Masal diyarı Lapland

11 Şubat 2020

İki yıl öncesine kadar hep sadece sıcak ülkeleri tercih ettim, Akdeniz Havzası, İpek Yolu rotaları, Atlantik ötesi keşif yolları, yeni bulunan kıtalar.. Meğerse Kuzey Avrupa’nın karlar ile kaplı hali ne kadar güzelmiş.. Bunu bu sene yaptığımız Finlandiya - Lapland turu ile anladım...

Finlandiya’nın kültürü ve etnik yapısı Ruslara, Sibirya halklarına ve Türklere daha yakın. Bununla birlikte yüzyıllar boyunca İsveçlilerin etkisinde yaşamış olan ülke günümüzde bir İskandinav ülkesi olarak kabul ediliyor.

Yüzölçümü yaklaşık Türkiye'nin yarısı kadar olan Finlandiya’nın nüfusu çok az, sadece beş milyon civarında. Buna rağmen Finliler az nüfuslarına ve kısıtlı doğal kaynakları ile dünyanın en zengin ve medeni ülkelerinden birini yaratmayı başarmışlar.

Finliler Nordik kültürden çok etkilenmişler. Gelenekleri ve mitolojileri İsveç etkisinde şekillenmiş. Hristiyanlığı da İsveç etkisinde Kuzey Haçlı Seferleri sırasında kabul etmişler. 19. yüzyıl başında İsveç'ten bağımsızlıklarını kazandıktan sonra gerçekleştirdikleri kalkınma hamleleri Atatürk' e ilham kaynağı olmuş. Atatürk Finlandiya seyahati sırasında ülkeden çok etkilenen Rus yazar Grigoriy Petrov'un kaleme aldığı Beyaz Zambaklar Ülkesinde adlı kitabın Türkiye’de okullarda okutulması için tavsiyede bulunmuş.

Ülkenin tamamı binlerce ova, göl ve adadan oluşuyor. Bu topraklar Buzul Çağı sonrasında buzların erimesi ile yükselerek ortaya çıkmış ve bu süreç devam ediyor. Yüksek dağlar yok, sadece Rusya sınırına yakın bölgelerde orta yükseklikte tepeler bulunuyor. Bu arada not etmeliyim ki Finlandiya’da “dağ” tabir edilen Korvatunturi Tepeleri çocukların sevgilisi Noel Baba’nın evi olarak kabul ediliyor.

Yazının devamı...