2 milyar dolar yatırım planı

Geçen yıl 1.5 milyar dolar civarında yatırım yapan otomotiv tedarikçileri, bu yıl hedefi 2 milyar dolar olarak belirledi. Üstelik bu miktarın yaklaşık olarak yarısı elektrikli araç teknolojisine ait olacak.

Ülkemizde de giderek hızlanan elektrikli araç üretim çalışmalarına, ana sanayinin olmazsa olmazı tedarikçiler de ayak uydurmak için gaza bastı. Nitekim geçen yıl toplamda 1.5 milyar dolar civarında bir yatırım yapan tedarik sanayi, bu yıl için çıtayı 2 milyar dolara yükseltti. Üstelik bunun neredeyse yarısı elektrikli araç teknolojilerine yönelik olacak.

2 milyar dolar yatırım planı

Taşıt Araçları Tedarik Sanayicileri Derneği (TAYSAD) Yönetim Kurulu Başkanı Albert Saydam, geçen yılı 2020 seviyelerinde kapattıklarını, bu yıla ilişkin öngörülerinin de 2021'deki olumsuz deneyimlerin etkisiyle yüzde 1'lik bir büyüme olduğunu kaydetti. "2022’ye başlarken 2021’i tamamen geride bırakamadık. Sorunlarını 2022’ye de taşımak durumunda kaldık" diyen Saydam, buna rağmen Türkiye'nin, dünya otomotiv sektöründen aldığı payın yüzde 1.6'den 1.7'ye çıktığını kaydetti. Geçen yıl tedarik sanayinde ihracat artışının yüzde 26 olduğunu hatırlatan Saydam, şöyle devam etti:

"7’si ilk kez ihraç ettiğimiz, toplam 190 ülkeye ihracat yapmışız. Pasifik’teki, Karayip’teki ada ülkelerine bile ihracat yapmış durumdayız ve tek bir sevkiyat değil hatırı sayılır miktarlarda ihracat gerçekleşmiş durumdayız. Bunun haricinde 37 ülkeye olan ihracatımızda 2020’ye göre yüzde 100’ün üzerinde artış olmuş. Bu yıl yaklaşık yüzde 40-41’lik bir paya sahibiz. 2022 için hedefimiz 14 milyar dolar. Bu ihracattaki artış sadece maliyetlerin artması ve bu maliyetlerin müşterilere yansıtılmasından kaynaklanan birim fiyatlardaki artış değil, miktarsal artış da var ve ürün çeşitlenmesi dolayısıyla daha katma değerli ürünleri ihraç etmemiz de bu ihracattaki artışı doğurdu."

2 milyar dolar yatırım planı

Doğru adımlar atmak

Albert Saydam, hammadde ve lojistik maliyetlerinin yanında çip krizi gibi kırılganlıkların olduğu ortamda gerek TAYSAD gerekse de Türkiye'nin doğru adımlar atması durumunda ihracatta ciddi bir ihracatta artış potansiyeli bulunduğunu kaydederek, "Yatırımlarımız sürüyor. (Sadece tedarik sanayi için) 2021'de yatırımlarımız yaklaşık 1.5 milyar dolar seviyesindeydi, bu miktar 2022’de 2 milyar dolar olacak" dedi.

TAYSAD üyesi firmaların çeşitli belirsizlikler veya olumsuz risk tablolarına rağmen yatırımlarına devam ettiğini vurgulayan Saydam, TOGG’un yatırım programına uygun bir şekilde adımları atması, Ford Otosan’ın anonsunu yaptığı yeni ticari aracı, Toyota’nın 2 bin 500 kişilik istihdam arayışında olduğuna dair açıklamaları, 2021’i bitirirken 2022 ve daha sonrasına olumlu bakmalarını sağladığını ifade etti. Sözünü ettiği 2 milyar dolarlık yatırımın büyük bölümünün, ana sanayideki yeni yatırımlar olduğunu söyleyen Saydam, "Bu 2 milyar dolarlık yatırım birebir komponent üretimi değildir. Yarısı elektrikleşme için yapılmış veya elektrikli araçlarda kullanılacak ürünleri üretmeye yöneliktir diyebilirim" açıklamasını yaptı. Saydam, "Ülkedeki ana sanayi yatırımları elektrikli araca döndükçe, bizim yatırımlarımız da bu yönde değişecektir” vurgusunu yaptı.