Kurgudan koalisyona

Koalisyonu hangi partilerin, nasıl oluşturacağını ve sonuçlarının ne olabileceğini bir aydır tartışıyoruz. Belli ki daha çok tartışacağız!

Aslında herşey göründüğü kadar zor. Zira koalisyon kurmak, günlük bazda siyasetçilerin bir arada çalışmasını gerektirdiği kadar ortak bir ideoloji, anlayış veya kurguda birleşmesini de içeriyor.

Neden birleşemiyorlar? Neden halkın iyiliği, refahı için kişisel egolarından vazgeçemiyorlar? Koalisyon kursalar bile kısa ömürlü olacağı fikri neden yaygın?

Belki konuya farklı bir pencereden bakmak, içimizi rahatlatmasa da anlamamızı kolaylaştırabilir.

“Sapiens-İnsan Türünün Kısa Bir Tarihi ” (Yuval Noah Hariri-Kolektif Kitap ) insan türünün evrimini alışılmamış bir dille anlatıyor.

Gündelik siyasetten yaşama, ekonomik modelden sınıfsal ayrımlara , erkek egemenliğinden beslenme alışkanlıklarımıza pek çok meseleye bilimsel destekli farklı bakış açıları getiren, zihin açan bu kitap, uluslararası çoksatanların arasında.

Sahnede Homo Sapiens

Yazar, “Sapiens” adını tesadüfen seçmemiş: Yeryüzünde mutlak egemenliğini ilan etmiş olan insanın kökeni, Batı Afrika’nın bağrından çıkmış Homo Sapiens .

Genetik haritalamalarda, Avrasyalılarda yüzde 1-4 kadar Neandertal , Melanezya ve Avustralya Aborijinlerinde yüzde 6 Denisova insanı DNA’sı tespit edildi.

Bugün etnik ayrımlar yüzünden bunca kıyametin kopmasına rağmen, gerçek şu ki hepimiz “Homo Sapiens”iz...

Fakat bundan 50 bin yıl önce dünyada yaşayan tek insan türü, Homo Sapiens değildi. Neandertaller, Denisovalılar gibi farklı türler de vardı. Sapiens, bilişsel ve sosyal becerilerini geliştirerek diğer “kardeşleri”ni alt etmeyi ve besin zincirinin en tepesine tırmanmayı becerdi.

İyi de nasıl?

Harari, tüm bunları leziz bir dille, farklı teoriler, tarih ve bilimsel kanıtlarla anlatıyor.

Biz “koalisyon” konusuna dönelim. Zira Sapiens’in başarısı , kitleleri bir arada tutacak formülleri geliştirmesinde yatıyor.

Kurgu yapabilme yeteneği

Formüllerden biri, dil. Ama tek başına dil, gezegende üstünlük kurmak için yeterli değil. Sapiens’in üstünlüğü, kurgu yapabilme yeteneği .

Yani gerçek hayatta varolmayan, görülemeyen, koklanamayan, dokunulamayan şeyler hakkında konuşabilmesi, inanması veya inandırılması...

Kurgu yeteneği, küçük çetelerin sınırını genişletti. İnsan, daha büyük topluluklar halinde, kolektif olarak kurgu yapabildi.

“İster modern devlet, ister ortaçağdaki kilise veya antik çağda bir kent olsun... İnsanların oluşturduğu büyük çaplı birliklerin kökeni, insanın kolektif hayalinde varolan ortak mitlere dayanır” diyor Harari.

Eğer ortak bir kurgunuz yoksa, ya da yaratamazsanız, ne bir araya gelebilirsiniz... Ne de kitleleri yönetebilirsiniz.

Meclis’e seçilenler ne kadar farkında dersiniz? Ancak ortak bir kurgu, ortak bir hayal etrafında başarılı olabilecekler.