Evlerin kalbi mutfaklar için dekorasyon ipuçları

24 Kasım 2020

Mutfaklar; yemek pişirme, yemek yeme, depolama ve sosyal etkileşim gibi birçok faaliyetin yapıldığı evlerimizdeki en önemli alanlardır. Birçoğumuz yoğun şehir koşuşturmasından arda kalan evdeki zamanımızın çoğunu mutfaklarda geçiririz. Mutfak tasarımında işlev ve estetiğe eşik vurgu yapmak önemlidir. Genel olarak mutfaklar işlev için tasarlanmıştır. Burada önemli olan işlevden arda kalan boşlukları estetik ile doldurmaktır.

‘’Mutfak beş duyunun da bulunduğu yerdir.’’ Susan SERRA

Son birkaç yıldır tasarımda doğaya dönüş yaşanmaktadır. Tabi bu durum mutfak tasarımını da etkisi altına almıştır. Doğayı hatırlatan renkleri ve dokuları birleştirerek daha sıcak ve daha rahatlatıcı mutfaklar yaratabiliriz. Amacımız mutfaklarda daha kaliteli zaman geçirmek. İşte bu yazıda mutfağını yenilemek isteyenler için son yılların mutfak trendlerine uygun ipuçlarına yer vereceğiz.

Renkler…

Mutfak tasarımında renk seçimi en önemli unsurlardan biridir. Mutfağınızın boyutu ve ışık alma durumu bu renk seçimini etkileyen faktörlerdir. Küçük bir mutfağınız varsa koyu renklerden kesinlikle kaçınmalısınız.

Beyaz renk mutfak dekorasyonunun ana renklerinden biridir. Küçük ve az ışık alan mutfaklar için en iyi tercih olacaktır. Çok güçlü bir görsel efekti olan beyaz renk ile mutfağınızı daha geniş gösterebilirsiniz. Ayrıca ışığı yansıtma etkisinden dolayı daha aydınlık bir mutfağa sahip olabilirsiniz. Ayrıca beyaz ağırlıklı bir mutfağınız bir tuval gibi tüm tasarım öğelerinizin öne çıkmasını sağlayacaktır. Beyaz tüm renk ve dokularla kolay kombine olduğu gibi mutfağınızda yansıtmak istediğiniz tüm stiller için de uygundur. İster İskandinav stili bir mutfak yaratın ister modern bir mutfak beyaz tasarımın güçlü bir parçası olacaktır. Fakat dekorasyonda fazla beyaz kullanımı mekanda soğukluk hissiyatı yaratır. Beyazın bu etkisini kırmak için tasarımınızda ahşabın sıcaklığından yararlanabilirsiniz.

Mutfak tasarımında karşımıza çıkan bir başka renk ise siyah. Siyah kaplamalı dolaplar, siyah renk beyaz eşyalar mutfaklarda güçlü ve şık bir etki yaratır. Fakat mutfağınızda siyah rengi kullanmak istiyorsanız geniş bir mutfağınızın olmasına ve yeterince ışık alıp almadığına dikkat edin. Mutfağınızın durumuna göre siyah rengi belli bir kısımla sınırlandırabilirsiniz ve ahşap ile dengeleyebilirsiniz.

Kahveler, griler ve bejler de bu yıl ve önümüzdeki yıllarda da mutfak tasarımında oldukça fazla karşımıza çıkacak.

Yazının devamı...

Dekorasyonda İskandinav Stili

11 Aralık 2019

İskandinav stili son yıllarda sade ve işlevselliği ile dekorasyon dünyasını ele geçirdi. Temiz çizgiler, doğal malzemeler, minimalist dokunuşlar İskandinav stili denildiğinde aklımıza gelen ilk kelimeler. Bu tarzı uygularken nelere dikkat etmeliyiz? İskandinav stilinin anahtar kelimeleri nelerdir? Gibi birçok sorunun cevabına geçmeden önce huzurlu ve konforlu alanlar yaratan bir stili biraz daha yakından tanıyalım.

1950’li yılların başlarında ortaya çıkan İskandinav stili coğrafi konumun etkileri ile şekillenmiştir. İskandinav ülkelerinde uzun geçen kış mevsimlerinden dolayı aydınlık evler yaratmak önemli bir unsurdur. Güneş ışınlarından yoksun bu ülkelerde doğal ışık kullanımı bu tarzın oluşmasını sağlayan en önemli noktalardan biridir. Ayrıca İskandinav ülkelerinin coğrafi yapısı evlerde sıkça doğal malzeme kullanımına olanak sağlamıştır. Yaşam alanlarını bu stili yansıtmak isteyenler için işte birkaç püf nokta.

