Her yer isyan

Gezi protestolarını Otpor’da telekineziye, hatta darbe girişimine yoranlara dost tavsiyesi: Dershanelerinizden başınızı kaldırın ve dünyadaki sosyal patlamalara bakın...
Kültür, tarih, ortam apayrı... Ancak dünyanın farklı coğrafyalarında insanlar, daha fazla hak ve özgürlük talebiyle sokağa çıkıyor.
İsyan dalga dalga yayıldı mı, kızlı erkekli sokağa çıkıldı mı, bunu kaba güçle durdurmak, bastırmak bir yere kadar mümkün.
Bakınız Tayland ve Ukrayna: Birbiriyle hiçbir şekilde alakası olmayan iki ülke, aynı anda sokaklarda.
Tayland’da Başbakan Yingluck Shinawatra, Ukrayna’da ise Başkan Viktor Yanukovych’in istifası için yüz binler ayaklandı...

Daha fazla demokrasi
Her iki ülkeden gelen fotoğraflarda, tanıdık sahnelere rastlıyoruz:
Tayland-Bangkok’taki gösterilerde polis, amansızca gaz sıkıyor... Eylemciler, gaz bombalarını geri fırlatıyor.
Hafta sonu olaylarda dört kişi öldü, ikisi hükümet yanlısıydı.
Ukrayna-Kiev’deki protestolarda gaz yok ama coplar havada uçuştu. Halk bir kepçeyi ele geçirmiş, polisi püskürtüyor. Gaz maskeleri... Bayraklar... İşgal edilen bina ve alanlar...
Ukrayna’da göstericileri sokağa sürükleyen iki ana neden var: Biri, Yanukovych’in AB anlaşmasından geri adım atması. Ve Rusya’yla yakınlaşması.
Diğeri, meşhur Turuncu Devrim’in lideri Timoşenko’nun özgürlüğü. İntikam için hapse atılan, sağlığı Timoşenko’nun serbest bırakılmasını istiyorlar...

Ceberut devlete hayır
Dünyanın “en iyi tatil destinasyonu” sayılan Tayland’da ise işler daha karışık ve kanlı. Darbe ihtimali konuşuluyor... En son üç yıl önce sokak gösterileri iki ay sürmüş ve tam 90 kişi ölmüştü.
Tay hükümeti, son gösterilerde “şiddet kullanmadık” iddiasında... İçişleri Bakanı, plastik merminin “sadece hükümet binasına dayanan” göstericilere karşı kullanıldığını söyledi.
(Dikkatinizi çekerim. Sokakta bizdeki gibi rastgele gaz ve mermi sıkan polis yok...)
Şimdilik her iki ülkenin yöneticisi koltuğu bırakmıyor. Anlamadıkları şu:
21. yüzyılın vatandaşı, ceberut, yolsuz, anti demokrat yönetim istemiyor. Hala soğuk savaş yıllarının refleksleriyle devlet yönetenler, er ya da geç bu dünyadan birer birer silinecek.

NE OLDU?
Ukrayna: Cumartesi günü çevik kuvvet, Kiev’deki Bağımsızlık Meydanı’nı basıp göstericileri copla dövdü. 31 kişi gözaltında, yaralılar var. Başkan, polis şiddetini kınamadı. Muhalefet, “ulusal direniş” ilan etti. Ülkede grev ilan edildi.
Tayland: İsyan edenler, daha çok orta sınıf ve monarşiyi savunanlar. Başbakan Yingluck, 2006’da darbeyle görevden uzaklaştırılan Thaksin Shinawatra’nın kız kardeşi yani “etkisiz eleman”. Göstericiler, milyarder işadamı Thaksin’in gölgesinde yönetilmek istemiyor, oyları “satın aldığını” iddia ediyor.

Siz neyseniz ben o değilim
- Türkiye’nin derin devlet, ırkçılık ve faşizmle sınavı olan Hrant Dink davası, bir umut, Yargıtay’dan döndükten sonra yeniden başladı.
-Yedi yıl süren davada, ilişkiler deşifre edilse de “örgüt” bir türlü ortaya çıkarılamadı. Soruşturulan polisler hiçbir adli ceza almadı. Adı geçen yetkililer terfi ettirildi.
-Dink davası aydınlanmadan, hiçbirimiz için bu ülkede umut yok. Yönetmen, oyuncu Sermiyan Midyat’ın sözleriyle: Siz neyseniz ben o değilim!