‘Çatı’ İzmir’de tulum çıkardı

11 Ağustos 2014

Üç milyon seçmenli İzmir’de bir sürpriz yaşanmadı, beklendiği gibi sonlandı. CHP ile MHP’nin ‘çatı adayı’ Ekmeleddin İhsanoğlu 30 Mart yerel seçimlerinde Ak Parti’nin İzmir’de seçim kazandığı Kemalpaşa, Menderes, Ödemiş, Torbalı, Selçuk ve Kınık’ta en fazla oyu alan aday oldu. Erdoğan’ın yerel seçimlere göre İzmir’de oyu yüzde 2 geriledi...
Seçimdeki asıl sürpriz ise katılım oranıydı. ‘Çatı aday’ Ekmel Bey için yürütülen ‘sandık boykotu’ İzmir’de tuttu. İzmir’de 3 milyon 46 bin seçmenden dün 2 milyon 357 bini oy kullandı. Katılım oranı, Türkiye ortalamasının altında kaldı.
Nitekim bu boykot, çatı adayının da, Erdoğan’ın da sandıktan çıkan oy sayılarını etkiledi. ‘Çatı’ adayı Ekmel Bey geçerli oylardan 1 milyon 373 binini aldı. Erdoğan’a çıkan oy sayısı ise 781 bin 461 oldu. Selahattin Demirtaş ise 186 bin 863 oyda kaldı.
İzmir’de kesin olmayan sonuçlar şöyle:
Ekmeleddin İhsanoğlu: yüzde 58.7, Recep Tayyip Erdoğan: yüzde 33.5, Selahattin Demirtaş: yüzde 7.7...
İhsanoğlu için İzmir’de çarpıcı bir başarıya imza attı diyebiliriz. ‘Çatı aday’, 30 ilçenin 29’unda (Kiraz hariç) en fazla oyu aldı. CHP ile MHP’nin yerel seçimde kazandığı diğer ilçelerde de ilk sırayı İhsanoğlu aldı. Ak Parti’nin 5 ay önce belediye başkanlığı kazandığı Kemalpaşa, Ödemiş, Torbalı, Menderes, Selçuk ve Kınık da ‘İhsanoğlu’ dedi.

Yazının devamı...