Fazlalıklar kapı dışarı…

İskandinav stili denilince akla ilk gelen gözü yormayan sade tasarımlardır. İhtiyaç duymadığınız eşyalardan kurtulmak bu tarzı yansıtmanızda ilk adımınız olacaktır. Karmaşadan uzak, daha minimalist evler bu tarzın odak noktasıdır.

Beyaz duvarlar

Renkler İskandinav stilinin kilit noktalarından biridir. Çünkü en kısa güne sahip ülkelerde doğan bu tarzda gün ışığı dikkat edilmesi gereken bir unsurdur. Uzun ve karanlık geçen kış aylarında yaşam alanlarının daha aydınlık ve parlak olabilmesi için dekorasyonda sıkça beyaza yer verilmesi bu stilin en belirgin özelliğidir. Bunun nedeni beyazın gün ışığını yansıtarak mekanların daha aydınlık olmasını sağlamasıdır. Peki sadece beyaz mı? Tabi ki de hayır. Pastel tonlar, bejler ve ahşap tonlar ile de dekorasyonunuzu destekleyebilirsiniz.

Aydınca beyaz duvarlar sergilemek istediğiniz birçok tablo, dekoratif obje veya açık raflar için güzel bir tuval olacaktır.

Yazının devamı...

Renklerin Tasarıma Etkisi

9 Temmuz 2019

Renk; tasarımın en önemli ögelerinde biridir. Mekanları ve eşyaları her zaman değiştirme şansımız olmadığı için renk seçimi oldukça önemlidir.

Dekorasyon da renk seçerken birçok etken vardır. Bunlardan bazıları mekanın işlevine ve boyutlarına uygunluk, moda, kullanıcı kimliği ve renklerin psikolojik etkileridir. Renklerin psikolojik etkilerini kendi amaçlarımıza doğru çevirerek istediğimiz yaşam alanları yaratabiliriz. Üretkenliği artırmak için hangi renkler tercih edilmeli, ortamda ferahlık duygusunu hangi renkler ile sağlarız … . İşte bu yazıda iç tasarımda kullanılan renklerin insan zihnindeki psikolojik etkilerini inceleyeceğiz.

Renkler psikolojik olarak yarattığı etkiye göre sıcak ve soğuk olmak üzere ikiye ayrılır. Sıcak renkler; kırmızı, sarı ve turuncu. Soğuk renkler; mavi, yeşil ve mordur. Birde nötr renkler vardır onlarda; siyah beyaz ve gridir.

Kırmızı

Kesinlikle renklerin en sıcak olanıdır. Araştırmalar kırmızı rengin; enerji, tutku, canlılık, tehlike, güç ve kararlılığı temsil ettiğini göstermektedir. Kırmızı bu etkilerinden dolayı hareket ve aktivitenin yoğun olduğu mekanlar için uygun olacaktır.

Kırmızının heyecanlandırıcı ve canlandırıcı etkisinin yanı sıra öfke-sinir gibi etkileri de bulunmaktadır. Bu yüzden yatak odası gibi dinlenmeye yönelik alanlarda odanın ana rengi olarak kullanımından kaçınılması daha doğru olacaktır. Ayrıca kırmızı heyecana neden olduğu için yatak odasında zaman algısını olumsuz etkileyerek uyku problemine yol açarbilir.

Kırmızının bir başka özelliği de iştahı etkilemesidir. Bu nedenle gıda sektöründeki birçok marka kırmızıyı ana rengi olarak kullanmaktadır.

Yazının devamı...

Banyolarda Spa Etkisi

17 Mayıs 2019

Hayatın koşuşturması, yoğun iş temposu, şehir yaşamı ve bunlar gibi birçok bizi olumsuz etkileyen durumlardan kurtulup kendimizi yaşam alanımıza yani evimize attığımızda çoğumuzun ilk yapmak istediği güzel bir duş ile rahatlamak. Günün sonunda gevşeyip, vücudun ve zihnin dinlenmesinin , uyku kalitesinin iyileşmesinin en güzel yoludur banyoda kendimize zaman ayırmak. Bu yazımda sadece birkaç adımda spa benzeri bir banyoya nasıl kavuşacağımız dan bahsedeceğim. Banyolarınızda rahatlatıcı etki yakalamak için işte birkaç püf nokta;

1) Dağınıklığı kaldırın...

İlk adımımız temiz, düzenli ve ferah bir alan sunmak için dağınıklığı ortadan kaldırmak. Temiz yalın çizgiler, uygun depolama alanları ilk dikkat etmemiz gereken unsurlar. Hasır sepetler hem işlevsel hem de görsellik açısından bu noktada bize oldukça yardımcı olacaktır. Bu sepetlerde havlularınızı sergileyerek şık bir detay yaratabilirsiniz.

