Özden ve RP

Özden ve RP

Fikret BİLA

ÇANKAYA Köşkü'ndeki yeni yıl resepsiyonunda Nahit Menteşe, salondan çıkmakta olan Yekta Güngör Özden'i kolundan tutarak çeviriyor, `Sayın Başkan biraz da muhalefetle ilgilenin' diyerek, Yekta Bey'le Tansu Hanım'ın ellerini birleştiriyor.
Yekta Bey, Tansu Hanım'ın, "hatır" sorusunu yanıtladıktan sonra DYP liderine serzenişte bulunuyor:
- Sayın Çiller, açıklamanız yadırgatıcı. Sizin ağzınızdan çıkanı kulağınız duyuyor mu?
- Sayın Başkan, açıklamamızda ne gariplik var?
- Yargıya böyle yaklaşılır mı? Sizin yargıyı öğrenmeniz lazım.
- O zaman siz öğretin.
- Elbette.
Menteşe'nin, Özden'le Çiller'i barıştırma girişimi bu diyalogdan sonra başarısız kalıyor ve Tansu Hanım, sinirlenerek Özden'in yanından uzaklaşıyor.
Yekta Bey, Tansu Hanım'ın anayasal kurumları ve demokratik kuralları yerli yerine oturtamadığı düşüncesinde.
Şahsına ve mahkemeye karşı yöneltilen siyasi eğilime göre karar verme eleştirisine ise sert tepki gösteriyor.
Yekta Bey, dün emekli oldu. Anayasa Mahkemesi'nin Yekta Bey emekli olmadan önce, RP davasını karara bağlayacağı şeklindeki yorumların da haksızlığı böylece ortaya çıktı. Mahkemenin geçmişinde birçok kez kanıtladığı gibi, siyasi eğilimlere göre karar vermeyeceği açık. RP davasını Yekta Güngör Özden'in şahsına bağlamanın hatalı olduğu ortada.
Yekta Bey'in başkan olması Refah'ın kapatılacağı anlamına gelmediği gibi, emekli olması da kapatılmayacağı anlamını taşımıyor. Mahkeme, RP davasıyla ilgili incelemenin üçte ikisini bitirdi. Üyelerin çabaları tümüyle hukuki nitelikte. Deliller üzerinde bugüne kadar yapılan inceleme sonucu ortaya çıkan eğilim, RP'nin kapatılması olasılığının yüksek olduğunu gösteriyor.
Yüce Mahkeme'den yansıyan hava şimdilik bu yönde.
RP kararı ne zaman çıkar?
Buna kesin yanıt vermek zor. Yekta Bey'in emekli olması, mahkemenin gündemini etkileyecek.
Anayasa Mahkemesi, önceki gün Meclis'in, Sedat Bucak'ın dokunulmazlığının kaldırılması kararını uygun buldu. Dün de Ağar için aynı yönde karar aldı. Önümüzdeki günlerde ise başkanlık seçimi için gündem belirleyecek. Anayasa Mahkemesi Başkan Vekili Güven Dinçer'in belirleyeceği gündem, Refah davasıyla ilgili süreyi etkileyebilir. Ancak, beklenti her halükarda ocak ayı içinde RP davasının sonuçlandırılması yönünde...
Yekta Güngör Özden, emeklilik günlerinde ne yapacak?
Daha görevinden ayrılmadan Yekta Bey'e 5 üniversiteden birden, "hocalık" önerisi geldi. Ankara, İstanbul, Hacettepe, Başkent, Bilkent ve Galatasaray üniversiteleri Özden'e Anayasa Hukuku hocalığı önerdiler. Büyük telvizyonlar da Yekta Bey'e program önerileri sundular.
Özden'e sorduk:
- Bir karar verdiniz mi?
- Hayır. Bütün önerilere teşekkür ediyorum. Televizyondan gelen önerilere kapalıyım. Üniversitelerimizden gelen önerileri ise değerlendiriyorum ama teklifte bulunan kuruluşlarımızın hepsine içten teşekkürlerimi sunuyorum.
Yekta Bey, önce dinlenecek, sonra kararını verecek.
Yekta Bey'e yeni yılda ve yaşamının yeni döneminde başarı ve mutluluk diliyoruz.


Yazara EmailF.Bila@milliyet.com.tr