SEN DE YAPARDIN

26 Eylül 2015

Amerika Birleşik Devletleri’nde ‘What Would You Do?’ adıyla yedi sezondur yayın hayatına devam eden, bir çeşit ‘Sosyal deney’ televizyon formatı olan ‘Sen Olsaydın Ne Yapardın?’ Altan Erkekli’nin sunumuyla TRT ekranlarında izleyiciyle buluşuyor.

Televizyon cihazlarımızın dört bir köşesinin yarışma ve dizilerle işgal edildiği son yıllarda, izleyicinin farklı bir formatla buluşmuş olması sevindirici.

Programın orijinal formatının kamera arkası görüntülerini, YouTube’dan inceledikten sonra programın çekimlerine konuk oldum.

İnsani duyguların ön plana çıktığı ve tiyatro oyuncuları tarafından canlandırılan senaryolarda, kamera arkası da en az kamera önü kadar heyecanlı... Çekimin yapılacağı mekânın saatler öncesinde robot kameralarla kayıt altına alınıp, oyuncuların senaryoya bire bir bağlı kalmadıkları programın başarısı, gerçek hayat her zaman reyting alır ana fikrinde saklı... Konular tükenmeyeceğine ve insani değerleri en yüksek toplumlardan biri olduğumuza göre, ‘Sen Olsan Ne Yapardın?’ formatı daha uzun yıllar devam eder...

ŞIMARIK KEAN

İstanbul’un en sevdiğim tiyatro sahnelerinden biri olan ‘Tatavla Sahne’, sezonu 1 Ekim’de ‘Aktör Kean’ oyunuyla açıyor...
Raymund FitzSimons’ın tek kişilik oyunu ‘Aktör Kean’e bol ödüllü oyuncu Eraslan Sağlam, Tolga Yeter’in başarılı yönetmenliğiyle hayat veriyor.
‘Aktör Kean’, İngiliz tiyatro sahnesinin tek sahibi haline gelen, dünya çapında taşkınlıklarıyla ve perde aralarında kulisine misafir ettiği hayat kadınlarıyla kötü bir ün sahibi olan, Shakespeare’in eşsiz ama nefret edilen yorumcusu Edmund Kean’in yaşamını anlatıyor. Londra’da ilk kez 1814 yılında Drury Lane Tiyatrosu’nda sahneye çıkan Kean, ilk yıllarda çektiği yoksullukla sanatına sarılsa da, şöhrete kavuşur kavuşmaz hızla çöküş dönemine geçer!
Geçen yıl seyrettiğim ‘Aktör Kean’ için 1 Ekim’de tekrar Tatavla Sahne’de olacağım...
Buluşmak üzere...
BİR GECELİK YABANCI
Aslında ‘bir gecelik’ olan ‘yabancı’ değil; benim bir gecede okuduğum, Deborah Install’un kaleminden doğan ve ülkemizde Altın Kitaplar’dan çıkan, ‘Bahçemdeki Yabancı’ adlı kitap...‘Bahçemdeki Yabancı’ hayattan pek bir beklentisi olmayan ‘Ben’in dünyasına, android (insansı robot) ‘Tang’in girmesiyle, ‘Ben’in hayata bakış açısını sorgulaması üzerine kurgulanmış bir roman...‘Ben’ ve ‘Tang’in çıktığı hem fiziki hem duygusal yolculukta, yazar Deborah Install’un esnek kalemi, içinde bulunduğunuz ortamı ve duyguyu kitaba yansıtıyor. Nasıl mı?Kitapta hüzün var ama mutsuzluk yok, neşe var ama coşku yok, bağlılık var ama sadakat yok... Sonbaharın hüznünün kapımızda olduğu şu günlerde, ruhunuzun aynası olabilecek eğlenceli bir roman ‘Bahçemdeki Yabancı’... Şiddetle tavsiye ederim... 16 - 22 Eylül 2015Facebook’ta Top 151. Kiralık Aşk2. Kırgın Çiçekler3. Çilek Kokusu4. Güneşin Kızları5. İnadına Aşk6. Aşk Yeniden7. İlişki Durumu: Karışık8. Paramparça9. O Hayat Benim10. FOX Ana Haber11. Kurtlar Vadisi Pusu12. Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz13. Bir Deniz Hikayesi14. Kara Ekmek15. Kaderimin Yazıldığı GünInstagram’da Top 151. Kiralık Aşk2. Kurtlar Vadisi Pusu3. Kırgın Çiçekler4. İnadına Aşk5. Güneşin Kızları6. Aşk Yeniden7. O Hayat Benim8. Çilek Kokusu9. Paramparça10. İlişki Durumu: Karışık11. Kara Ekmek12. Bir Deniz Hikayesi13. Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz14. Kaderimin Yazıldığı Gün15. FOX Ana HaberTwitter’da Top 151. Kiralık Aşk2. Kırgın Çiçekler3. Çilek Kokusu4. İlişki Durumu: Karışık5. İnadına Aşk6. Kurtlar Vadisi Pusu7. O Hayat Benim8. Paramparça9. Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz10. Güneşin Kızları11. Kara Ekmek12. Aşk Yeniden13. FOX Ana Haber14. Bir Deniz Hikayesi15. Kaderimin Yazıldığı GünTOTAL Top 151. Kiralık Aşk2. Kırgın Çiçekler3. Çilek Kokusu4. İnadına Aşk5. Kurtlar Vadisi Pusu6. İlişki Durumu: Karışık7. O Hayat Benim8. Güneşin Kızları9. Paramparça10. Aşk Yeniden11. Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz12. Kara Ekmek13. Bir Deniz Hikayesi14. FOX Ana Haber15. Kaderimin Yazıldığı Gün

