Belçika’nın Gizli Cenneti: Ghent

5 Ekim 2020

Belçika dediğimiz ülkenin sadece Brüksel’den ibaret olduğunu düşünüyorsanız, çok şeyi kaçırmaya adaysınız demektir. Brüksel haricinde benim naçizane tavsiyelerim Brugge, Ghent, Oostende ve Antwerpen diyebilirim. Haydi bugün hep beraber Ghent’e bir uğrayalım.

 

Ulaşım

Türkiye’den Ghent’e direkt uçuş maalesef yok. Uçakla Brüksel’e gelip oradan geçmelisiniz. Eğer Zaventem Havalimanı’na uçarsanız havalimanı alt kattan trenle yaklaşık 1 saatte Ghent’e ulaşmanız mümkün. Tren saatleri için sizi şuradan alalım😊 Eğer uçağınız Charleroi Havalimanı’na uçuyorsa oradan otobüs ile Brüksel Merkez’e geçip trene binebilirsiniz. Maliyet ve süre olarak daha yorucu.

 

Bu şehirde tren garı şehrin tam kalbinde değil. Trenden indikten sonra şehir merkezine yaklaşık 30 dakika yürüyebilir veya bir tramvaya atlayarak kısa sürede ulaşabilirsiniz. Binmeniz gereken Tramvay 1 veya 2 no'u tramvay. Ben gardan bisiklet kiraladım. Bence şehir bisikletle gezmek için biçilmiş kaftan.

Görmeden Gelme

Yazının devamı...

Schengen vizeli balkan ülkesi: Hırvatistan

1 Haziran 2020


Bildiğiniz gibi Avrupa Birliği üyelik süreci tamamlanması ile beraber 2013 yılından itibaren Hırvatistan ziyaretleri için Türk vatandaşlarının pasaport cinsine göre vizeye başvurmaları gerekiyor. Peki Hırvatistan uğruna Schengen vizesi almaya değer bir ülke mi? Haydi gelin beraber bakalım.

Açıkçası Hırvatistan gezim biraz butik ve sıkıştırılmış bir gezi olduğundan az zamanda çok işler başarmak durumunda kaldım diyebilirim. Hedef her ne kadar Dubrovnik şehrini gezmek olsa da rotam üzerinde kalan Split ve Zagreb şehirlerini az da olsa gezebildim. Bu yazımda da sizlere bu şehirler ile ilgili aklımda kalanları aktarmaya çalışacağım.

Nasıl Gidilir?

İstanbul Yeni Havalimanı’ndan Zagreb ve Dubrovnik’e uçuşlar mevcut. Ancak şahsi önerim eğer vaktiniz varsa Saraybosna’ya uçmanız yönünde olur. Saraybosna ve Mostar’ı gezip oradan Hırvatistan’a gitmek daha keyifli ve uçuş fiyatları arasındaki farktan dolayı daha ekonomik olacaktır. Tabi isterseniz havayolundan yaptığınız karı araç kiralamada kullanıp gezinizi çok daha konforlu hale getirebilirsiniz.

Öncelikle şunu belirteyim ki Balkanlarda toplu taşıma ve özellikle şehirlerarası geçişler Avrupa Birliği ülkelerinde olduğu gibi gelişmiş ve ulaşılması kolay şeyler değil. Eğer siz de benim gibi 3 ülke ve 10 civarı şehir görmeyi planladıysanız kesinlikle araç kiralamanızı öneririm. Aracın kazandırdığı zaman düşünüldüğünde kesinlikle ilk tercihiniz oluveriyor.

 

Yazının devamı...

Hollanda’nın Keşfedilesi Şehri: Rotterdam

26 Şubat 2020

Hollanda denildiği zaman gezgin olsun ya da olmasın sanırım hemen herkesin aklına Amsterdam şehri geliyordur. Hollanda’yı, haritada incelediğimizde her ne kadar küçük bir ülke gibi görünse de aslında sınırları içerisinde keşfedilmeyi bekleyen birden fazla şehri barındırıyor. Bu yazıda Amsterdam’dan sonra en hareketli ve keşfetmesi keyifli olan Rotterdam tecrübelerimi aktarmaya çalışacağım.

