Başbakan’ın 6 ayrı Davos serüveni (1)

Yıl 2002; ocak ayının son haftası: Dünya Ekonomik Forumu DEF’in ocak ayının son haftasındaki yıllık toplantıları ilk kez Davos dışında Newyork’ta yapılıyor. Sadece İkiz Kuleler’in değil, morallerin de yerle bir olduğu 11 Eylül 2001 sonrası Amerikası’na destek için.
5 ay önce kurulan AKP’nin başkanı Tayyip Erdoğan, bu zirve için Newyork’a gidiyor. Ama aylar öncesinden kayıtların alındığı, çok sıkı denetlenen toplantılara katılması ya da konuşma yapması söz konusu değil. Erdoğan’ın Newyork günleri, Lehman Brothers gibi ABD’nin finans çevreleriyle temas etmeyi sağlayan bir dizi toplantı ile geçiyor.

Seçim kazanmış lider
Yıl 2003; yine ocağın son haftası: AKP’nin Davos’taki ilk gövde gösterisi. Türkiye’de seçim olmuş, AKP büyük başarı kazanmış, ama Erdoğan henüz milletvekili değil. Erdoğan seçimlerde büyük başarı kazanmış bir partinin lideri olarak, Abdullah Gül de Başbakan olarak oturumlarda konuşmacı. Gül İngilizce konuşuyor, ama Türkçe konuşan Erdoğan vücut dili ve karizmasıyla salondakileri avucunun içine alıveriyor.
Emine-Tayyip Erdoğan çifti için, karlar içinde elele dolaştıkları en romantik Davos bu. Akşam, otellerden birinde ilk kez bir Türk gecesi düzenlenmiş. Masrafları Türk resmi makamlarından... Ama gelen-giden yabancı pek yok. Biz bizeyiz.
2004 Davosu’na Erdoğan, ilk kez Başbakan sıfatıyla katılıyor; Gül bu kez Dışişleri Bakanı olarak geliyor Davos’a. Erdoğan, her gün bir devlet başkanının Dr. Klaus Schwab tarafından ağırlandığı büyük salonda ilk kez Davos ahalisine hitap edecek. Herkes merakla bekliyor; ancak Erdoğan Türkiye’deki İcraatın İçinden programına benzer bir tiradla salondakileri düş kırıklığına uğratıyor. Süre aşımı nedeniyle Schwab, birkaç kez uyardığı halde aldırmayıp, Türkçe konuşmasına devam ediyor. Sonunda soru-cevap da kaynıyor: DEF’in toplantı formatı yerle bir. Ama ne önemi var? Zira Başbakan aslında Davos’tan, 2 ay sonra yapılacak yerel seçim için Türk halkına hitap ediyor!
Bu arada Maliye Bakanı Kemal Abi’sini (Unakıtan) de yanından eksik etmiyor Erdoğan. Türkçe Davos’ta çeviri yapılan 8 dil arasında yer almadığı için, basın toplantılarında çevirileri milletvekili Egemen Bağış yapıyor!

Artık bölgesel lider
2005 Davosu’nda Erdoğan artık Türkiye sınırlarını aşmış, bölgede ön plana çıkmaya aday bir lider muamelesi görüyor. Batılı gazeteciler ona Türkiye’nin İslami kurallarla yönetilme olasılığı, insan hakları ihlalleri ya da dış borçlarımızı ödemede bir sorunla karşılaşıp karşılaşmayacağımızı sormuyor. Sorular Türkiye dışında: Irak, İran, Ortadoğu ve Avrupa Birliği ile ilgili. Geçen yıl olduğu gibi Erdoğan’a yine en büyük salonda söz hakkı veriliyor. Neyse ki Başbakan bu kez iç politikaya hiç girmiyor, insanların kardeşliğinden, hoşgörüden, medeniyetler buluşmasını Türkiye’nin sağlayabileceğinden dem vuruyor. Ve aynı salonda konuşan Tony Blair, Angela Merkel gibi DVD’si 60 İsviçre frangına satılan 9 lider arasında yer alıyor.