Yazının devamı...

AÇIKALIN KEYFİ

24 Eylül 2015

Tiyatro Keyfi’nin, ‘Rain Man’, ‘Shakespeare’in Bütün Eserleri - Hafif Kısaltılmış’, ‘Öykülerden Oyunlar’ ve kukla ‘Romeo ve Juliet’ten sonra yeni eseri ‘Cahide Sonku Müzikali’, 1 Ekim’de tiyatro severlerle buluşmaya hazırlanıyor.

Sanat ve özel yaşamıyla bir döneme damga vurmuş, efsane sinema ve tiyatro oyuncusu, ilk Türk sinema yapımcısı ve yönetmeni Cahide Sonku’nun olağan- üstü dramatik yaşam öyküsü, Gökhan Er- arslan’ın kalemiyle ve Nilüfer Açıkalın’ın performansıyla mükemmel bir müzikal melodram olmuş. Provasını izlediğim müzikal, tiyatro aşıklarının ajandasına tavsiyemdir.

YIKILMASIN MÜZİK
‘Güçten düşmeyegör, gamdan ölmeyegör, kendindedir zor bakma, uyan esası gör. Sırtını sıvazlayan da, hayatını kollayan da, omzuna yaslanan da sen... Buraların kahramanı, düzenin de istilası, girdabın denizi de sen... Bu nasıl tuzaktır, kaç kişi haberdar, elini vicdanına koy, yıkılmadan duvar, yıkılmadan duvar...’Bu satırlar, Sıla’nın ‘BKM Eylül’de Açıkhava’da’ konserlerinde ilk kez seslendirdiği ‘Yıkılmadan Duvar’ şarkısına ait... Konserin en can alıcı noktası; iki gündür dilimden düşmeyen bu şarkının sözleri değil, Sıla’nın ‘Sanatçı, yasını da bayramını da sahnede yaşar, müzik susmasın’ temalı konuşmasıydı...Hepimizin sosyal medya üzerinden sanatçıları ‘hunharca’ eleştirebildiğimiz günümüzde, elimizi vicdanımıza koyarak yaşamamız dileğimle...SOSYETİK DEVELİYaklaşık 15 yıldır Kalamış’taki şubesinin müdavimiyimdir Develi Kebap’ın... Her yeni açılan şubesine davet edildiğimde, aklımdan “Biraz daha büyüdü, acaba kalitesi bozulur mu?” sorusu geçer ama yıllardır standartlarını korur mekan.Nişantaşı’nda dünya mutfakları menüleriyle hizmet veren birbirinden nezih restoranlar varken, kebap yiyebileceğiniz doğru bir adres yoktu. Bu açığı fark eden Develi, yeni şubesini Abdi İpekçi Caddesi’ne konumlandırdı.Uzun yıllardır Develi ailesinde yer alan şefler Fetih Topal ve Murat Avşar menüye, Nişantaşı’na özel ‘Klass Kebap’ı eklemiş. Mutfakta yapımına birebir eşlik ettiğim ‘Klass Kebap’ nane, kekik, isot, pul biber, kimyon ve sarımsakla harmanlanıp kuzu kıyması, ince dövülmüş dana bonfileye sarılarak hazırlanıyor. Mutlaka tadına bakın...İNCE TEKNOLOJİHepimiz şartlandığımız üzere, etrafımızda kullanılan en havalı, en pahalı akıllı telefon hangisiyse, onun peşinden gidiyor ve bazen hiç gereği yokken binlerce lira fiyat farkı ödeyebiliyoruz.Casper’in ‘Türkiye’nin en ince akıllı telefonu’ olarak satışa sunduğu ‘VIA V10’ modelini sekiz gün boyunca test ettim. ‘VIA V10’ ne arka planda açtığım ve telefonun işletim sisteminin, ekranda ‘Yeter artık Kalust!’ yazmasını beklediğim zorlamalarımda; ne de 5.1 mm’lik telefonu pantolonumun arka cebine koyup, acaba yamulacak mı diye üzerine oturmalarımda pes etti...Yerli teknolojiye fırsat verin, telefonunuzu değiştirecekseniz VIA V10’u incelemeden kararınızı vermeyin...

