Sakin Şehir Akyaka’yı Keşfet

16 Haziran 2020

Akyaka gezilecek yerler yazımla karşılaştığınız göre buralara doğru bir kaçamak yapmayı düşünüyorsunuz ve Akyaka’da ne yapılır ? Nerede konaklanır ? Nerede ne yenir ? ya da Akyaka’ya ulaşım hakkında merak ettiğiniz sorular var. Merak etmeyin bu yazım ile aklınızdaki tüm sorulara cevap vereceğim. Keyifli okumalar.

Akyaka, sessiz, sakin, koruma altında olan kendine özgü ahşap evleri ile huzur dolu büyük şehirlerdeki o koşturmacadan uzak. Hal böyle olunca da Türkiye’deki Cittaslow unvanına sahip yerlerden biri olmayı hak etmiş. Cittaslow sakin şehir anlamına geliyor ve bu unvana sahip olabilmesi için bir yerin belirli kriterleri taşıması gerekiyor. Yenilenebilir enerji kaynakları olan, yöresel değerlere önem veren, alt yapı sorunu olmayan, insanların birbirlerine karşı hoşgörülü olduğu, zehirsiz tarımın yapıldığı, temiz hava ve suyun olduğu, tüketimden çok üretimin desteklendiği gibi gibi kriterleri göz önünde bulunduruyorlar.

Akyaka’ya Ulaşım 

Gökova Körfezi’nin yanı başında Muğla’nın Ula ilçesine bağlı bir belde burası. Uçak ile ulaşım için Dalaman Havaalanı’nı tercih edebilirsiniz. Özel aracınızla gelmek isterseniz konumunuza bağlı olarak yolculuk süreniz değişse de, yol manzaraları ve istediğinizde durma imkanı ile farklı koyları da keşfedebilirsiniz. Otobüs ile yolculuk yaparsanız da Marmaris güzergahına giden araçlar sizi Gökova kavşağında yani kasabanın içinde bırakıyor. Muğla otobüs terminalinde inerseniz de servisler aracılığıyla geçebilirsiniz. 

Akyaka’da Nerede Kalınır ?

Akyaka

Yazının devamı...

Gökçeada'yı 48 Saatte Keşfet

2 Mart 2020

Gökçeada ile 2015 senesinde tanıştım. Bozcada'nın kalabalığından bunalıp haydi başka bir ada keşfedelim dediğimiz bir dönemdi. Tanıştık tanışmasına da kendisinin tam bir müdavimi olduk. Her sene 2 ya da 3 kez gittiğimiz, kafa dinleyip, keyifli bir tatil yaptığımız vazgeçilmez bir destinasyona dönüştü bizim için.

Türkiye'nin en büyük adası olan Gökçeada'da bir zamanlar Yunanlar yaşamış. Eski ismi İmroz olan adanın bir çok köyünde hala eski Yunan isimlerinin kullanıldığını göreceksiniz. Adanın ayrıca CittaSlow yani sakin şehir anlamına gelen bir de unvanı var.

Ulaşım

İstanbul'dan Gökçeada'ya kendi aracınız ile ulaşım feribot geçişi dahil yaklaşık beş buçuk saat sürüyor. Bizim gibi sabah ilk feribota yetişecek şekilde aracınızla yola çıkıp Kapatepe'ye ulaşabilirsiniz. Gökçeada'ya otobüs ile gitmek başka bir seçenek olabilir. Bu durumda ada içi ulaşımda dolmuşları kullanabilir ya da motosiklet kiralayabilirsiniz.

 

Konaklama

Gökçeada konaklama açısından çokça seçeneği bir arada barındırıyor. Butik otel, çadır kampı, karavan kampı ve pansiyonlar en çok tercih edilenler. Biz ilk gittiğimizden bu yana çadır kampını tercih ediyoruz. Özel işletmelerde kendi çadırınızı götürerek ya da onlardan kiralayarak konaklama yapabilirsiniz. Aydıncık plajındaki işletmeleri tercih edebilirsiniz. Ya da bizim gibi Eşelek plajındaki karavanların arasına çadırınızı kurabilirsiniz. Burayı daha çok yurt dışından karavanları ile  gelen kite surf tutkunları kullanıyor. Ücretsiz olduğu için wc, duş, kafe gibi yerler mevcut değil.

Yazının devamı...