Tezgah üzerindeki sabunlarınızı, losyonlarınızı veya parfümlerinizi mermer bir tepsinin içinde düzenli olarak sergileyebilirsiniz. Ayrıca lavabonuzun yanına koyacağınız farklı boyutlardaki şık cam kavanozlarda pamuklarınızı ve süngerlerinizi depolayabilirisiniz.

Banyonundaki bu düzeni dolap içinde de devam ettirmek önemli. Dolap içlerini düzene sokmak içinde makyaj organizatörleri, kutular, tepsiler, hasır sepetler gibi çok çeşitli saklama çözümü bulabilirsiniz.

2) Yeşile devam...

Yazının devamı...

Kuralsız Bir Stil: Bohem

21 Şubat 2019

Bohem tarzı , evlerinin canlı ve sıra dışı görünmesin isteyen kişiler için ideal bir seçenektir. Bohemde rahatlık hakimdir. Sizi diğerleri gibi kurallara uymaya zorlamayan bir tasarımdır. Etnik çizgilerin ön planda olduğu , renklerin özgür bırakıldığı , vintage esintilerle harmanlanan , sıradanlıktan uzak ve unutulmayacak kadar da benzersiz bir stil olan bohemi biraz daha yakından tanıyalım.

Bohem aslında bir yaşama biçimidir. Fransız kökenli olduğu bilinen 'Bohem' kelimesi Fransızca 'boheme' den gelmektedir. Çingene, berduş ve sanatçı sözcüklerinden alıntı olarak günümüzü kadar gelmiştir. Fransız sanatçılar 19. yüzyılda çingenlerin yaşama şekillerinden ve bağımsız özgür duruşlarından etkilenmiş ; sanatçılarında bu yaşam tarzını benimsemeleri gerektiğini savunmuşlardır. Bohem tarzı da zamanla moda ve dekorasyon alanında da büyük yankı bulmuştur. Zamansız bir tarz olarak kabul edilen bohem, dünden bugüne her zaman büyük ilgi görmüştür. İşte evinizde bohem tarzını oluşturmak için bu stilin püf noktaları...

Renkler ve desenler...

Evinizde bohem tarzını oluşturmak için önce daha nötr renklerle tasarımın tabanını oluşturup devamında renk ve desenlerle o havayı yakalamak karmaşıklıktan uzaklaştırıp daha huzurlu bir ortam yaratmanızı ve bu sayede daha uzun ömürlü bir tasarım yapmanızı sağlayacaktır. Daha sade bir bohem tarzı oluşturmak için beyaz döşenmiş bir eve bitki , deri, kürk gibi tasarım ögelerini ekleyerek bu tarzı yansıtabilirsiniz.

Bohemliğin olmazsa olmazı vintage esintiler...

Mobilyalar evinize gelmeden önce bir yaşam sürmüş gibi görünmelidir çünkü mobilya mağazalarından fırlamış bir görüntüyü asla bohem tarzı kabul etmez. Takım yerine parça parça seçilmiş mobilyalar bu ruhu daha iyi yansıtırlar. Aile büyüklerinden kalma eski bir sehpa veya bir sandalye bohem tarzı evinizin güzel bir parçası olacaktır. Antika dükkanları bu tarzı benimseyip uygulayabilmek için yardım alınacak en iyi yerdir.

Yazının devamı...

İlk İzlenim Noktası Antreler

18 Ocak 2019

Dekorasyonda evlerimizdeki diğer yaşam alanlarına göre ikinci plana attığımız antreler, aslında evlerimiz hakkında ilk izlenimin olduğu alanlardır. Birkaç küçük dokunuşla evin diğer mekanlarına göre daha küçük metrekareye sahip antrelerimizi hem daha kullanışlı hem de daha şık hale getirebiliriz.

İşte geçiş ve karşılama alanı olan antrelerin dekorasyonu için başlıca dekoratif çözümler;

1) Daha sıcak bir karşılama için aydınlatmanın gücü… Antreler genellikle penceresiz ve dar alanlardır. Bu yüzden aydınlatma bu alanlarda oldukça önemli bir unsurdur. Tavan aydınlatmasının yanı sıra dresuarınızın üzerindeki abajur veya tasarım bir lambader antrenizde şık bir karşılama elemanı olacaktır. Aynaların yanına asılan şık apliklerde derinlik ve aydınlık algısını arttırdığı için antrelerde iyi bir tasarım unsurudur.

