ilham olan KARS

23 Şubat 2021

Kars’ı ziyaret etmek için birçok neden olduğunu söyleyebilirim. Ünlü Rus Şairi Aleksandır Sergeyeviç PUŞKİN’in anılarına, Orhan Pamuk’un romanına ve Namık Kemal’in dizelerine konu olmuş olan aynı zamanda aşıklar diyarı olarak da bilinen Kars, ziyaret etmeniz için birçok nedene sahip.

 Pandemi sürecinde koronavirüs tedbirleri kapsamında Doğu Ekspresi seferleri durdurulmuş durumdadır. Fakat pandemi öncesinde özellikle kış turizmindeki yoğun talep nedeniyle Kars’a tren bileti veya uygun uçak bileti bulursanız kendinizi şanslı hissediyordunuz. Ben de pandemi öncesi daha önceden uyguna almış olduğum yurt içi biletimin iptal olması nedeniyle her sene gitmek istediğim fakat planlı gezilerden dolayı denk getiremediğim için aynı zamanda kış döneminde uçak bilet fiyatları yüksek olması nedeniyle rotamı Kars'a çevirdim. Kars şehir merkezinde ister Öğretmen Evi ve isterseniz uygun konaklamalı bir otel de ayarlayabilirsiniz. Kış turizm döneminde Tarihi Otellerde genellikle turlar nedeniyle yer bulunmuyor. Çok talep olması nedeniyle konaklamanızı seyahat etmeden en az 15 gün önce ayarlamanız sizin için daha iyi olacaktır.

Şehri gezerken kendimi eski Sovyet ülkelerinden birinde geziyor gibi hissettim. 40 yıl süren Rus hakimiyeti ile birlikte şehrin eyalet yapılması nedeniyle şehir çok görkemli Rus binalarıyla süslenmiş. Bunlardan en bilinenlerinden bir tanesi Rus Çarı Nikolay’ın Katerina için yaptırdığı düşünülen Katerina Sarayı’dır(köşkü). Bu köşkün yapılma amacının aslında Katerina ile alakası olmadığı bilgisini de eklemek gerekir. Aslında bu köşk, Çar'ın hasta oğlu Aleksi için Rehabilitasyon Merkezi olarak yaptırılmıştır. Aynı zaman da farklı mevsimlerde av köşkü olarak kullanılması için tasarlanmıştır. Kars’ta bulunan ve Baltık mimarisinin örneklerinden olan diğer önemli yapılardan bir tanesi ise Cheltikov ailesi tarafından konak olarak yaptırılan Cheltikov Otelidir. Bunların yanı sıra şehirdeki birçok resmi kurum ve bazı restoranlarda eski Rus binaları kullanılmaktadır.

Kars şehir merkezinde gezilmesi gereken birçok yer bulunmaktadır. Bunlardan birkaçı: Havariler Kilisesi, Fethiye Camisi, Taş Köprü, Ebû'l Hasan Harakâni Türbesi, Kars kalesi ve Kafkas Cephesi Harp Tarihi Müzesidir.

Havariler Kilisesi-Kümbet Camisi, 10.yy’da Gürcü Krallığı tarafından yapılmış olup Hristiyanlık için önemli bir yeri vardır ki  12 Havari Kilisesi olarak da bilinir. Özellikle yapı içerisinde zaman geçirmenizi öneririm. Mimari olarak çok güzel bir yapıya sahiptir.

Yazının devamı...

Dünyanın en görkemli tapınak şehri: Baalbek Antik Kenti

10 Haziran 2020

Lübnan’ın doğusunda bulunan Bekaa Vadisi’nde inşa edilen Baalbek Antik Kenti dünyanın en görkemli tapınak şehri olarak bilinmektedir.

Şehir savaşlar nedeniyle tarih boyunca bir çok kez el değiştirmiştir. M.Ö 1100 yıllarında Fenikeliler tarafından kurulmuştur. Fenikelilerden sonra Yunanlılar sonrasında ise Romalılar tarafından kutsal mekan kabul edilmiştir. Fenikeliler’in en güçlü tanrıları olan "Baal" adına hitaben şehre Baalbek adıl verilmiştir. Daha sonra Yunanlılar’a geçtikten sonra Güneş Şehri yani Heliopolis adını almış. Daha sonra tekrar Baalbek adını almış ve her medeniyet tarafından farklı tanrılara adanarak din için bir merkez haline dönüştürülmesiyle ünlenmiştir.

Yapılan araştırmalar ve kaynaklara göre Baalbek Fenikeliler, Bizanslılar, Selçuklular, Eyyubiler, Haçlılar, Moğollar, Memlüklüler, Osmanlı İmparatoruğu ve Fransızların hâkimiyetine girmiştir. Tapınak şehrinde; üç büyük tapınak olarak bilinen Jüpiter, Baküs ve Venüs bulunmaktadır. Balbeek kentine önemli eserler yapılmıştır.  Farklı dönemlerde ve farklı dinler için yapılmış tapınaklar olması buranın kültürel olarak çok zenginleşmiş bir yer haline gelmesini sağlamıştır.

1900’lü yıllarda Osmanlı idaresindeyken Almanlara yaptırılan araştırmalar ile şehrin toprak altındaki büyük bölümü yeniden ortaya çıkarıldığı bilinmektedir. I. Dünya Savaşı sonrası Fransızlar tarafından bölgenin ele geçirilmesiyle Fransız araştırmacılar tarafından kazı çalışmaları devam etmiştir. Görünüm olarak Palmira Antik Kentine de benzemekte olan Baalbek Antik Kenti UNESCO (1984) Dünya Mirası listesinde bulunmaktadır.  İsrail ile Lübnan arasında 2006 yılında yaşanan kriz sonrası, Baalbek’in İsrail tarafından bombalaması sonucu şehir mimarisi zarar görmüştür. 

Yazının devamı...