 

 

Biraz İpucu:

Çeşitli havayolu firmaları İstanbul, İzmir, Kayseri ve Konya şehirlerinden aktarmasız Rotterdam’a uçuş düzenliyor. Şaşırdınız değil mi? Amsterdam’a göre çok daha fazla şehirden aktarmasız uçmak mümkün. Amsterdamsız olmaz derseniz de Amsterdam’dan Rotterdam’a her gün ondan fazla tren seferi düzenleniyor. Yani Amsterdam planınızı 2 gün uzatıp dönüş uçağınızı Rotterdam’dan alabilirsiniz.

Biz Rotterdam’a tren ile gittik. Tren ile gittiğimizden dolayı şehrin kalbinde indik diyebilirim. Eğer havayolunu tercih ederseniz de havalimanından 20 dakikada 33 numaralı otobüs ile Rotterdam merkeze ulaşabilirsiniz. Yalnız dikkat edin, ters yönde binerseniz kendinizi Den Haag yani bir diğer adıyla Lahey’de buluverirsiniz.

Şehir içi ulaşım içim günlük kart almanıza gerek yok. Bir iki nokta hariç tüm turistik noktalara yürüyerek ulaşabilirsiniz. Yeter ki gezi rotanızı verimli olacak şekilde planlayın. Bu planlama için konaklamanızı tren istasyonları yakınında planlarsanız hem otele ulaşımınız rahat olur hem de geziniz için plan yapması daha kolay olur. Tüm bu detayları iyi planlanırsa 2 tam günde tüm şehri gezebilirsiniz.

Yazının devamı...

Eski Sovyet Rüzgarlarının Hissedildiği Ülke: Moldova

18 Şubat 2020

Geçen yaz tatilini programlamakta son dakikaya kalınca bütçemize göre bir tatil programı yapamamıştık. Hal böyle olunca acaba yazlığıma gitsek diye düşünürken kendimizi Ukrayna Odessa’da bulmuştuk. Bir heves dokuz günlük tatilin biletlerini alırken aklımızda sadece deniz, güneş ve kum üçlüsü vardı. Tabi zamanla gezgin ruhumuz kendini hatırlattı ve Odessa’yı gezmekle beraber Kişinev'i de keşfetmeye karar verdik.

 

 

Nasıl Gidilir?

                İlk seçenek tabi ki havayolu. İstanbul Yeni Havalimanı’ndan Kişinev Uluslararası Havalimanı’na direkt seferler mevcut. Biz Odessa üzerinden geçtik. Ukrayna Devlet Demiryolları resmi web sitesinden Odessa-Kişinev için gidiş-dönüş biletlerimizi online olarak kişi başı 615UAH ödeyerek aldık. Biletimizin tamamı Kiril alfabesinden oluşuyordu. Üniversite yıllarında 2 yıl Rusça eğitim almam bu gibi durumlarda işe yarıyordu. Siz de gitmeden bir Kiril-Latin Alfabeyi cebinize koyun derim. Burada önemli nokta, aldığınız bileti istasyonda trene binmeden geçerli bir bilet haline çevirmeniz. Online bilet çıktısı ile trene binerseniz ilk durakta indirilmeniz muhtemel. Bunun için istasyonda üst kata çıkıp bilet satış gişesine kağıdı uzatmanız kafi. İletişim kurmaya çalışmayın zira İngilizce bilmiyorlar.

                Tren yolculuğu yaklaşık 3,5 saat sürüyor. Bu süreye pasaport kontrol de dahil. Ukrayna’dan çıkışta trene askerler biniyor ve pasaportları tek tek mühürleyip trenden ayrılıyor. Daha sonra Moldova sınırı, pasaport kontrol beklerken kendimizi Kişinev tren garında buluyoruz. Tren ile ülkeye girişte pasaporta damga vurulmuyor. Bu damga için sizin şehir içindeki ilgili ofisi ziyaret etmeniz gerekiyor. Bununla ilgili trende bazen broşür olmayabiliyor.

Yazının devamı...