Altınyunus’ta Yaşar’la nostaljik bir hafta sonu

Son 8 yıldır her yaz 9-10 günümüzü Çeşme-Ilıca’da geçiriyoruz. Çeşme’nin benim için en ayırt edici özelliği, hiç dinmeyen rüzgârı. Yazın en sıcak günlerinde bile sokakta yürürken doğal klimalı bir ortamdasınız.

Haziran ayı boyunca İstanbul’da Uluslararası Klasik Müzik Festivali’nin tadını çıkarttıktan sonra kendimizi yine Çeşme’ye attık. Ancak bu kez tatilin son 2 gününü Altınyunus’ta geçirdik.

Otelin giriş kapısında “1974’ten beri” yazıyor. Gazetecilik hayatım aynı tarihte başlamıştı; “Türkiye’nin ve Ortadoğu’nın ilk 5 yıldızlı tatil köyü” olan Altınyunus, İzmir’deki iş toplantıları için geldiğimiz bir mekândı. Kurucusu Yaşar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Yaşar ise TÜSİAD’ın yönetiminde sivri diliyle İstanbullu patronlara zaman zaman zor anlar (hükümete karşı) yaşatırdı...

Selçuk Bey’in müziği

Yıllar sonra Altınyunus’ta akşamüstü odamıza girip de balkona çıktığımızda aşağıdan yükselen Vivaldi’nin Mevsimler’iydi; dahası müzik CD değil canlıydı.

Aşağı indiğimizde gördük ki 91 yaşındaki Selçuk Bey, orkestranın tam karşısında oturmuş müziği dikkatle dinliyor ve her parçanın sonunda alkışlıyor. Büyük kızı, Yaşar Holding Yönetim Kurulu Üyesi Feyhan Yaşar anlattı: Müzisyen gençler, Yaşar Üniversitesi öğrencileriymiş. Selçuk Bey her akşamüstü mutlaka gelip onları dinlermiş. Bir klasik müzik hastası olarak pek etkilendim. Zamane işadamlarını düşününce de içime hüzün çöktü.

Teos kazıları

Ertesi gün Teos Antik Kenti’ni ziyaret ettik. Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer’in çabalarıyla kazı alanı, 2009’da özel mülk statüsünden çıkartılmış ve böylelikle antik dönemin en önemli 3 İyon kentinin en büyüğü olan Teos’ta kazılar, Feyhan Yaşar’ın sponsorluğuyla yeniden başlamış.

Soyer, kazı alanının girişindeki 1000 yıllık zeytin ağaçları için “Kristof Kolomb Amerika’yı keşfetmeden de bu ağaçlar zeytin veriyordu” dediğinde Feyhan Hanım ağacın dev gövdesine dokunup ”Bu ağacın yanında ben çok çocuğum” derken Standard Chartered Türkiye Genel Müdürü Dilek Yardım, o anı ölümsüzleştirdi...