2) Küçük ve dar alanların kurtarıcısı aynalar… Aynalar dar alanları daha geniş ve ferah gösterdikleri için antrede sık kullanılan bir tercih olmaktadır. Işıklandırmayı kuvvetlendiren geniş boy aynaları ya da ayna duvarlar antrelerin vazgeçilmez tasarım elemanlarından biridir. Ayrıca aynaların işlevsel katkılarını da göz ardı etmemek lazım. Evden çıkarken son kez kendimize bakmak isteriz işte aynalar bu alanda oldukça faydalı bir çözümdür.

3) Renkler ve desenler… Antreler dar ve odalar arası geçişi sağlayan alanlardır. Açık renkler mekanı daima olduğundan geniş gösterdiği antreler için iyi bir tercih olacaktır. Geniş ve ferah bir alan oluşturmak için açık renk ve sade desenli duvar kağıtları antre tasarımı için ideal bir fikir olmaktadır. Dar ve uzun antreler için zeminde kullanacağınız enine çizgili bir halı bu alanı olduğundan daha geniş gösterecektir

4) Antrelerin vazgeçilmezi dresuar… Çekmeceli dresuarlar antrelerde oldukça kullanışlı bir tercihtir. Evden çıkarken sıklıkla yanımıza aldığımız eşyaların depolanmasında güzel bir çözüm yoludur. Şık bir dresuarı ayna veya güzel bir tablo ile kullanarak evinizin stilini girişten yansıtabilirsiniz.

5) Şık mobilyalar…

Yazının devamı...

2019 ile Doğaya Dönüş

8 Ocak 2019

Yeni bir yıla başlarken ev dekorasyon trendlerinde bizleri nelerin beklediğine bir göz atalım dedik.2019 doğa ile iç içe ve işlevsel parçaların yılı olacağına benziyor . Markaların tasarımlarına göz attığımızda masif ahşap , taş gibi doğal malzemelerin olduğunu fark ediyoruz. 2019 'da mobilya ve aksesuar trendleri nasıl olacak? Hangi malzeme ve desenleri bu yıl sık sık göreceğiz? İşte 2019 dekorasyon trendleri:

Dekorasyonun vazgeçilmezi ahşap... 2019 senesinde de ev dekorasyonunda masif ahşap trendlerin başında geliyor. Mutfaklar, ahşap detaylı koltuklar, yatak başlıkları, sehpalar, sandalyeler kısacası bu yıl dekorasyonun her alanında ahşap sık sık içimizi ısıtacağına benziyor. 2019 yılında da mermer tasarımlar şık bir detay olarak yaşam alanlarına gimeye devam edecek. Sıcak ve doğal ortam yarattığı için ahşap ve mermer bu yılın trenleri olacak.

Londra Tasarım Festivallerinde 2019 un malzemesi olarak açıklanan terrazzo, dekorasyon ve tasarım dünyasının yeniden gözdesi oluyor. Terazzo 16. yy da , İtalya'nın Venedik şehrinde bulunduğu tahmin edilen ve tarihin belki de en eski çevreci zemin kaplama ürünü.İtalyan yapı ustaları , yaptıkları inşaatlardan dökülen granit , mermer ve taş parçalarını çimento harcının içine atarak dekoratif bir yüzey ürünü elde etmişlerdir. Bu yıl terrazzo dokusunu zemin ve duvardan , mobilya ve aksesuarlara kadar birçok yerde göreceğiz.

2019 dekorasyon trendlerinde yılın rengi adaçayı yeşili. Yeşilin her tonunu bu yıl sık sık göreceğiz. Ev bitkilerinden yastıklara , vazolardan koltuklara kadar tam bir doğaya dönüş yılı olacak. Duvarları da boş bırakmıyoruz onlar da nasibini alacak bu doğallıktan. Floral desenli duvar kağıtları, yeşil ve tonları tablolar yaşam alanlarını daha dinlendirici hale getirecek. Yeşillikler saedece oturma alanlarında değil banyoların da vazgeçilmezi haline gelecek. Mat siyah bitişli armatür ve bataryalar memer, ahşap ,cam gibi malzemelerin eşliği ile banyolarda da tam bir spa etkisi yaratılacak.

Oval detayların hüküm süreceği bir sene olacak... Mobilyalardan aksesuarlara kadar oval hatlar bu yıl daha çok karşımıza çıkacak. 2018 yılında her yerde karşımıza çıkan rose gold yerini mat siyah, gold ve metal rengine bırakacak.. Bir diğeri ise yıl boyunca dekorasyonda sık sık gördüğümüz yapay kürklere elveda deyip etnik desenli ev tekstilleriyle bohem havasını sonuna kadar hissedeceğimiz bir yıl olacak gibi.

İşte 2019 dekorasyon trendleri. Doğa ile iç içe bir yıl geçirmeniz dileğiyle.

Sevgilerimle

Yazının devamı...