Yazının devamı...

‘EKO-TURİSTİK’ BAŞKAN

3 Eylül 2015

Geçen hafta çalışkan ötesi bir belediye başkanıyla tanıştım. Siyasetçilerin erken seçim telaşına düştüğü şu günlerde Süleymanpaşa Belediye Başkanı Sayın Ekrem Eşkinat’ın başka bir telaşı var; 4 - 6 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecek Trakya Bağ Bozumu ve Ekoloji Festivali...

Tekirdağ ve çevre illeri sakinleri için (buna İstanbul’da bu hafta sonu, sonbaharın ilk günlerini açık havada yaşamak isteyenler de dahil) mükemmel bir alternatif olan festivalde; binlerce yıllık bağ bozumu geleneği ekoloji bilimi ile buluşacak.Sahil alanında ve festival özelinde seçilen bağlarda gerçekleştirilecek programda; doğanın kaynaklarıyla ‘Ekoart’ sanatçılarının canlı performansları; Arcimboldo’nun ritim, dans ve hareket atölyeleri; fıçı çevirme, tepsi taşıma gibi eğlenceli yarışmalar; stantlarda ekolojik ürün satışı; Suzan Kardeş’in Balkan şarkıları konseri, DJ performanslar; Türkiye Klasik Otomobil Kulübü’nün festival alanı ziyareti derken etkinlikler saya saya bitmiyor...

Çoluk çocuk cümbür cemaat kaçırmayın bu açık hava eğlencesini...

GODIVA HİKAYELERİ

Pazartesi günü Godiva Çikolata Türkiye Müdürü Hande Ertan’la birlikte, markanın Zorlu Center’da konumlanmış mağazasında çok özel bir tadım gerçekleştirdim.Ertan’ın bu davetinden çıkardığım sonuç; Godiva’nın yeni çikolata koleksiyonu, limonatası ve dondurma çeşitleriyle, ulaşılamayacak kadar pahalı ve lüks algısını yıkmak istediğiydi...
Gelelim, her bir çikolatanın hikayesinin olduğu Godiva’nın yeni çikolata koleksiyonundan favorilerime:
Huitre Fondant: Belçika’nın Knokke sahil kasabasında ikinci Godiva mağazasının açılışı için hazırlanan, bitter çikolata içerisinde fındıklı pralin.
Nippon: Markanın Japonya’da açılan ilk mağazası için ürettiği, bitter çikolata içerisinde pirinç patlaklı fındıklı pralin.
Truffe Creme Brulee: Belçika kraliçesi olacak Elisabeth’in doğum günü için tasarlanmış, üzeri bitter çikolata ile dekore edilmiş, beyaz çikolata kaplı, fındıklı ve sütlü çikolatalı pralin dolgulu trüf.
Hani derler ya “Paranızın tam karşılığı” diye, işte tam da öyle tatlar...
LONDRA ‘SOFRA’SI
Karaköy Kemankeş Caddesi’nde keşfettim, Hüseyin Özer’in sadece lezzetiyle değil ruhuyla da markalaşmış restoranı Sofra London Karaköy’ü...Hüseyin Özer’in mutfağından temizliğine, misafir ilişkilerinden marka yönetimine “Başında durmadığın iş senin işin değildir” mantığıyla koşuşturduğu restoranda bir taraftan yemeğimi yedim. Bir taraftan da çobanlıktan Ankara’da çakmaklara benzin doldurma hikayesine, maddi imkansızlıklar nedeniyle dönemin Cumhurbaşkanı sayın Süleyman Demirel’e kendisini okutması için yazdığı mektuba ve sonunda Londra’ya kadar uzanan sayfalara sığmayacak çok ilginç hayat öyküsünü dinledim...Sofra London Karaköy’den tavsiyelerim:Uskumru ezmesi 12 TLKuruyemiş salata 14 TLKuzu etinden köfte (Dana eti tutkunu olarak İstanbul’un en iyi köftelerinden olduğunu söyleyebilirim) 20 TLSüt danası ciğeri 25 TLLondra Kraliyet Ailesi’nin kahvaltı menüsünün bire bir hazırlandığı kahvaltısını, maalesef akşam saatlerinde gittiğim için tadamadım ama kulağa oldukça ilginç gelmiyor mu?

Yazının devamı...