Ne diyor, ne yapıyorsunuz?

Ne diyor, ne yapıyorsunuz?

8-14 Şubat 1998
Aşağıda yayınladığımız yazıyı 14 yaşındaki H. Tuğça Şener gönderdi. İlgiyle okuyacaksınız.

Merhaba saygıdeğer büyükler, bu yazım size. Size ve geleceğin büyüklerine. Konum iletişim. Bugünlerde, bu yıllarda bilgi çağını -iletişim devrini- yaşıyormuşuz sizin deyiminizle. Bu ismi ben koymadım. Ama bu, ismi koyanlara hiçbir soru sormayacağım, ülkemizde yaşayan birçok vatandaş gibi etrafımda olan bitenlere kayıtsız kalacağım anlamına gelmez tabii ki. İçinde bulunduğumuz bu devirde çok iyi iletişim kuruyorsunuz herhalde ki, siz saygı değer büyüklerimiz, bu ismi uygun görmüşsünüz. Haksız mıyım?
Sanıyorum sizce bir yandan İnternet ile büyük bir iletişim ağındayken diğer taraftan konuşmak yerine susmayı ya da tartışmak yerine kavga etmeyi tercih ediyor olmanız tam bir iletişim örneğidir. Değil mi?Bir taraftan açlara yardım için 900'lü hatlara sarılmanız, bir taraftan da bu paralarla alınması gereken gıda maddelerinin gerekli yerlere ulaştırılması yerine son model BMW'ler ya da Mercedes'ler alınması herhalde çok zor şahit olabileceğimiz o müthiş iletişim devrinin bir sonucuydu. Yanlış mıyım?
Ya da bize mutlaka okumamız gerektiğini söylediğiniz gazetelerde "Yazarımızın yazısı elimize ulaşmadığı için yayınlayamıyoruz" yazıları da ender rastlayabileceğimiz bir iletişim ağı mucizesidir. Ne dersiniz?Çok saygı değer büyüklerim; sizlerin neler diyebileceğinizi bilemiyorum ama şundan pek emin değilim ki; biz çocuklar gelecekte sizden miras kalacak olan gerek bu muhteşem iletişime gerek bütün ülkelere her yönden örnek gösterilmesi gereken ülkemize layık olabilelim. Yani; eğer savaşlarda ölmezsek, geleceğin büyükleri olabilirsek, bize bu kadar güzel imkanlar sunmaya çalışmanız - sizin deyiminizle - bu çocuk halimizle gözlerimizi yaşartıyor.
Aslında bizi düşünmeye davet ediyorsunuz (Gerçi gözlemlerime göre siz bunu pek ender olarak yapıyorsunuz ama olsun). Düşünüyoruz. "Acaba biz bütün bunlara layık olabilecek kadar...?"
Not: Olur da bir kez olsun sizden yaşça küçük bir insana fikirlerinizi açıklamak isterseniz (Olmaz ya, hani olurmuş mesela) faks numaram: 0312 354 56 54.